Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kıyıköy Gezilecek Yerler

Kıyıköy civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Poliçe Koyu

Poliçe Koyu

Ücretsiz
Plaj
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırklareli
Kıyıköy Kastro Sahili
Plaj
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme2.3/5 Ortalama
(2.3 yorum)
Kırklareli

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Kıyıköy Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
2/5 Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
21.10.2018
Misafir
Kıyıköy Kastro Sahili için yapılan yorum
Yürümek zorunda kalırsınız
Otostop ile gidecek arkadaşlar hiç çıkmasın yola. İnsanları çok soğukkanlı. Orman yolunda kilometrelerce yürümek zorunda kalırsınız. Doğa olarak güzel bir yer ama insanlık sıfır. Bunu bilerek yola çıkın.

Kıyıköy Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Denize kıyısı olan bu şirin sahil kasabası, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan turistik bir yer. Bir taraftan ormanları ve diğer taraftan masmavi denizi ile ziyaretçilerini ağırlıyor ve konumu sebebiyle çok tercih edilen tatil yöresi oluyor.

Kıyıköy doğal güzellikleri ve kendine hayran bırakacak birbirinden enfes yöresel yemekleri ile popüler hafta sonu kaçamakları arasında bulunuyor. Bu tarihi yer hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra Kıyıköy’ün tarihi mekanlarına ve doğal güzelliklerine göz gezdirebilirsiniz.

Kıyıköy Kalesi

Kıyıköy kalesi, güneyde Kazandere, kuzeyde ise Pabuçdere arasında bulunur. Kıyıköy tarihi mekanlar listesinde ilk sırayı alan bu mekan adeta bu yöreyi kuşatmış vaziyette. Kalenin varlığının Bizans dönemine kadar uzandığı bilinmekle birlikte, kale 6. yüzyıl dönemi itibari ile Jüstinyen döneminde yapılmış. Kalenin 9 ve 10.

yüzyıllarda restore edildiği düşünülür ve 6 metreye kadar yükselen surları bulunulur. Bu surların Güneyinde kalan kısımlarında gizli bir de kapının mevcut olduğu bilinir. Kaleden bu yapıya iniş ise 180 basamaktan oluşur. Buna ilaveten bugüne değin kalenin en iyi korunan kısımlarını ise ‘Saray Kapısı’ oluşturmakta.

Kıyıköy’ün derinliklerinde yer alan bu kaleyi yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret etmeyi unutmayın.

  • Aya Nikola Manastırı: Manastır, konumu itibari ile Türkiye’nin Kırklareli ilinde yer alan bir kıyıköy. Dünyanın en eski oyma taş manastırları arasında olan bu tarihi yer, Vize kasabında bulunmakta. Kaya manastırlarının en iyi örneklerini barındıran Aya Nikola Manastırı, 6. yüzyıla ait bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. 19. yüzyıla gelindiğinde ise bu yapıya ahşap olan bir de mekan eklenmiş. Oyularak oluşturulan mağaranın zemin katı zamanında kilise olarak kullanılmakta olup en aşağı kısımlarda yer alan bodrum katı ayazma olarak inşa edilmiş. Ayrıca bu bölmelerde keşişlerin dinlenme ihtiyaçlarını giderebildikleri hücreler de mevcut.
  • Selvez Koyu: Kıyıköy gezilecek yerler listesinde sizleri, Kıyıköy’ün en güzel koyları arasında yer alan ve sakinliği ile insana huzur veren Selvez Koyu karşılıyor. Bu koy aynı zamanda aileler tarafından en çok rağbet gören bir koy olma özelliği de taşıyor. İstanbul’un kalabalığı ve gürültüsünden bir nebze olsun uzaklaşmak isteyenlerin akın ettiği Selvez koyu, kamp yapmak ve yüzmek için de ideal. Bu arada deniz suyunun oldukça taze ve güzel. Ulaşım açısından ise yürümeniz daha çok tavsiye edilmekte. Bunun nedeni ise koyda araç park edecek noktaların bulunmaması. Günümüze kadar hiçbir zarar görmemiş olan bu doğa harikası olan koyu gezilecek yerler listenize eklemenin vakti.
  • Kıyıköy Liman Hamamı: Kasabanın güney surlarının altında yer alan bu hamamın, Genç Osmanlı döneminde inşa edildiği bilinmekte. Her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlayan hamamı siz de gezi rotanıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz.
  • Kıyıköy Mağarası: Şirin bir balıkçı köyü olan Kıyıköy mağaraları, ‘Büyük Kurudere’ olarak adlandırılan bölgede yer alıyor. Kıyıköy merkezden yaklaşık olarak 2 kilometre mesafede yer alan vadinin 25 metre ilerisinde doğal oluşumlu mağaralar bulunuyor. Mağaranın tavanlarından sızan sular sonucunda ortaya çıkan küçük sığ gölcükleri meydana geliyor. Mağarada yer alan canlı türlerini ise kelebek, yarasa ve mağaranın karakteristik şekil oluşumuna yön veren canlı türleri oluyor. Mağarayı Kıyıköy gezi rehberi eşliğinde keşfetmeniz daha faydalı olabilir. Karakteristik şekil özellikleri ile dikkat çeken bu mağarayı gezilecek yerlere ekleyebilirsiniz. 
  • Kastro Koyu: Kıyıköy koyları listesinde yer alan bu koy, Tekirdağ ili ile Kıyıköy kasabasının arasında konumlanır. Kuzey ve güney yönlerinin yemyeşil orman ve masmavi denizi ile kaplı oluşu göz doldururken sahil kısmında bizleri incecik kumları karşılıyor. Koyun genişliği ise yaklaşık 200 metre olup uzunluğu 500 metre civarında. Kıyıköy kasabasında denize girmek için en doğru adres, Kastro Koyu. Plaj alanı üzerinde yer alan restoran ve çay bahçesi vakit geçirebileceğiniz alanları oluşturuyor. Bununla birlikte doğa severlerin büyük bir memnuniyetle tercih edebileceği bir de kamp alanı ve temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği (Duş, tuvalet, giyinme kabini vs.) alanlar da mevcut. 
  • Cehennem Şelaleleri: Kırklareli’ne bağlı olan Vize ilçesinde yer alan bir başka güzel alanı Cehennem şelaleleri oluşturmakta. Bu şelale, Kıyıköy’e yaklaşık 37 kilometre mesafe uzaklığında yer alıyor. Kırklareli’nin en fazla ziyaret edilen doğal güzelliklerinin arasında yer alıyor oluşu kamp yapmak isteyenleri cezbeden bir başka etken.
  • Dupnisa Mağarası: Kırklareli’ne gelmiş olan ziyaretçiler tarafından en dikkat çeken mağara olma özelliği taşıyan ‘Dupnisa Mağarası’nın araştırmalara göre 180 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Bu mağarayı dikkat çekici yapan şey ise mağaraya giriş yaptığınızda sizi yönlendiren işaretler. 

Kıyıköy Konaklama Seçenekleri

Merkeze yakın, ulaşım açısından ziyaretçilerine kolaylık sunan Kırklareli otelleri arasından Kıyıköy çevresinde yer alan seçeneklere göz atabilirsiniz.

  • Atakale Butik Otel: Kıyıköy bölgesinde sizler için adeta ikinci bir yuva olan bu küçük otel, konaklamalarınızı çok daha keyifli hale getirmek üzere birden fazla tesis olanağı sunar. Odalarında konuklarına sunmuş oldukları mini bar hizmeti konforlu bir konaklama imkanını tanır. Bu otelde oda servisi bulunmakta olup ücretsiz kahvaltı olanakları ile yoğun geçen günlerinizin ardından dinlenmenize imkan verir. Ayrıca buraya gelen konuklarına için ücretsiz bir de otopark sistemi mevcut. Seyahatiniz esnasında Kıyıköy’ün Kıyı restoran gibi nadide mekanında ünlü deniz mahsüllerini tatmadan ayrılmayın. Ataköy butik otel, ihtiyacınız olan tüm olanakları ayağınıza getirirken tatilinizde eşsiz vakitlerinize imza atacaksınız.
  • İğneada Resort Otel: Kıyıköy’e yaklaşık 28 km uzaklığında yer alan bu otel, bölgenin en iyi yerlerini ayağınıza getiren bir otel. Mini bar ve klima olanakları ile sizi evinizde hissettirecek özellikleri ile dolu. İnternete bağlanmak ücretsiz. Konuklar aynı zamanda İğneada’nın oda servisi ve ücretsiz otopark hizmetlerine kolaylıkla erişebilme avantajına sahip. Bölgede yapılacak en iyi şey ise Longoz kafe, Liman restoran, Palivor çiftliğini gezip orada yer alan ünlü tatları tatmak.
  • Meltem Otel: Kıyıköy’e gelmişken nerede rezervasyon yaptırabilirim diye düşünmeyin çünkü Meltem otel tam da sizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir otel olma avantajını sunuyor. Kıyıköy noktasına yaklaşık 27 km uzaklıkta yer alan bu otel, odalarında ücretsiz kahvaltı seçeneği ile yer alırken ücretsiz Wi-Fi hizmetinden de yararlanma imkanı tanıyor. Eğer deniz mahsülü restoranlarını seviyorsanız yörenin çevresinde yer alan ‘Longoz kafe-restoran’ veya ‘Liman restoran’ gibi birbirinden zengin menüleri bulunan tesisleri seçebilirsiniz.

Kıyıköy Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kıyıköy için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kıyıköy için gezilecek ücretsiz yerler : Kıyıköy Kastro Sahili, Poliçe Koyu, Kıyıköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kıyıköy için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Kıyıköy için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Kıyıköy Kastro Sahili, Poliçe Koyu, Kıyıköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kıyıköy için gezilecek yerler nelerdir?
Kıyıköy için gezilecek yerler : Kıyıköy Kastro Sahili, Poliçe Koyu, Kıyıköy konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.