Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Doğal Güzellikler
Turistik Yerler

Kastamonu Pınarbaşı Gezilecek Yerler

Kastamonu civarında görülmesi gereken 4 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kastamonu Pınarbaşı Ilvarini (Ilgarini) Mağarası
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kastamonu
Horma Kanyonu

Horma Kanyonu

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Kastamonu
Ilıca Şelalesi
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.9/5 Mükemmel
(4.9 yorum)
Kastamonu
Ilgarini Mağarası
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kastamonu

4 mekandan 4 tanesi gösteriliyor

Pınarbaşı Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Pınarbaşı, 115 köy ve 28 mezradan oluşmuş Kastamonu iline bağlı olan bir yer. Merkezinde Pazarören ve Kaynar Belediyeleri başta olmak üzere toplamda 3 Belediye teşkilatı bulunuyor. 146 adet yerleşim birimi bulunan ilçenin en önemli akarsuyu ise ‘Zamantı Irmağı’ ve kolları.

İlçede ayrıca Şerefiye, Küçük Gürleğen, Karagöz, Karagöz ve Pınarbaşı, kaynakları bulunuyor. Bu nedenle Pınarbaşı doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile ziyaretçilerin en sık ziyaret ettiği yerlerden birini oluşturuyor. Otel arayışı içindeyseniz Pınarbaşı otelleri size uygun olacaktır.

Pınarbaşı Gezilecek Yerler

Pınarbaşı’nda gezip keşfedebileceğiniz birden fazla mekan yer alıyor. Gelin birlikte doğal güzellikleri ile ünlü olan bu yerleri keşfe çıkalım. İşte Pınarbaşı gezilecek yerler listesi;.

  • Ilavarini (Ilgarini) Mağarası : Pınarbaşı tarihi mekanlar listesinde rotanızı Ilavarini adı da verilen Ilgarini Mağarasına çevirmek ister misiniz? Yamanlar Köyü’nün Sorkun Yaylası uzantısında yer alan mağara, denizden ortalama 1250 m. yükseklikte yer alan 3. ve 4. zamanda oluşmuş dünyanın 4. büyük mağara olma özelliği gösteriyor. Neredeyse 10 milyon yıllık bir mağara olan Ilvarini, 1 milyon yıllık oluşumlar sonucunda dikit ve sarkıtlara ev sahipliği yapmakta. Ayrıca mağara içerisinde Bizans ve Roma dönemlerine ait olan şapel ve katlı mezar kalıntıları yer alıyor. İç kısımda ise yaklaşık 850 m. ye ulaşabilen bir derinliği sahip oluşu sebebi ile Türkiye’nin 4. en büyük derin mağarasını oluşturuyor.
  • Horma Kanyonu : Kastamonu Pınarbaşı gezilecek yerler içerisinde yer alan Horma Kanyonu Pınarbaşı ilçesinde yer almakta olup, ilçe merkezine yaklaşık 3 km mesafede yer alıyor. Sahip olmuş olduğu doğal zenginlikleri sebebi ile Batı Karadeniz Bölgesinin görülmesi gereken yerlerinden birini oluşturuyor. Horma Kanyonu aynı zamanda, son günlerde Pınarbaşındaki turizmi de büyük ölçüde canlandırmış durumda.  Horma Kanyonu, bir de özel anlamda planlanmış olan dinlenme noktalarına ve doğal yürüyüş alanlarına da ev sahipliği yapıyor. Kanyon içerisinden Ilıca Şelalesine dökülen bir de Zarı Çayı geçiyor. Batı Karadeniz Bölgesi’nin tüm güzelliklerini gözler önüne sermiş olan Horma Kanyonu, aynı zamanda trekking alanı için de oldukça elverişli bir konumda yer alıyor. Bu açıdan doğa fotoğrafçılığı açısından olsun, kanyon sporları açısından olsun eşsiz bir yer olma özelliği gösteriyor. Günümüze gelindiğinde bazı ek yapıların yapıldığına da şahit olabilirsiniz. Bu anlamda ailelerin rahat bir şekilde yürüyüş yapabileceği 3 km'lik bir doğaya sahip olmuş olan uygun ahşap platformlar kanyonda görülüp gezilmeye değer. Kanyon, bir de doğal akvaryum niteliğindeki etkileyici dev taş kazanları ile dikkat çekerken, bölgeye özel endemik bitki çeşitleri bu kanyonla adeta özdeşleşmiş.
  • Ilıca Şelalesi : Kastamonu Pınarbaşı’nda gezilecek yerler arasında bir diğer turistik mekan ise Ilıca Şelalesi göze çarpıyor. Ilıca, Pınarbaşı ilçesinde konumlanmış olan bir şelale olma özelliği gösteriyor. Bu şelale aynı ismi taşıyan köy içerisinde yer alıyor esasen. Ilıca köyünde yer alan şelalenin Pınarbaşı ilçesine olan uzaklığı ortalama 11 km. uzaklıkta yer alıyor. Bölge içerisinde aynı zamanda doğa yürüyüşleri yapabilir ve zengin bitki örtülerinin tadını bu sayede çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, fotoğrafçılık ile uğraşmış olanlar için de bölge civarda muhteşem doğa fotoğrafları çekilmesi de mümkün. Ilıca şelalesine yakın mesafe yer alan ayrıca 14 adet ahşap ev bulunmakta. Buraya gelmeden önce sizler de rezervasyonuzu yaptırarak bungalov evlerde konaklayabilme şansına sahip olabilirsiniz. Ilıca Şelalesi lokasyonunda ayrıca doğa ile iç içe olmak isteyen ziyaretçiler için çadır bölgesine yakın alanlarda çadır kurup, kamp etkinlikleri düzenleyebilecekleri alanlar da mevcut. Bölgenin ayrıca kamp yapmak adına oldukça elverişli bir konumda olduğunu belirtmek gerekiyor.
  • Valla Kanyonu : Pınarbaşı turistik yerler arasında gösterilen Valla Kanyonunu’da bir diğer seçenek olarak değerlendirebilirsiniz. Kasatamonu ilinin Pınarbaşı ilçesine yakın olan Muratbaşı köyünde konumlanmış olan bir kanyon. Kanyon listesi sıralamasında dünyada ilk 4 kanyon arasına girmeyi başarmış olan Valla, zamanla doğaseverlerin oldukça ilgisini çekmeyi başaran bir kanyon haline gelmiş görünüyor.

Geziniz boyunca konaklamak isterseniz Tam Pansiyon Pınarbaşı Otelleri size uygun seçenekler arasındadır.

Pınarbaşı Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Pınarbaşı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Pınarbaşı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Horma Kanyonu, Kastamonu Pınarbaşı Ilvarini (Ilgarini) Mağarası, Ilgarini Mağarası, Pınarbaşı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Pınarbaşı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Pınarbaşı için gezilecek ücretsiz yerler : Horma Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Kastamonu Pınarbaşı Ilvarini (Ilgarini) Mağarası, Pınarbaşı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Pınarbaşı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Pınarbaşı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Horma Kanyonu, Kastamonu Pınarbaşı Ilvarini (Ilgarini) Mağarası, Ilgarini Mağarası, Pınarbaşı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Pınarbaşı için gezilecek yerler nelerdir?
Pınarbaşı için gezilecek yerler : Horma Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Kastamonu Pınarbaşı Ilvarini (Ilgarini) Mağarası, Pınarbaşı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.