Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Doğal Güzellikler
Turistik Yerler

Odunpazarı Gezilecek Yerler

Odunpazarı civarında görülmesi gereken 6 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Çukur Çarşı
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Eskişehir
Kanlıkavak Parkı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Eskişehir
Balkan Türkleri Piknik Alanı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Eskişehir
Regülatör Piknik Alanı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Eskişehir
Mamuca Piknik Alanı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Eskişehir
Çatacık Ormanları
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Eskişehir

6 mekandan 6 tanesi gösteriliyor

Odunpazarı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
25.04.2019
Misafir
Çatacık Ormanları için yapılan yorum
Umarım görürüz
İnternette karavanla gezenlerde gördüm gidenler çok memnun. Umarım bize de oraları görmek kısmet olur.

Odunpazarı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Eskişehir tarihi dokusuyla pek çok turistin uğrak yerlerinden biri olur. Kentin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı müzeler açısından çok zengin yapı sergiler. Sokakları tarih kokan Odunpazarı kendine has mimarisiyle dikkat çekiyor. Eskişehir’e gittiğinizde, Odunpazarı gezilecek yerler listesinin başında geliyor.

Şehrin en keyifli sokaklarına ev sahipliği yapan Odunpazarı’na gittiğinizde ziyaret etmeniz gereken yerler bir hayli renklidir.

 • Odunpazarı Tarihi Evleri: Kafe, otel, müze gibi amaçlarla kullanılan bu evler 2006 yılında Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi kapsamında restore edilmeye başlanır. Bu rengarenk tarihi evlerdeki kafelerde sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebilir, ilginizi çeken müzeleri ziyaret edebilirsiniz. 
 • Atlıhan El Sanatları Çarşısı: 1850’li yıllarda Takattin Bey tarafından yaptırılan çarşı, kentsel sit alanı içerisinde yer alır. Bu çarşıda el sanatları atölyeleri ve dükkanlarını bulabilirsiniz. Eskişehir’in meşhur lületaşından yapılmış el işçiliği hediyelik eşyalardan satın alabilirsiniz. 
 • Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi: Odunpazarı içerisinde restore edilmiş tarihi bir evde bulunan bu müzede meşhur sanatçıların eserlerini ve karikatür materyallerini inceleyebilirsiniz. 
 • Çağdaş Cam Sanatları Müzesi: Birçok cam sanatçısının 100’den fazla eserinin sergilendiği müze 2007 senesinde ziyarete açılır.

Odunpazarı Belediyesi içerisinde daha ziyaret edilecek pek çok yer bulunuyor. Tarihi yapısı ve aktivite olanaklarıyla Eskişehir’in en gözde yerlerinden olan Odunpazarı’nı çocuklarınızla da gezebilirsiniz. Buraya gittiğinizde hediyelik eşyalar satın alabilir ve muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Eskişehir merkezine yakın olduğu için konaklama için merkezdeki Odunpazarı otelleri arasından birini tercih edebilirsiniz.

Eskişehir’e gittiğiniz zaman Porsuk çayında tekne turu yapmayı da ihmal etmeyin. Gezi sürecinde şehir merkezinde bulunan mağazaları gezebilir, kafe ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Hamamlarıyla meşhur olan Eskişehir’de hamam keyfi yapmadan dönmeyin. Odunpazarı gezinizden sonra dilerseniz hamamda rahatlayabilir, köpük masajı yaptırabilirsiniz.

Üniversite şehri olan Eskişehir’de arkadaşlarınızla kafelerde vakit geçirebilir ve şehrin civarına geziler düzenleyebilirsiniz.

Odunpazarı Tarihi Evleri ve Özellikleri

Eskişehir’in en önemli yerleşim yerlerinden olan Odunpazarı tarihi anlamda çok büyük bir değer taşıyor. Ülkemizin önemli tarihi yerlerinden olan Odunpazarı’nda yapılan restorasyonlar sayesinde günümüzde burada canlı bir hayat sürüyor. Sadece turistler değil, yerli halk ve Anadolu Üniversitesi öğrencileri de Odunpazarı’nda çok sık vakit geçiriyor.

 • Odunpazarı’nda gezilecek yerler başında tarihi evlerin olduğu sokaklar geliyor. UNESCO dünya mirası listesinde olan evler Osmanlı döneminden kalma olduğu için turistlerin ilgisini çekiyor. Kentin güneyinde bulunan tepelere kurulmuş olan Odunpazarı, şehrin ilk yerleşim yerlerinden. Cumbalı evler ahşap süslemeli bitişik düzende ve rengarenk pastel tonlarıyla dikkat çekiyor. 
 • Odunpazarı tarihi evleri 1, 2 veya 3 katlı, kimisi sokaktan girişli ve arkada bahçesi olan, kimisi de bahçe içerisinde olacak şekilde dizayn edilmiş. Evler sofa ve etrafında odalar olacak şekilde tasarlanmış. Birden fazla katlı konutlarda giriş katında mutfak ve depo alanı, üst katlarda yaşam alanları bulunuyor. Tarihi motifler taşıyan evlerin ön cephelerinde büyük köşe odaları bulunuyor. 
 • Açık hava müzesi konumunda olan evlerin bulunduğu sokaklar sessiz, sakin ve nezih. Yerli ve yabancı turistlerin sıkça ziyaret ettiği bölgede bulunan tarihi evler 1988 senesinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescilleniyor. 
 • Evlerden çoğunun restore edildiğini ve kullanıma açıldığını görebilirsiniz. Ziyarete açılan evler günümüzde çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Bazı evlerin restorasyonları hala devam ediyor. Kerpiç ve moloz taş kullanılarak yapılan evlerin üst katlarında kerpiçle doldurulmuş ahşap malzeme kullanılmış. 

Kentin güney kesiminde bulunan tepelere kurulan Eskişehir, Bademlik bölgesine doğru uzanıyor. Bir rivayete göre şehre ilk gelen halk Odunpazarı ve Porsuk bölgesine yerleşmeden önce ciğer asarlar. Hangi ciğer daha çok dayanırsa orayı yerleşim yeri olarak seçerler. Odunpazarı’ndaki ciğer daha çok dayandığı için buraya yerleşmeyi tercih ederler.

Odunpazarı Tarihi Yerler ve Ziyaret Edilecek Müzeler

Odunpazarı tarihi yerler listesinde daha pek çok müze ve eski yapılar bulunuyor. Eskişehir’e gittiğinizde buraları görmeden dönmeyin.

 • Şeyh Edebali Türbesi: Orhan Gazi tarafından yaptırılan ve daha sonra türbeye çevrilen türbede, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu olarak bilinen Şeyh Edebali’nin mezarı yer alır.
 • Alaaddin Camii: Selçuklu mimarisinin örneklerinden olan camii 13. Yüzyılda inşa edilmiş. Günümüzde ibadet için halka açık olan camii tarihi dokulara sahip. 
 • Cumhuriyet Tarihi Müzesi: Cumhuriyet dönemine ait birçok fotoğraf ve belgeyi görebileceğiniz bu müze 1916 yılında Numune mektebi olarak kullanılıyordu. 
 • Şelale Park: Eskişehir manzarasına karşı kahvaltı yapmak isterseniz içerisinde yapay şelale bulunan bu parkı ziyaret edebilirsiniz. Burada çocuklarınızla temiz havanın tadını çıkarabilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz. 
 • Osmanlı Evi: 19. yy ahşap mimarinin tipik bir örneği olan bu mekan Atatürk’ü de misafir ettiğinden dolayı ayrı bir öneme sahip olur. 
 • Eskişehir Balmumu Müzesi: İçerisinde Atatürk’ün ve cumhuriyet döneminde adı geçen önemli kişilerin balmumundan yapılmış heykellerinin bulunduğu müzeye çocuk, yetişkin herkes ilgi duyuyor. Eskişehir’e gittiğinizde dünyada pek çok örneği olan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. 
 • Lületaşı Müzesi: Odunpazarı’nda kentsel sit alanı içerisinde yer alan müzede Eskişehir’in simgesi haline gelen lületaşı eserleri sergileniyor. Dünya üzerinde lületaşının çıkarıldığı tek bölge olan Eskişehir bu madene sahip çıkıyor. Belediye tarafından 1998 yılından bu yana lületaşı festivalleri düzenleniyor. Bir rivayete göre lületaşını ilk bulan bir köstebekmiş. 
 • Ahşap Eserler Müzesi: Kurşunlu Külliyesi Kervansarayı içerisinde yer alan müzede pek çok ahşaptan yapılma heykeller bulunuyor. 

Odunpazarı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Odunpazarı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Odunpazarı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Balkan Türkleri Piknik Alanı, Kanlıkavak Parkı, Mamuca Piknik Alanı, Odunpazarı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Odunpazarı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Odunpazarı için gezilecek ücretsiz yerler : Çatacık Ormanları, Çukur Çarşı, Balkan Türkleri Piknik Alanı, Odunpazarı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Odunpazarı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Odunpazarı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Çatacık Ormanları, Çukur Çarşı, Balkan Türkleri Piknik Alanı, Odunpazarı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Odunpazarı için gezilecek yerler nelerdir?
Odunpazarı için gezilecek yerler : Çatacık Ormanları, Çukur Çarşı, Balkan Türkleri Piknik Alanı, Odunpazarı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.