Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Ocaklar Gezilecek Yerler

Ocaklar civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.
Filtrelerinizi silebilir veya diğer seçenekleri deneyebilirsiniz.
Filtreleri Sıfırla
Turistik Yerler

Ocaklar Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı olan Ocaklar, sahip olduğu plajlar ve doğal güzellikleri ile özellikle yaz sezonunda tatilciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu sevimli tatil beldesi, Erdek’e yakınlığı ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Bu bağlamda, Ocaklar gezilecek yerler listesini araştıran misafirler için karşımıza çıkan rotada daha çok Erdek’e bağlı turistik mekanların yer aldığını da görüyoruz.

Anıt Ağaç: Ocaklar doğal güzellikleri listesi içerisinde karşımıza çıkıyor. 1860 senesinde dikilen bu görkemli fıstık çamı, 150 seneden fazla yaşam süresi ve 114 santimlik çapı ile ziyaretçilerini büyülüyor. Kocaman gövdesi ile ziyaretçilerine yaşanmışlık ve huzur dolu anlar sunan anıt ağacının gölgesinde dinlenerek derin bir nefes almayı tercih edebilirsiniz.

Ocaklar Köyü: Ocaklar gezilecek yerler arasında size önerdiğimiz mekanlar arasında yer alıyor. Ocaklar Köyü bölgesini tatil beldeniz olarak seçerseniz, sizleri 3 kilometrelik denizi ve mayi bayraklı plajı ile mükemmel bir deniz tatili de bekliyor.

Derin olmayan bir denize de sahip olması ile birlikte Ocaklar Köyü ve plajı, çocuklu aileler tarafından da güvenli bir tatil rotası olarak tercih ediliyor.

Ocaklar doğal güzellikleri listesine girmeyi ile bu özellikleri ile girmeyi hak eden Ocaklar plajları ziyaretiniz esnasında, iskelede konuşlanan teknelerin düzenlediği tekne turu gezilerine de katılmayı tercih edebilirsiniz. Bu turlar ile Avşa, Marmara, Paşalimanı gibi bölgede bulunan ada ve koyları gezerek, mükemmel bir deniz tatilinin keyfini çıkartabilirsiniz.

Seyit Gazi Tepesi: Erdek’e 5 kilometrelik bir mesafede bulunan Ocaklar’a geldiyseniz, Seyit Gazi Tepesi’ni de Ocaklar gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz. Yolu Erdek bölgesine düşen hemen herkesin uğramakta gecikmediği Seyitgazi Tepesi, sahip olduğu 103 metrelik rakımı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Tepede, kuş bakışı mükemmel bir Erdek manzarası da sizleri karşılıyor.

Bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla uğradığı bu tepe, özellikle gün batımı ve gün doğumlarında sahip olduğu manzara ile ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor.

Seyitgazi Tepesini ziyaret ettiğinizde, bir de mezarla karşılaşıyorsunuz. Bu mezarın kime ait olduğu ise henüz net bir şekilde belli değil. Halk arasındaki inanışlara göre bu mezar Seyit Dede’ye ya da Battal Gazi’ye ait olarak karşımıza çıkıyor. Bu mezar günümüzde ayrıca dini ve kültürel turizm açısından önemli bir yere sahip.

Bölgeyi ziyaret eden turistler ve yerel halk, bu türbenin çevresindeki ağaçlara dilek dileyip bezler bağlıyor ya da taşlarla dileklerini resmediyorlar. Dilekleri kabul olanlar ise bölgeyi tekrar ziyaret ederek diğer ziyaretçilere lokum, tuz, lokma ya da kesme şeker gibi yiyecekler dağıtıp dua ediyorlar.

Tüm bu yönleri ile düşünüldüğünde Seyitgazi Tepesi, Erdek Ocaklar gezilecek yerler listesi içerisinde önemli bir yere sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Ocaklar tarihi yerleri

Erdek bölgesi ziyaretiniz esnasında ziyaret edebileceğiniz çeşitli tarihi mekanlar da bulunuyor. Ocaklar ziyareti gerçekleştirirseniz, bu bağlamda sizlere de ziyaret etmenizi önerdiğimiz çeşitli mekanlar da Erdek Ocaklar gezilecek yerler listesi içerisinde karşımıza çıkıyor.

Erdek Açık Hava Müzesi: Türkiye’deki ilk açık hava müzelerinden bir tanesi olan Erdek Açık Hava Müzesi, Ocaklar bölgesine yakınlığı ile Ocaklar ziyaretçilerine gitmelerini tavsiye edebileceğimiz mekanlardan bir tanesi. Müze içerisinde Erdek, Ocaklar ve civar bölgelerdeki yapılan tarihi kazı ve araştırmalardan elde edilen eserler sergileniyor.

Erdek Ocaklar gezilecek yerler listesi arasında yer alan bu tarihle iç içe geçmiş müze içerisinde bulunan 3. yüzyıldan kalma sütun tamburları süslemeleri, sunak ve lahitler ise tarihsever ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Kyzikos Antik Kenti: Erdek Ocaklar tarihi yerleri arasında sizlere gezmenizi önerebileceğimiz bir diğer mekan olarak karşımıza çıkıyor. Bu antik kentin tarihini incelediğimizde MÖ 6000’inci yıllara dek ulaştığını görüyoruz.

Günümüze dek pek çok uygarlık ve topluluğa ev sahipliği yapan Kyzikos Antik Kenti, 1063 senesine gelindiğinde bölgede yaşanan büyük bir deprem sonrasında baştan aşağı yıkılıyor. Bu deprem sonrasında sağ kalan halk ise, yavaş yavaş kenti terk etmeye başlıyor.

Bölgede yaşanan diğer depremler ise, neredeyse Efes Antik Kenti kadar görkemli olan bu antik kentin bilinmezlik içerisine kalmasına neden oluyor. Eğer siz de tarihsever bir gezginseniz, bu tarihi mekanı Erdek Ocaklar gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Hadrianus Tapınağı: Kyzikos Antik Kenti içerisinde bulunan Hadrianus Tapınağı, sahip olduğu tarihsel geçmiş ile Erdek Ocaklar gezilecek yerler listesi arasında yer almayı hak ediyor. Kyzikos Antik Kenti’nin en büyük tapınağı olarak da karşımıza çıkan bu tapınağın yapım tarihi ile ilgili net bir bilgiye rastlayamıyoruz.

Bununla birlikte Zeus için inşa ettirildiği düşünülen bu tapınağın, antik kentteki diğer pek çok yapı gibi bölgede yaşanan depremler neticesinde zarar gördüğünü biliyoruz. 123 senesinde ise bu yapının onarımlarının yapılmaya başlandığı da, tapınak ile ilgili elde edebildiğimiz diğer bilgiler arasında yer alıyor.

Bununla birlikte bölgenin makus talihi olan depremler tapınağın peşini bırakmıyor ve tapınak yine bir depremden hasar görüyor. Ardından tekrar onarılan bu tapınak, Antik Dönem içerisinde dünyanın sekizinci harikası olarak da karşımıza çıkıyor.

İlerleyen süreçte tekrarlanan depremler sonucunda Kyzikos Antik Kenti halkının bölgeyi terk etmesi ile kendi haline bırakılan bu tapınak, depremlere direnmeye çalışan yapısı ile bölgeyi ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından birisi haline geliyor.

Kirazlı Manastırı: Yukarıyapıcı Köyü içerisinde bulunan Kirazlı Manastırı, Ocaklar gezilecek yerler listesi oluşturan turistlerin ziyaret rotalarına eklemelerini önerdiğimiz bir mekan. Bölgede yapılan çalışmalar neticesinde 19. yy içerisinde inşa edildiği düşünülen bu manastır ve kilise, iki katlı bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

Bulunduğu yeşillikler içerisindeki konum itibarıyla Ocaklar doğal güzellikleri listesi içerisine de ekleyebileceğimiz Kirazlı Manastırı, ilkbahar ve sonbahar aylarında sahip olduğu doğal tabiat ile misafirlerini etkisi altına alıyor.

Bu manastıra ulaşmak için şehir içerisinden geçen toplu taşıma araçlarından faydalanabilir dilerseniz de gününüzü doğa yürüyüşü ve piknik aktivitelerine de ayırarak, bu geziniz esnasında Kirazlı Manastırı ve çevresini de görebilirsiniz.

Erdek Ocaklar ziyaretiniz esnasında özellikle Erdek’e yakınlığı sebebiyle uğrayıp hem doğal havayı içinize çekebileceğiniz hem de tarihle iç içe geçebileceğiniz daha pek çok gezilecek yer bulunuyor.

Ocaklar plajları arasında, bu bölgeye yakınlığı sebebiyle ziyaret edebileceğiniz Paflima Koyu, Çuğra Plajı gibi çeşitli mekanlar da buluyor. Bu masmavi plajlara yakınlığı ve sakin hayatı ile, huzurlu bir yaz tatili rotası arıyorsanız Ocaklar, sizin için doğru bir rota önerisi olarak karşımıza çıkıyor.

Ocaklar tatiliniz esnasında Ocaklar doğal güzellikleri listesini dilerseniz bireysel olarak gezebilir dilerseniz de bölgede bulunan tekne turları ya da günübirlik gezi organizasyonlarından da faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte Ocaklar bölgesini konaklamak için tercih etmek isterseniz de bölgede konaklayacak pek çok farklı seçenek de karşınıza çıkıyor.

Bütçeniz ve tatil planınız için en uygun Ocaklar otelleri seçeneklerini görmek için sitemizden faydalanabilirsiniz. Seçeceğiniz tesislerin, çeşitli hizmet ve olanaklarına göz gezdirerek sizin için en uygun olanı seçebilir, böylece Ocaklar tatil planınızı şimdiden tasarlamaya başlayabilrisiniz. Sizlere huzur ve dinginlik dolu bir Ocaklar tatili diliyoruz.