Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Sakarya Gezilecek Yerler

Sakarya civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.
Filtrelerinizi silebilir veya diğer seçenekleri deneyebilirsiniz.
Filtreleri Sıfırla
Plaj

Sakarya Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Acarlar Longozu: Yaklaşık 1500 hektarlık bir alan kaplayan Acarlar Gölü, Sakarya ilinin en önemli turistik mekanları arasında yer alıyor. Bu gölün bulunduğu Acarlar Longoz Ormanı ise, göl kadar etkileyici yapısı ile birinci derece doğal sit alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Sakarya gezilecek yerler içerisinde hatırı sayılır derecede önemli bir yere sahip olan Acarlar Longozu içerisinde sülün, yaban ördeği gibi çeşitli hayvanlar doğal ortamlarında yaşıyor.

Siz de doğa ile iç içe yürüyüşler yapabileceğiniz yemyeşil bir gün geçirmek istiyorsanız bu muhteşem manzaraya sahip longozu ve gölü, Sakarya gezilecek yerler rotanız arasına eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Justinianus Köprüsü: Sakarya tarihi mekanları arasında bulunan Justinianus Köprüsü, MS 550’li yıllardan günümüze dek uzanarak tarihe meydan okuyor. 12 kemere sahip olan ve toplamda 365 metrelik bir uzunluğu bulunan köprü, 2018 senesinde UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi içerisine ekleniyor.

Köprünün tarihine baktığımızda inşa edildiği ilk dönemlerde herhangi bir ismi olmadığını ve de Latince köprü anlamına gelen “pons” olarak bilindiğini görüyoruz. Bununla birlikte yöre halkının Latince bilmemesinden dolayı bu köprüye “Pons Köprüsü” anlamına gelen Pontogephyra adını verdiğini öğreniyoruz.

Günümüze dek çeşitli isimlerle adlandırılan Justinianus Köprüsü, Erken Bizans Dönemi mimari eserleri arasında önemli bir yerde bulunuyor. Tarihsever turistlerin Sakarya gezilecek yerler listesi içerisine ekledikleri bu mekanı gezi rotanıza eklemenizi öneriyoruz.

Davlumbaz Yaylası: Sakarya doğal güzellikleri listesi içerisinde bulunan Davlumbaz Yaylası, şehre bağlı olan Akyazı bölgesi içerisinde yer alıyor. Ziyaretçilerine sunduğu enfes manzara ile hem şehir içinden hem de şehir dışından pek çok turisti kendisine çeken Davlumbaz Yaylası, aynı zamanda kampsever turistlerin de uğrak mekanı olarak karşımıza çıkıyor.

Sakarya Müzesi: Atatürk Evi olarak da bilinen Sakarya Müzesi, bu ismini Atatürk’ün 1922 senesinde annesi ile buluşması ve bu evde üç gece konaklamasından alıyor.

Sakarya tarihi mekanlar listesi arasında önemli bir yere sahip olan bu bina, 1967 senesinde meydana gelen bir depremde büyük hasar alsa da ilerleyen süreçte dış görünümüne uygun bir şekilde tekrar inşa ediliyor. Müzeyi ziyaret ettiğinizde bahçesinde Sakarya çevresinde bulunan Roma ve Bizans dönemlerinden kalan tarihi eserleri görebilirsiniz.

Bununla birlikte müzenin sergi salonlarında ise bölgeden çıkarılan ve tarih öncesi çağlardan başlayarak günümüze dek uzanan tarihi eser ve kalıntıları gözlemleyebilirsiniz.

Harmantepe Kalesi: Sakarya tarih sahnesinde uzunca bir süredir yer alıyor. Buna bağlı olarak Sakarya tarihi mekanları da farklı özelliklere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bölgede Bizans’ın hakim olduğu 12. ya da 13. yüzyıllarda inşa edilen Harmantepe Kalesi de bu bağlamda Sakarya gezilecek yerler listesi arasında olmayı hak ediyor.

Bu kalenin, Bizans’ın doğu sınırlarını korumak amacıyla gözetleme kulesi ve karakol olarak kullanılmak üzere yaptırıldığı düşünülüyor.

Sapanca Gölü: Sakarya seyahati denince akla ilk gelen mekanlardan bir tanesi olan Sapanca Gölü, yılın hemen her ayında pek çok turisti ağırlıyor.

Kışın karlı havanın bembeyaz manzarasıyla, ilkbahar ve yaz aylarında yeşeren çiçekleri ile ve de sonbahar aylarında yaprak döken ağaçlarıyla Sapanca Gölü, şehirden uzaklaşarak kaçamak yapmak isteyenlerin en sık tercih ettiği mekanlar arasında bulunuyor.

Sakarya gezilecek yerler içerisine ilk sıralardan giriş yapan Sapanca Gölü ziyaretiniz esnasında keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilir, kamp çadırlarınızı da yanınıza alarak bölgede konaklayabilirsiniz. Kamp tatili yapmayı tercih etmiyorsanız da bölgede sizler için çeşitli konaklama seçenekleri yer alıyor.

Günübirlik geziler için Sapanca Gölü ve çevresini tercih ediyorsanız, güne leziz bir başlangıcı Sapanca Gölü çevresinde bulunan ve doğal ürünlerle bezeli olan restoran ya da tesislerde yapabilir, günün devamını bu mükemmel ortamda geçirerek yenilenmiş olarak evlerinize dönüş yapabilirsiniz.

İnönü Yaylası: Doğasever turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen İnönü Yaylası, ziyaretçilerine yeşillikler içerisinde kamp yapma ve de doğa yürüyüşlerine çıkarak sakin bir gün geçirme fırsatı sunuyor. Bununla birlikte yayla, İstanbul’a yakın konumu ile de şehirden stresinden uzaklaşmak isteyen günübirlik tatilcileri de ağırlıyor.

İçerisinde yer alan irili ufaklı mağaralar, patikalı yolları ve doğal yaşam alanındaki canlıları ile İnönü Yaylası, Sakarya doğal güzellikleri arasında görmenizi tavsiye ettiğimiz önemli bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

Doğançay Şelalesi: Sakarya gezilecek yerler şelale ve yeşil alanları ile de ziyaretçilerini etkisi altına alıyor. Sakarya’nın Geyve ilçesine bağlı olan Doğançay Şelalesi, deniz seviyesinden 600 metre yüksekteki konumu ve günümüze dek kendisini korumayı başarabilmiş doğası ile Sakarya gezilecek yerler listesi oluşturan misafirlerin görmek istedikleri alanlar arasında yer alıyor.

Şehir içi ulaşım araçları ya da özel aracınızla ulaşabileceğiniz bu doğal mekanda şelalenin ferahlatıcı etkisi ile derin bir nefes alabilir, doğayı kirletmemek kaydı ile piknik yapabilir ve de sevdiklerinizle mükemmel bir gün geçirebilirsiniz.

Doğançay Şelalesine ek olarak Harkköy Şelalesi, Soğucak Şelalesi, Maden Deresi ve Şelalesi gibi mekanlar da Sakarya gezilecek yerler şelale ve yeşil alanları listesinde yer alıyor.

Sakarya gezilecek yerler arasında daha pek çok mekan siz değerli ziyaretçilerimizi bekliyor. Kent Park, Keremali Türbesi, Harkköy Kanyonu, Ormanpark ve Selman Dede Türbesi de Sakarya gezilecek yerler rotanız içerisine eklemenizi önerdiğimiz mekanlar arasında yer alıyor.

Rotanızı oluşturduktan sonra Sakarya ziyaretiniz esnasında konaklamak ve bölgedeki konaklama seçeneklerine göz atmak sitemizde yer alan Sakarya otelleri sayfasından da faydalanabilir size en uygun oteli seçebilirsiniz.