Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Rize Gezilecek Yerler

Rize civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi
Kültür Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Rize

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Rize Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Karadeniz’in yeşili ve mavisi ile insanı etkisi altına alan Rize gezilecek yerler listesi içerisinde pek çok farklı doğal güzelliğe sahip mekan yer alıyor. Bu şehri ziyaret ettiğinizde yaylalardan göllere dek uzanan geniş bir yelpazede Rize doğal güzellikleri rotası da sizleri bekliyor.

Bu bağlamda Rize gezilecek yerler arasında bulunan ve en çok ziyaret edilen doğal güzelliklere sahip mekanları, sizler için listeledik.

Ayder Yaylası: Denizden yüksekliği 1350 metre olan Ayder Yaylası, Rize gezilecek yerler listesi içerisinde kendisine üst sıralarda yer buluyor. Muhteşem bir doğaya sahip olan Ayder Yaylası, Rize’nin turistik amaçlı en çok ziyaret edilen yaylası olarak da karşımıza çıkıyor.

Burayı ziyaret ettiğinizde doğa yürüyüşleri yapabilir, bölgede bulunan tesislerde yöresel yemekleri tadabilir dilerseniz de yine bölgede bulunan tesislerde konaklayabilirsiniz.

Pokut Yaylası: Fırtına ile Hala dereleri tarafından oluşturulan vadiler arasında bulunan Pokut Yaylası, sahip olduğu yaklaşık 2032 metrelik yükseklikle emsali bulunmayan bir güzelliğe sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Doğa yürüyüşü yapmak, dinlenmek ve de muhteşem bir manzara içerisinde temiz bir hava almak isteyen misafirler tarafından sıklıkla tercih edilen bu yayla, aynı zamanda Rize doğal güzellikleri listesi içerisinde de en çok bilinen mekanlar arasında bulunuyor.

Anzer Yaylası: Rize doğal güzellikleri arasında yer alan Anzer Yaylası aynı zamanda Ballıköy Yaylası olarak da biliniyor. Yayla yılın her mevsiminde ziyaretçilerine ayrı bir cenk cümbüşü ve doğa güzelliği sunuyor.

Yayla, sıcak havalarda açan çiçekleri ile yeşilin birbirinden farklı tonlarına, soğuk havalarda ise yaprak döken doğası ile turuncu, sarı, kırmızı gibi renklere bürünüyor. Bununla birlikte Anzer Yaylası, dünyaca ünlü balımız olan Anzer balının da binbir türlü çiçekten damıtıldığı bir yer olarak karşımıza çıkııyor.

Bölgeyi ziyaret ettiğinizde yörede bulunan tesislerde Rize ve Karadeniz’e özgü lezzetleri tadabilir, civardaki konaklama seçeneklerinden faydalanarak bu muhteşem doğa içerisinde kendinize unutulmaz bir tatil hediye edebilirsiniz.

Rize gezilecek yerler arasında doğal güzelliklere sahip daha pek çok yayla bulunuyor. Çağrankaya Yaylası, Meşeköy Yaylası, Verçenik Yaylası, Elevit Yaylası gibi mekanlar Rize doğal güzellikleri listesi arasında yolunuz düşerse uğramanızı mutlaka tavsiye ettiğimiz lokasyonlar arasında yer alıyor.

Yedi Göller: Rize merkezine yaklaşık 125 kilometre mesafede bulunan Yedi Göller, 3048 metrelik rakımı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Rize gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan bu lokasyona ismini veren ise, bulunduğu zirvede yer alan ve birbirlerine yakın bir konumda bulunan 7 krater gölü olarak karşımıza çıkıyor.

Deli Göl: Rize Çamlıhemşin ilçesi içerisinde bulunan Deli Göl, 3136 metrelik heybetli yüksekliği ile büyüleyici bir manzaraya sahip. Deli Göl, Rize doğal güzellikleri arasında hatırı sayılır bir yere sahip. Buraya ulaşmak için ise ne yazık ki herhangi bir araçla ulaşım yolu bulunmuyor.

Uygun hava şartlarının olduğu günlerde Kapılı Göller bölgesinden yapılacak olan 2 saatlik bir yürüyüşle ulaşılabilen Deli Göl çevresinde, herhangi bir sosyal imkanın bulunmadığının da göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Ambarlı Gölü, Büyükdeniz Gölü, At Gölü gibi doğal güzelliklere sahip olan Rize kaplıcaları bakımından da ziyaretçilerine zengin bir seçenek sunuyor.

Yer üstündeki unutulmaz güzelliklerinin yanı sıra yer altından gelen doğal termal suları ile Rize, hem yeşil ile mavinin birleştiği noktada derin bir nefes almak isteyen hem de şifalı sulardan faydalanarak sağlıklı bir tatil geçirmek isteyen misafirler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Rize Tarihi Mekanlar

Rize sahip olduğu doğal güzelliklerin yanında, önemli tarihi mekanlara sahip olarak da karşımıza çıkıyor. Bölgede bulunan kaleler, camiler ve de köprüler tarihsever ziyaretçiler tarafından sene içerisinde sıklıkla ziyaret ediliyor.

ZilKale: Adı “Aşağı Kale” anlamına gelen “Zir Kale” olan fakat zaman içerisinde halk dilinde Zilkale olarak anılmaya başlanan Rize tarihi mekanlar listesi arasında sizlere önerebileceğimiz önemli bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. İlçe merkezine yaklaşık 15 kilometrelik bir mesafede bulunan Zil Kale, heybetli görüntüsü ile görenleri büyülüyor.

Yapım tarihini kesin olarak bilemediğimiz bu kalenin, bölgenin Trabzon İmparatorluğu’na ait olduğu bir dönemde inşa edildiği de düşünülüyor. Osmanlı Devleti’nin bölgeyi fethetmesinin ardından da kullanılmaya devam edilen kulenin günümüze dek ulaşan iki topu da Trabzon Müzesi içerisinde sergileniyor.

Ciha Kalesi: Rize gezilecek yerler listesi arasında bulunan bir diğer mekan ise Ciha Kalesi olarak karşımıza çıkıyor. Dairesel bir plana sahip olması yönü ile öne çıkan kalenin, haberleşme ya da gözetleme amacıyla kullanıldığı düşünülüyor.

Kalenin yapım tarihi ise net olarak bilinmiyor fakat eldeki veriler ve tarihi belgeler de göz önünde bulundurulduğunda Cenevizliler tarafından 14. yy içerisinde inşa edildiği tahmin ediliyor.

Pazar ilçesine yaklaşık 7 kilometrelik bir mesafede bulunan Ciha Kalesi’nin yanı sıra Rize gezilecek yerler arasında Rize Kalesi, Kız Kalesi gibi tarihi değere sahip önemli mekanlar da bulunuyor.

Hacı Şeyh Camii: 1886 senesinde Hacı Şeyh Osman Niyazi Efendi tarafından inşa ettirilen Hacı Şeyh Camii, Rize’nin Güneyce Beldesi içerisinde yer alıyor. Alt katının kesme taştan üst katının ise ahşaptan yapıldığı Hacı Şeyh Camii, Rize tarihi mekanlar listesi arasında ziyaret etmenizi önerdiğimiz lokasyonlar arasında yer alıyor.

Rize tarihi mekanlar listesi içerisinde dini ve kültürel özelliklere sahip olan Kurşunlu Camii, Şimşirli Köyü Camii, Meyveli Köyü Camii gibi yerler de bulunuyor.

Kulaber Köprüsü: Ardeşen ilçesi içerisinde bulunan Kulaber Köprüsü, Rize gezilecek yerler listesi arasında yer alıyor. Köprünün ayakları üzerinde bulunan kitabeye bakılarak, köprünün 1845 senesi içerisinde inşa edildiğini öğreniyoruz.

29 metre uzunluğundaki bu köprü ve bulunduğu yeşillikler içerisindeki alan, hem Rize doğal güzellikleri listesini keşfetmek isteyen hem de tarihi bir gezi yapmak isteyen misafirler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Rize gezilecek yerler listesinde bulunan mekanlar tabii ki bunlarla sınırlı değil. Botanik/ Ziraat Çay Bahçesi, Pileki Mağarası, Kıbledağı Mesire Yeri, Yukarı Kaçkar Yaylası gibi mekanlar da Rize gezilecek yerler listesi içerisinde kendisine yer ediniyor. Rize gezilecek yerler listenizi oluştururken bu mekanları da ziyaret rotanız içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Bununla birlikte siz değerli ziyaretçilerimize Rize ve Karadeniz’in kendine has eşsiz bir mutfak kültürüne sahip olduğunu da belirtmek istiyoruz. Mıhlama, Laz böreği, hamsili pilav, kara lahana çorbası, pepeçura gibi lezzetler de Rize’nin kültürünü ve ziyaret edilirliğini bir kat daha artırıyor.

Rize gezilecek yerler rotanızı keşfederken bu tatları da mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Unutulmaz bir Rize gezisi için, bölgede düzenlenen kültür turları veya organizasyonlarını tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte bölgeyi kendi olanaklarınızla keşfetmek istiyorsanız da sizler için hazırladığımız bu rehberden faydalanabilirsiniz. Rize ziyaretiniz esnasında karşınıza çıkabilecek konaklama seçeneklerini görüntülemek için de sitemizdeki Rize otelleri ve pansiyonları sayfasından yardım alabilirsiniz.

Bölgedeki konaklama seçeneklerini görüntüleyerek bütçeniz ve tatil rotanıza en uygun konaklama seçeneğini belirleyebilir, Rize gezilecek yerler listeniz içerisinde yer alan mekanları bir an önce keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sizlere keyifli bir Rize tatili diliyoruz.

Rize Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rize için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Rize için gezilecek ücretsiz yerler : Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi, Rize konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Rize için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Rize için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi, Rize konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Rize için gezilecek yerler nelerdir?
Rize için gezilecek yerler : Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi, Rize konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.