Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

İzmir Konak Gezilecek Yerler

İzmir civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Alsancak Garı
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir

2 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Konak Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Yaz tatili denince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi olan İzmir, her sene pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. İzmir’e yolu düşen hemen her misafir, bölgeyi keşfetmek adına pek çok mekana ev sahipliği yapan Konak ilçesini de ziyaret ediyor. İzmir

tatili planı yapan siz değerli misafirlerimiz için İzmir Konak’ta gezilecek yerler listesini derledik.

Oldukça köklü bir tarihe sahip olan İzmir ve dolayısıyla Konak tarihi yerler ve mekanlar açısından da zengin bir ilçe.

Konak gezilecek yerler listesinde tarihle ilişkilendirebileceğimiz Radyo ve Demokrasi Müzesi, Aya Vukla Aziz Vukolos Kilisesi, İzmir Arkeoloji Müzesi, İzmir Saat Kulesi, Tarihi Asansör gibi mekanlar sene içerisinde pek çok ziyaretçiyi kendisine çekiyor.

Konak turistik yerler listesi arasında size önerebileceğimiz ilk mekan İzmir Saat Kulesi olarak karşınıza çıkıyor. İzmir’in adeta bir simgesi haline gelen İzmir Saat Kulesi, bölgede yaşayan halkın buluşma ve toplanma noktası olarak da anılıyor. Kulenin tarihine bakacak olursak da, yapının Sultan 2. Abdülhamit’in 25.

tahta çıkış senesini kutlamak amacıyla dönemin İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından inşa ettirildiğini görüyoruz. 1901 senesinde yaptırılan kulede bulunan saat ise; dönemin Alman İmparatoru 2. Wilhelm’in armağanı. Saatle ilgili bir diğer ilginç bilgi ise 1974 senesinde gerçekleşen İzmir depremi esnasında kuledeki saatin durması olarak karşımıza çıkıyor.

2 sene içerisinde onarılan saat, günümüzde çalışır halde saati gösteriyor.

Konak gezilecek yerler arasında yer alan bir diğer mekan ise İzmir Tarihi Asansör oluyor. Konak tarihi yerler içerisinde de önemli bir anlamı olan bu mekanın tarihi ise 1900’lü senelerin başlarına dek uzanıyor. Bu asansörü kullanarak yapının tepesine ulaştığınızda ise sizleri mükemmel bir İzmir manzarası bekliyor.

Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz bu tarihi mekana, yürüyerek ulaşım sağlanıyor.

İzmir Arkeoloji Müzesi de Konak gezilecek yerler listenize almanız önerilen mekanlar arasında bulunuyor. İzmir ve çevre bölgelerde yer alan arkeolojik eserlerin sergilendiği bu müze ilk olarak 1927 senesinde Aya Vukla Kilisesi bünyesinde ziyarete açılıyor ardından Konak’ta bulunan Bahribaba Parkı içerisindeki modern müze binasına taşınıyor.

İzmir Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ettiğinizde Bayraklı, Bergama, Milet, Teos, İasos, Efes gibi bölgelerdeki kazılardan çıkarılan ve tarihimize ışık tutan önemli buluntuları görme imkanı edebiliyorsunuz.

Konak gezilecek yerler listesinin bir sonraki durağı İzmir Kadın Müzesi. 2014 senesinde yer alan bu müze, insan merkezli müzecilik anlayışının ülkemizdeki en önemli örnekleri arasında yer alıyor. İzmir Kadın Müzesi, üç katlı bir binada dönem evlerinin özelliklerini yansıtan bir yapıda olarak karşımıza çıkıyor. Müzenin giriş katında 19.

yüzyıl geleneğini yansıtan kaftan ve bindallı gibi kıyafetlerin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Nebile Hanım ile dans ederken çekilmiş bir fotoğrafı da bulunuyor. Bununla birlikte müzede Geçmişten Günümüze Kadın, Kütüphane, Antik Çağda Anadolu’da Kadın gibi odalar da yer alıyor.

Müzenin bahçesinde ise tarihimizin önemli kadınları Halide Edip Adıvar, Afife Jale, Cahide Sonku ve Füreya’nın da maskları bulunuyor. Pek çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği İzmir Kadın Müzesi, Konak turistik yerler arasında anlamlı bir yere sahip olarak karşımıza çıkıyor.

İlk Kurşun Anıtı, hem İzmir hem de ülke tarihimiz açısından oldukça önemli bir hareketin simgesi olduğu için Konak turistik yerler arasında özel bir yere de sahip. 1974 senesinde dikilen bu anıt, İzmir’in işgalinde direnişimizin bir sembolü olan ve bu esnada öldürülen gazeteci Hasan Tahsin’i tasvir ediyor.

Konak tarihi yerler arayışında iseniz, bu anlamlı ve özel anıtı gezi rotanıza eklemeniz tavsiye ediliyor.

1886 senesinde temeli atılan ve 19. yüzyıl içerisinde ibadete açılan Aya Vukla Kilisesi, aynı zamanda Aziz Vukolos Kilisesi ya da Gözlü Kilise isimleri ile de biliniyor.

İzmir kenti tarihinin en önemli eserlerinden bir tanesi olan bu kilise, 1922 senesinde gerçekleşen Büyük İzmir yangını esnasında zarar görmeyen tek Rum kilisesi olarak da karşımıza çıkıyor. Bu kilisede günümüzde ayin, sergi, konser gibi çeşitli etkinlikler de gerçekleştiriliyor.

Haftanın yedi günü de ziyarete açık olan bu kilisenin bahçesinde ise İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi de yer alıyor. Konak tarihi mekanlar geziniz esnasında kiliseyi ziyaret ettiğinizde, ülkemizin basın tarihini inceleyebileceğiniz bu müzeyi de ziyaret etmeniz öneriliyor.

Konak ilçesi tarihi değerlere sahip olmasının yanı sıra yeşil alanlar ve parklar açısından da hem halkına hem de bölgeyi ziyaret eden turistlere değerli mekanlar vadediyor. Toplamda 46. 000 metrekareye sahip alanı ile dikkatleri üzerine çeken Susuzdede Parkı, ismini bölgede ölen bir dervişten alıyor.

Susuz Dede’nin burada bulunan mezarı ise yöre halkı ve turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilerek, adaklar adanıyor. Konak parklar arasında yer Kültürpark, Hürriyet Parkı, Yeşil Vadi Parkı, Gözlüklü Martı Parkı, Güzel Sanatlar Parkı gibi mekanlar yer alıyor.

İzmir Konak’ta gezilecek yerler ziyaretiniz esnasında ufak bir mola vermek ve dinlenmek isterseniz bu mekanları tercih edebilirsiniz. Özetle, İzmir’i her ne sebeple ziyaret ederseniz edip Konak bölgesinde ziyaret listenize eklemeniz pek çok değerli mekan bulunuyor.

İzmir Konak’ta gezilecek yerler için rotanızı oluşturduktan sonra seyahat planınızı tamamlamak için sitemizde yer alan İzmir otelleri sayfasına göz atarak tatilinizle ilgili son adımı da atabilirsiniz.

Konak Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Konak için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Konak için gezilecek ücretsiz yerler : Alsancak Garı, Konak Vapur İskelesi, Konak konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Konak için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Konak için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Alsancak Garı, Konak Vapur İskelesi, Konak konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Konak için gezilecek yerler nelerdir?
Konak için gezilecek yerler : Alsancak Garı, Konak Vapur İskelesi, Konak konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.