Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Tarihi Yerler
Turistik Yerler

Samandağ Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Samandağ civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Hatay St. Simon Manastırı
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Hatay
Yeşilyazı Asma Köprüsü
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Hatay
Çevlik Ören Yeri
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Hatay

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Samandağ Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Samandağ, Hatay’ın gözde ilçelerinden biri. Özellikle doğal güzellikleri ve zengin gezilecek yer listesi sayesinde yıl içinde birçok kişinin uğrak noktası oluyor. Samandağ, ülkenin güney bölgesinde yer alır. Ilıman bir iklime sahip olmasından dolayı da yaz ve kış sezonlarında gezilip görülebilir. Samandağ, oldukça gelişmiş bir bölge.

Bu sebeple ilçe içinde toplu taşıma araçlarını kullanarak istediğiniz her alana yolculuk edebilirsiniz. Samandağ’ın hem tarihi hem de doğal güzellikleri gezilip görülmeye değer. Gezmek isteyeceğiniz birçok yer, ilçenin iç kısmında yer alır. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan ilçe, tarih bakımından da son derece zengin bir yapıya sahip.

Samandağ, Hatay’ın 15 ilçesinden yalnızca birini oluşturur. Türkiye’nin en uzun ve en güneyinde yer alan sahillerine sahip olması zengin bir doğal güzellik yapısının bulunduğunun en önemli göstergesi.

Samandağ’ın Tarihi Yerleri

Samandağ tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir seçeneğe sahip. Özellikle 2300 yıllık bir geçmişe sahip olması ilçe içinde pek çok tarihinin oluşmasını sağlar. Samandağ'ın aslında ilk ismi Süveydiye olarak bilinir. 1948 yılında Samandağ olarak değiştirilmiş bir özelliği bulunur. Özellikle tarihi yerleri ile gezilmesi gereken bir alan.

Samandağ’ın tarihi yerleri arasında şu yapılar bulunur;.

  • Titus Tüneli: Dünyada yapılan ilk tünel olarak bilinir. Özellikle Roma Dönemi’nde yapılmış olması tarihi değeri oldukça arttırır. Bu tünel dağlardan inen sulardan dolayı sürüklenen tortuların limana zarar vermesini engellemek amacıyla yapılmış. 7 metre yüksekliğe ve 130 metre uzunluğa sahip.
  • Hızır Türbesi: Samandağ merkez içinde sahil yakın bir konumda bulunur. Türbe ile ilgili pek çok rivayet bilinir.
  • Seleucia Pieria Antik Kenti: Samandağ’a bağlı olan Çevlik Mahallesi’nde bulunur. Yaklaşık olarak MÖ. 300 yıllarında kurulduğu bilinir. Seleucia Pieria liman kentinin bulunduğu yerdedir.
  • St. Simone Manastırı: Samandağ merkeze yaklaşık olarak 7 km uzaklıkta bulunan bu manastır tarihi açıdan görülmesi gereken yerlerden biri. Manastırın seyir teraslarından bulunduğu konumdaki doğal güzellikleri de rahatlık seyredebilirsiniz. 

Samandağ turistik yerler içinde zengin bir bölge. Tarihi açıdan birçok millete de ev sahipliği yapmış bir alan. Samandağ içinde 22 köy bulunur ve bu köylerden 7 tanesi Ermeni köyü olarak tarihe adını yazdırmış.

Samandağ Doğal Güzellikleri

Samandağ, tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleri bakımından da oldukça zengin bir bölge. Birçok mağaraya ve çeşitli sahillere sahip. Her biri çeşitli ulaşım araçlarıyla kolaylıkla ulaşılabilecek bir bölge içinde yer alır. Samandağ ilçesinde gezilip görülecek doğal güzelliklerin sayısı her ne kadar az görünse de son derece değerli yapılar.

Ulaşım açısından da kolay olması tek bir gün içinde tüm doğal güzellikleri gezebilme imkanını sizlere sunar. Samandağ doğal güzellikleri arasında gezilmesi gerekenler:.

  • Samandağ Sahil: Bu sahil ilçenin en gözde yerlerinden biri olarak ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Her alandan kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor. Türkiye’nin en uzun sahil şeridi ünvanına sahip. 15 kilometrelik bir uzunluğa sahip ve günlük olarak yürüyüş yapabilme imkanını sizlere sunuyor.
  • Musa Ağacı: İlçe merkezine yaklaşık olarak 6 km uzaklıkta, Hıdırbey Mahallesi içinde yer alır. Çeşitli ulaşım araçlarıyla kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Yaklaşık 2000 yaşında olan bu ağaç pek çok ziyaretçinin gözdesi durumunda. Anıt ağaç olarak tescillenen bu ağaç Doğu Çınarı olarak da bilinir. Günün her saati rahatlıkla bu ağacı ziyaret edebilirsiniz.
  • Batıayaz Yaylası: Batıayaz Mahallesi içinde yer alan bu bölge Samandağ ilçesine bağlı. Gün içinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken doğal güzelliklerinden biri. İlçe merkezine olan 15 kilometrelik uzaklığı toplu taşıma araçları veya şahsi araçlarla kısa sürede ulaşılabilir bir mesafede. Tertemiz havası ve dikkat çekici manzarasıyla sizleri karşılayan Batıayaz Yaylası hem yerli hem de yabancı kişilerin oldukça dikkatini çekiyor. Batıayaz Yaylası’na girişler ücretsizdir ve günün hemen hemen her saati rahatlıkla gezilebilir.

Doğal güzellikleri Samandağ’ın olmazsa olmaz parçaları. Kendinize Samandağ gezi rehberi oluştururken doğal güzellikleri ve tarihi alanları da mutlaka eklemelisiniz.

Samandağ Gezi Rehberi

Samandağ gezilecek yerler açısından doğal güzellikleriyle sizleri eşsiz bir şekilde karşılar. Gün içinde gezi turunuz bittikten hemen sonra da konaklayabileceğiniz çok çeşitli yerler bulunur. Samandağ otelleri arasından butik tarzdaki konaklamalardan pansiyonlara kadar tercih edebileceğiniz pek çok konaklama alanıyla günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Gezilecek alanlar bittikten hemen sonra Samandağ içinde yapabileceğiniz çok çeşitli aktiviteler de vardır. Özellikle çoklu gruplar ile katılım sağlayabileceğiniz çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapar. Bundan dolayı da ilçe içinde ve dışında eğlenceli vakit geçirebilmenize de olanak sağlar. Keyifli zaman geçirebileceğiniz çok çeşitli seçenekleri bulunur.

Özellikle yamaç paraşütü gibi adrenalin dolu sporları yapabilmek adına sporcular için kalkış pisti ve piste kolay ulaşım yolları yapılmış. Tüm bunlarla beraber ilçe içinde yemek yiyebileceğiniz 70 yıllık bir balıkçı bulunur. Dervişan Balık Restoran son derece geçmiş bir tarihe sahip. Deniz ürünlerini seviyorsanız Samandağ’dan bu lezzetleri tatmadan gitmemelisiniz.

Samandağ sahile yakın bir alanda bulunan restoran çok çeşitli ulaşım araçlarıyla kolaylıkla ulaşılabilir.

Samandağ ulaşım bakımından da gerek karayolu gerekse havayolu bakımından zengin bir ilçe. Havalimanı ile Samandağ arası yaklaşık olarak 50 kilometreden oluşur. Bunun dışında şahsi aracınız ile veya şehirlerarası otobüsler ile de kolaylıkla Samandağ ilçesine ulaşabilirsiniz.

Samandağ Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Samandağ için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Samandağ için gezilecek en popüler tarihi yerler : Hatay St. Simon Manastırı, Samandağ konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Samandağ için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Samandağ için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Çevlik Ören Yeri, Yeşilyazı Asma Köprüsü, Samandağ konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Samandağ için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Samandağ için gezilecek ücretsiz yerler : Hatay St. Simon Manastırı, Çevlik Ören Yeri, Yeşilyazı Asma Köprüsü, Samandağ konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Samandağ için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Samandağ için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Hatay St. Simon Manastırı, Çevlik Ören Yeri, Samandağ konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Samandağ için gezilecek yerler nelerdir?
Samandağ için gezilecek yerler : Hatay St. Simon Manastırı, Çevlik Ören Yeri, Yeşilyazı Asma Köprüsü, Samandağ konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.