Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Silifke Narlıkuyu Gezilecek Yerler

Silifke civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Üçgüzeller Mozaik Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Mersin
Narlıkuyu Mozaik Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Mersin
Şirince Taş Mektep Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Narlıkuyu Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Narlıkuyu, Roma İmparatorluğu zamanında Porto Calamie ismiyle biliniyordu. Bu bölgede küçük bir bina öreni de bulunuyor. Bu bina, Korykos’lu Poimenios tarafından inşa ettirilmiş. Mersin iline bağlı olan Narlıkuyu gezilecek yerler bakımından oldukça zengin olan bir yer. Bunun nedeni Mersin ilinde yer alan Narlıkuyu’nun farklı tarihi çağlara tanıklık etmesi.

Denize çok yakın bir mesafede yer alan bu mahalle, birçok tarihi esere de ev sahipliği yapıyor. Örneğin, 4. yüzyıldan kalma ve sanatsal değeri yüksek olan mozaikler Narlıkuyu’da yer alıyor. Doğu Roma’nın yüksek devlet görevlisi olduğu bilinen Poimenios, bu koydaki tatlı su kaynaklarından yararlanarak Narlıkuyu’ya hamamlar inşa ettiriyor.

İnşa ettirilen hamamı da Narlıkuyu tarihi mekanlar listesine dahil etmek mümkün. Aynı zamanda, bu hamamın sanatsal değeri ve yüksek taban mozaiğinin de korunmuş olması değerini arttırıyor. Mozaikte ise cennetin üç hurisi olarak adlandırılan Zeus kızları Aglaia, Thalia ve Euphrosyne yer alıyor.

Yöre halkı ise bu nedenden kaynaklı olarak mozaiğin ismine “Üç Güzeller Mozaiği” adını veriyor. Bu mozaikler, Mersin Narlıkuyu gezilecek yerler listesinde ve bu mitolojik öykü, Homeros dönemine dayanıyor. Mitolojiye göre ise Afrodit Akdeniz köpüklerinden doğarak üç güzelin katılımıyla birlikte vaftiz ediliyor. Konaklama için Narlıkuyu Otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Narlıkuyu’daki Turistik Yerler

Mersin’e bağlı olan Narlıkuyu Köyü, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve turistik değerleriyle günden güne popüler hale geliyor. Narlıkuyu turistik yerler açısından farklı güzellikleri görebileceğiniz bir köy. Turistik yerlere dahil edilebilecek birçok yapı bu köyde yer alıyor.

Narlıkuyu’da yer alan turistik yerler her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin köyü ziyaret etmesini sağlıyor. Köydeki bazı turistik yerleri ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:.

  • Kızlar Hamamı Koyu: Muhteşem mavisi ve yeşili ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan bu koy, turizme de büyük bir katkı sağlıyor. 
  • Yapraklı Koyu: Yapraklı Koyu ise, turistlerin denize girerek güneşlenebileceği bir yer. Oldukça renkli olan bu koy, eğlencenin kalbinin attığı bir yer olarak da biliniyor. 
  • Kızkalesi Plajı: Plajlarıyla ünlü olan Narlıkuyu’daki Kızkalesi Plajı eşsiz bir güzelliğe sahip. 
  • Susanoğlu Plajı: Susanoğlu Plajı ise deniz sezonunda tıklım tıklım dolu olan bir yer olarak biliniyor. 

Yukarıdaki turistik yerlerin yanı sıra, Narlıkuyu doğal güzellikleri ve tarihi yapılarına da şahitlik edebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Aynı zamanda, bu köyde yer alan diğer beach kulüpleri de ziyaret edebilir ve tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Pansiyonda konaklamayı düşünüyorsanız Narlıkuyu Pansiyonları sizin için uygun olacaktır.

Narlıkuyu Müzeleri ve Doğal Güzellikleri

Narlıkuyu müzeler ile donatılmış olan bir köy. Mersin iline bağlı olan bu köyde, farklı çağlara ait eşyaların sergilendiği müzeleri sıklıkla görebilmeniz mümkün. Narlıkuyu ziyaretinizde gezip görebileceğiniz birçok müze bulunuyor. Bu müzelerden birkaçı aşağıdaki gibi:.

  • Silifke Narlıkuyu Mozaik Müzesi: Narlıkuyu’nun en ünlü müzelerinden biri olan bu tarihi yapı, üç güzellerin tasvir edildiği bir sergi. 
  • Şirince Taş Mektep Müzesi: Birbirinden ilginç objeler, belgeler ve fotoğrafları bu müzede görebilirsiniz. Tarihi eserlerin de sergilendiği bu müze, ziyaretçiler tarafından beğeni topluyor. 

Narlıkuyu’daki müzelerin yanı sıra, doğal güzelliklerini de keşfe çıkabilirsiniz. Köydeki doğal güzelliklerinden birkaçı şu şekilde:.

  • Cennet Cehennem Mağaraları: Cennet Cehennem Mağaraları, yeraltı deresinin kimyasal erozyona uğraması ile meydana gelmiş. Burası Narlıkuyu’nun en sık ziyaret edilen doğal güzelliklerinden bir tanesi. 
  • Astım Dilek Mağarası: Mağaralarıyla bilinen Mersin’de ziyaret etmeniz gereken bir diğer doğal güzellik ise Astım Dilek Mağarası. Bölgenin coğrafi koşullarını çok iyi yansıtan bu mağara, bir tabiat harikası olarak dikkat çekiyor. Astım hastalarına iyi gelen havasından dolayı, sağlık amacıyla ziyaret edebileceğiniz bir yer.

Narlıkuyu Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Narlıkuyu Mah için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Narlıkuyu Mah için gezilecek ücretsiz yerler : Üçgüzeller Mozaik Müzesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Şirince Taş Mektep Müzesi, Narlıkuyu Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Narlıkuyu Mah için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Narlıkuyu Mah için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Üçgüzeller Mozaik Müzesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Şirince Taş Mektep Müzesi, Narlıkuyu Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Narlıkuyu Mah için gezilecek yerler nelerdir?
Narlıkuyu Mah için gezilecek yerler : Üçgüzeller Mozaik Müzesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Şirince Taş Mektep Müzesi, Narlıkuyu Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.