Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Side Arkeoloji Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Antalya
Side Müzesi

Side Müzesi

Ücretsiz
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Antalya

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Manavgat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Antalya’nın Manavgat ilçesi gezilecek yerler bakımından kapsamlı ve geniş bir listeye sahip olarak karşımıza çıkıyor. Manavgat gezilecek yerler denince akla ilk gelen yer olan Manavgat Şelalesi, her sene pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Ülkemizin en çok bilinen şelalelerinden bir tanesi olan bu şelale ayrıca sahip olduğu muhteşem manzara ile Manavgat doğal güzellikler listesi içerisinde de başı çekiyor. Manavgat merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan bu şelaleye ulaşım için kişisel aracınızı ya da şehir içi ulaşım araçlarını da tercih edebilirsiniz.

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Manavgat gezilecek yerler listesi içerisinde uğramanızı tavsiye ettiğimiz mekanlar arasında yer alıyor. Yeşil me mavi tonlarının birleşimi ile sizleri büyülemeye aday olan bu kanyonu ziyaret ettiğinizde dilerseniz kamp yapabilirsiniz. Ayrıca bu kanyon, rafting veya kano gibi su sporlarının yapılmasına elverişli yapısı ile de öne çıkıyor.

Türkiye’nin en uzun kanyonu olarak da bilinen Köprülü Kanyon Milli Parkı ziyaretiniz esnasında aynı zamanda Selge Antik Kenti kalıntılarını da görmeyi tercih edebilirsiniz. Bu bağlamda Köprülü Kanyon Milli Parkı doğal güzelliklerinin yanı sıra Manavgat tarihi yerler açısından da değerli bir hazine olarak karşımıza çıkıyor.

Manavgat gezilecek yerler arasında bulunan Titreyen Göl, ilçenin Sorgun Köyü içerisinde yer alıyor. Özel araçlar ve minibüsler vasıtası ile ulaşabileceğiniz bu gölün ismi, çeşitli halk anlatılarından geliyor. Anlatılara göre göl üzerinde bulunan doğal canlıları ve ördekleri, avcılardan korumak isteyen yaşlı bir balıkçı bulunuyor.

Bir gün, avcıların yaşlı balıkçıya saldırmak üzere yaklaşmasının üzerine göldeki kuşlar ve ördeklerin sürekli kanat çırparak girdap oluşturdukları böylelikle yaşlı balıkçıyı kurtardıkları ve gölün sularının da bu sebeple hep titrek bir halde kaldığına inanılıyor.

Nefis doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz Titreyen Göl ve çevresinde ayrıca konaklayabileceğiniz ve de yemek yiyebileceğiniz tesisler de bulunuyor.

Düden Şelalesi, Manavgat çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer mekan olarak karşımıza çıkıyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından Antalya bölgesinde en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi olan Düden Şelalesi, doğa ile baş başa kalmak isteyen yöre halkının da gözde mekanları arasında yer alıyor.

Düden Şelalesi ve civar bölgelerini ziyaret ettiğinizde yeşil ve mavi içerisinde unutulmaz doğa yürüyüşleri yapabilir, doğayı korumaya özen göstererek piknik yapabilir dilerseniz de civarda bulunan antik yapıları ve mağaraları da ziyaret edebilirsiniz.

Manavgat gezilecek yerler arasında doğal güzelliğe sahip daha pek çok mekan yer alıyor. Alabalık Vadisi, Mahlumçalı Mağarası, Tilkiler Mağarası, Oymapınar Gölü gibi birbirinden farklı ve özel mekanı Manavgat gezilecek yerler listesi içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Manavgat Tarihi Yerler

Antalya ve çevresi, geçmişten günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapması ile öne çıkıyor. Bu bağlamda, bölgede ziyaret edebileceğiniz pek çok tarihi mekan da yer alıyor. Antalya Manavgat’ı ziyaret ettiğinizde uğramanızı önerebileceğimiz ilk mekan, Side Antik Kenti oluyor.

Bir yarımada üzerine kurulu olan bu antik kentin bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkması MÖ 6. yüzyıla dek uzanıyor.

Günümüze dek Lidya Krallığı, Persler, Makedonya Krallığı, Bergama Krallığı gibi pek çok topluluğun kendisine yerleşim yeri olarak seçtiği Side Antik Kenti bölgesini ziyaret ettiğinizde, bu topluluklardan kalan sütun tapınak, tiyatro gibi pek çok tarihi yapıyı görme imkanınınız bulunuyor.

Tarihin izlerini tüm ihtişamı ile gözlemleme şansını elde edebileceğiniz bu antik kent, sene içerisinde tarihsever birçok yerli ve yabancı turisti kendisine çekmeyi başarıyor. Side Antik Kenti, Manavgat gezilecek yerler listesi içerisinde üst sıralarda yer almasını önerdiğimiz bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Etenna, Manavgat gezilecek yerler listesinde tarihi değere sahip önemli mekanlardan bir tanesi. 900 metre rakıma sahip olan Etenna, çam ormanları arasında bulunan kalıntıları ile dikkatleri üzerine çekiliyor.

Manavgat merkezine 31 kilometre uzaklıkta bulunan bu antik kenti ziyaret ettiğinizde bazilika, kilise, hamam, sarnıçlar ve de kaya mezarları gibi günümüze ulaşmayı başarabilen mekanları da görebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, Etenna hakkında ne yazık ki fazla bilgi bulunmuyor.

Antik kentin, tarih içerisinde çevresinde bulunan diğer akropol kentler ile hemen hemen aynı tarihi geçmişi paylaştığı düşünülüyor.

Manavgat çevresinde gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer mekan ise Tarihi Aspendos Köprüsü olarak karşımıza çıkıyor. Tarih çizelgesine baktığımızda Roma dönemi içerisinde inşa edildiğine ulaştığımız bu köprü, yine bu dönem içerisinde meydana gelen depremler neticesinde yıkılıyor. İlerleyen süreçte 13.

yüzyıla gelindiğinde ise Selçuklular tarafından bu köprünün kalıntıları üzerinde yeni bir köprü inşa ediliyor. Köprünün yapımı esnasında civarda bulunan Aspendos şehrinin kalıntıları da kullanılıyor. Araç trafiğine kapalı olan tarihi Aspendos Köprüsü, yerli ve yabancı turistlerin sene içerisinde sıkça ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

Manavgat gezilecek yerler bolluğuna sahip olmasının yanı sıra Antalya’daki diğer pek çok ilçe gibi muhteşem bir deniz ve eğlence tatili yapmak isteyen misafirlerin de tercih ettiği bir tatil rotası.

Deniz ve güneş tatiline elverişli yapısı ile birlikte, ılıman hava koşulları Antalya yılın hemen her döneminde ziyaretçi alan bir kent olma özelliğine sahip oluyor. Manavgat gezilecek yerler listenizi oluşturduktan sonra, kendiniz ve sevdikleriniz için unutulmaz bir Antalya tatili planlamak istiyorsanız, Antalya otelleri ve pansiyonları sayfamıza da bir göz atabilirsiniz.

Manavgat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Manavgat için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Manavgat için gezilecek ücretsiz yerler : Side Müzesi, Side Arkeoloji Müzesi, Manavgat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Manavgat için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Manavgat için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Side Müzesi, Side Arkeoloji Müzesi, Manavgat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Manavgat için gezilecek yerler nelerdir?
Manavgat için gezilecek yerler : Side Müzesi, Side Arkeoloji Müzesi, Manavgat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.