Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Alışveriş Merkezi

Midyat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Midyat civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Gelüşke Hanı
Alışveriş Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mardin

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Midyat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Mor Gabriel Manastırı: Mardin Midyat gezilecek yerler listesi arasında tarihi değere sahip bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Midyat’ın yaklaşık 23 kilometre uzağında bulunan bu manastır, Süryani Cemaati’nin en ünlü yapılarından bir tanesi. 397 senesinde inşasına başlanan yapının, tarih boyunca içerisine ve dışına çeşitli eklemeler de yapılıyor.

Bu yaklaşık 1600 senelik bir tarihe sahip olan Mor Gabriel Manastırı, yerli ve yabancı misafirlerine kubbeleri, kuleleleri ve mozaikleri ile etkileyici bir tarih gezisi deneyimi sunuyor. Manastıra ismini veren kişi ise 634- 668 seneleri arasında yaşayan Turabdin Metropoliti Mor Gabriel.

Bu kişi, aynı zamanda azizlik mertebesine yükselmiş birisi olarak karşımıza çıkıyor.

İzozoel Kilisesi: Midyat tarihi yerler listesi arasında yer alan bir diğer değerli mekan ise İzozoel Kilisesi. Kilisenin yapılış tarihi hakkında çeşitli görüşler mevcut. Bir görüşe göre kilisenin 6. yüzyılda Mor Gabriel Manastırının mimarının oğulları tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Bir diğer görüşe göre ise İzozoel Kilisesi, 8. yüzyılda inşa ediliyor.

Taş işlemeciliği ile öne çıkan bu kilise, Midyat’ın Altıntaş köyü içerisinde yer alıyor. Midyat gezilecek yerler listesi arasında bulunan İzozoel Kilisesi, bağlı bulunduğu köyün en yüksek noktasında yer alması ile de ziyaretçilerine görkemli bir görüntü sunuyor.

Midyat Zaz: Şimdiki ismi İzbırak olan bu köy, Akdeniz havasının hakim olduğu bağ ve bahçeleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Midyat gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan Midyat Zaz, 1960’lı yıllara kadar bölgede ikamet eden Süryanilerin kaldığı köylerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

90’lı yıllara gelindiğinde ise kalan son köy halkının da terk ettiği bu köyü ziyaret ettiğinizde, etrafı surlarla çevrili bir halde olan tarihi bir kilise ile de karşılaşıyorsunuz. Bu kilisenin 6. ya da 7. yüzyıllar içerisinde inşa edildiği düşünülüyor.

Beyazsu: Midyat doğal güzellikleri arasında bulunan ve Mardin bölgesini ziyaret eden misafirlere görmelerini tavsiye ettiğimiz bir diğer mekan ise Beyazsu olarak karşımıza çıkıyor. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde, yörenin coğrafyasından farklı olarak ağaçlar ve yeşillikler içerisinde bir alanla karşılaşıyorsunuz.

Özellikle yaz sıcaklarından kaçan halkın serin nefesler aldığı bir mekan olmasının yanı sıra Beyazsu, sene içerisinde yerli ve yabancı turistler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor. Ziyaretiniz esnasında su üzerine kurulu olan mekanlarda taze balık yiyebilir ya da Mardin’in yöresel lezzetlerini tadabilir, bölgenin yeşil alanlarında piknik yapabilirsiniz.

Mardin Midyat gezilecek yerler arasında bulunan bu bölge, Midyat’a ortalama 20 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor.

Midyat Kent Müzesi: Midyat tarihi yerler içerisinde bulunan Midyat Kent Müzesi, eskiden han olarak kullanıldığı bilinen tarihi bir binada yer alıyor. Midyat Kent Müzesini ziyaret ettiğinizde bölgeye yolu düşen Sümer, Hitit, Asur, İskit, Roma, Bizans, Artuklu, Selçuklu ve de Osmanlı Devleti’nden kalan pek çok tarihi eseri gözlemleme imkanı buluyorsunuz.

Bu müzenin yer aldığı bina, eskiden bir han olarak kullanıldığı için eskiden dükkan amaçlı kullanılan odalarda ise geleneksel teknik ve detayları barındıran takı, kilim gibi eşyaların satışı yapılıyor. Müze ziyaretinizin ardından bu dükkanları dolaşabilir ve de sevdikleriniz ya da kendiniz için Mardin hatıraları satın alabilirsiniz.

Gelüşke Hanı: 1903 senesinde Musa Samas tarafından inşa ettirilen Gelüşke Hanı, yapıldığı dönemde bir ticaret merkezi ve konaklama bölgesi olarak işlev görüyor. Bununla birlikte 1950 ile 1970 seneleri arasında bu hanın, bir köylü pazarı olarak kullanıldığı biliniyor.

Günümüze dek çeşitli şehrin yerinin değişmesi ile de kullanılış amacı da değişen bu yapı, şimdilerde Midyat’ın dokusunu hissedebileceğiniz ve tadabileceğiniz bir mekan olarak yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Midyat gezilecek yerler listeniz arasında almanızı önerdiğimiz bu handa yöresel lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar, dinlenme odaları ve kafeler yer alıyor.

Meryem Ana Kilisesi: Yaklaşık 2 bin yıllık bir anıtın üzerine kurulan Meryem Ana Kilisesi, Midyat gezilecek yerler listesi arasında sahip olduğu tarihi ve kültürel değer ile öne çıkıyor.

Süryanilerin yoğunlukta yaşadığı Anıtlı ya da bilinen eski adıyla Hah köyü içerisinde bulunan kiliseyi ziyaret ettiğinizde, haçın üzerindeki güvercin figürüne dikkat etmenizi öneriyoruz. Bu güvercinin, Hz. İsa’nın ruhunu betimlediğine inanılıyor.

Midyat ve bağlı bulunduğu Mardin’in tarih sahnesindeki gelişimine baktığımızda pek çok kültür ve topluluk tarafından yerleşim bölgesi olarak kabul edildiği görülüyor. Bu bağlamda Mardin ve Midyat gezilecek pek çok tarihi ögeye sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Mardin’e geldiğinizde sadece Midyat gezilecek yerler listesi ile sınırlı kalmamanızı, Mardin’de bulunan pek çok değerli turistik yeri de ziyaret etmenizi öneriyoruz. Mardin ziyaretiniz için, sizlere özel olarak hazırladığımız Mardin gezilecek yerlere göz gezdirebilirsiniz.

Keyifli ve unutulmaz bir Midyat keşfi yapmak için yöreye özel olarak düzenlenen kültür turları ya da organizasyonlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte Mardin Midyat gezilecek yerler listenizi bireysel olarak gezmek istiyorsanız da sizler için hazırladığımız bu rehberden faydalanabilirsiniz. Mardin ziyaretiniz esnasında konaklayabileceğiniz Mardin otelleri ve pansiyonlarını görüntülemek için ise sitemizden yararlanabilirsiniz.

Konaklamayı tercih ettiğiniz otelin özelliklerine bakabilir, diğer otellerle karşılaştırabilir ve seçtiğiniz otellerin sunduğu farklı hizmet, olanak ve opsiyonları da görüntüleyebilirsiniz. Bütçeniz ve tatil planınız için en uygun oteli seçerek Midyat gezilecek yerler rotanızdaki bu değerli alanları keşfetmeye bir an önce başlayabilirsiniz.

Midyat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Midyat için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Midyat için gezilecek ücretsiz yerler : Gelüşke Hanı, Midyat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Midyat için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Midyat için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Gelüşke Hanı, Midyat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Midyat için gezilecek yerler nelerdir?
Midyat için gezilecek yerler : Gelüşke Hanı, Midyat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.