Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kırıkhan Gezilecek Yerler

Kırıkhan civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Darbısak Kalesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Hatay

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Kırıkhan Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Hataya bağlı Kırıkhan; tarihi açıdan pek çok güzelliğe ev sahibi yapan küçük ilçelerden biri olarak karşınıza çıkıyor. Hatay’ın doğusunda yer alan ilçe Suriye ile komşu olma özelliğini taşıyor. İlçe şehir merkezine 13 km uzaklıkta bulunuyor. Hatay;

hem geçmişteki konumu hem de üzerindeki topraklarda yaşamış medeniyetler nedeniyle tam bir kültür turizmi kenti oluyor. Kırıkhan ilçesi ise bu güzellikleri barındıran küçük ve tatlı ilçe olma özelliği gösteriyor. Kırıkhan otelleri de aynı benzersiz yapıyı barındıran tarihi bir yapıya sahip olmalarıyla Kırıkhan gezi rehberi içerisinde yer alıyor.

Doğal güzellikleri, yayaları ve tarihi kalıntıları ile kültür tatili yapan turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerden biri oluyor.

Kırıkhan Tarihi Yerleri

Kırıkhan ilçesinde bulunan tarihi yapılar, İsa’nın doğumundan 3000 yıl önceye kadar uzanıyor. Bölgede orta paleolitik döneme ait pek çok kalıntı bulunuyor. Tarih sırasına göre sırayla Akat, Hurr, Hitit, Asur ve Perslerin bölgede yaşadığı belirleniyor. Osmanlı Döneminde Balen kazasına bağlıyken 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti yönetimine giriyor.

Üzerinde daha önce yaşamış kültürleri barındıran Kırıkhan tarihi yerleri sıralayacak olursak;.

· Darb-ı Sak Kalesi: Kırıkhan’ın Helenistik dönem yapılarını taşıyan önemli tarihi mekanlarından biri oluyor. Kırıkhan gezilecek yerler listesi oluşturacak kişilerin mutlaka listesine eklemesi gereken yerler arasında bulunuyor. Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen kaleye ait kalıntılar günümüze kadar ulaşıyor. Aynı zamanda kalenin içerisinde Beyazıt-ı Bestami türbesi yer alıyor.

Kalenin Persler, Selçuklular ve Haçlılar tarafından kullanıldığı düşünülüyor.

· Beyazıt-ı Bestami Türbesi: İlçeye 4 km uzaklıkta yer alan Alaybeyli Köyü’nde bulunur. Türbe etrafında kale kalıntıları ve su kemerleri yer alır. Beyazıt-ı Bestami döneminde yaşamış önemli bir din ve bilim adamı olarak bilinir. Özellikle hacca gitmek isteyen kişiler öncelikle bu türbeyi ziyaret eder.

· Danaahmetli Köprüsü: 16. yy’da inşa edilen köprü Karasu üzerinde bulunur. 6 gözlü olan köprü yapıldığı günden bu güne sağlamlığını korumasıyla dikkat çeker. Halk arasında taş köprü olarak bilinen Danaahmetli Köprüsü; hem tarihi bir yapı özelliği sunar hem de görsel olarak harika bir seyir zevki verir.

· Muratpaşa Köprüsü: 17. yy’da Sadrazam Kuyucu Murat Paşa tarafından yapılan köprü; Canbolatoğlu isyanını durdurmak amacıyla inşa edilir. Muratpaşa Köprüsü 7 metre genişliğinde ve 200 metre uzunluğunda olup 16 adet göze sahip oluyor. Köprü yüzyıllardır yerli halk tarafından kullanılıyor. 2018 yılında gerçeğine uyumlu yapılan restorasyondan sonra aktif olarak hizmet veriyor.

· Beşkardeşler Mağarası: İlçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan mağara adeta bir doğa harikası. Mağaranın tavanında sürekli damlayan damlanın anne sütüne iyi geldiği söylenir ve bu nedenle halk arasında mağaraya aynı zamanda sütlü mağara da denir.

Kırıkhan Doğal Güzellikleri

Kırıkhan tarihi özelliğinin yanında içinde bulunan bir adet doğal gölü ve yaylasıyla doğal güzellikler sunar. Ziyaretçileri karşılayan bu güzellikleri özellikle yerli halk tarafından ziyaret edilse de aynı zamanda kamp yapmayı seven tatilcilerin de uğrak yerlerinden biri konumuna gelir. Kırıkhan doğal güzellikleri sıralayacak olursak;.

· Gölbaşı Gölü; Kırıkhan ilçesinde bulunan tek doğal göl olma özelliğinde. Göl içerisinde çok fazla çeşitte balık bulunur. İlçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunan göl adını bulunduğu köyden alır, aynı zamanda halk arasında balık gölü diye de anılır.

Balık avlamak ve piknik gibi aile aktivitelerinin yapılabildiği göl içerisinde bir de küçük ada bulunuyor. Görsel güzelliği ile öne plan çıkan bölge özellikle doğa seven turistler tarafından Kırıkhan ziyaret yerleri arasında başı çeker.

· Alan Yaylası; İlçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan yayla 1000 metre yükseklikte yer alır. Özellikle yazları sıcak iklimi nedeniyle hem yerli halk hem de ziyaretçiler tarafından sıklıkla çıkılan yayla Amanos Dağları’nda yer alır.

Yayla içerisinde pek çok yazlık ev seçeneği bulunduğu gibi çok tercih edilen kamp alanlarından biri olarak karşınıza çıkar. Çevrede yerleşim yerleri bulunduğu için aynı zamanda market, fırın gibi yerlerde bulunur.

Kırıkhan’da Yapılan Özel Etkinlikler

Kırıkhan gezilecek yerler ve tarihi mekanları dışında aynı zamanda ilçeye özel düzenlenen bazı festivaller ve kutlamalar da ziyaretçileri kendine çeker. Tatiliniz bu tarihlerden birine denk gelirse mutlaka bu festivalleri ziyaret edip eğlenme fırsatını yakalamalısınız. Düzenlenen bazı festivaller ise;.

· Bahar Şenliği: 2004 yılında başlayan bu şenlik her yıl mayıs ayının ilk pazarı veya ikinci pazarında düzenleniyor. İlçenin yemeklerinin tanıtıldığı, folklor oyununun gösterildiği bu şenlik kapsamında belediye yöresel ve ulusal bazı sanatçıları ağırlayarak konser de düzenliyor.

· Ciğer Festivali: 2017 yılında 1. si düzenlenen bu festival; Kasaplar, Lokantacılar, Kebapçılar Odası Başkanlığı ve Kırıkhan Belediyesi ortaklığıyla düzenleniyor. Festivalin sloganı ise “Kırıkhan’a Gel Ciğerimi Ye” olarak sunuluyor. Her yıl mayıs ayında düzenlenen festivalin günleri değişiklik gösterse de önceden gerekli bilgiler halka duyuruluyor.

Özellikle yemek turizmi seven tatilcilerin kesinlikle kaçırmaması gereken festivallerden biri oluyor.

· Kavun Festivali; 6 Temmuz Kırıkhan’ın kurtuluş günü olarak kutlanır ve kuruluş günü kapsamında 1991 yılından günümüze her yıl düzenli olarak Kavun Festivali düzenlenir. 6 Temmuz kurtuluş günü olarak sabah erken saatlerde başlanırken sonrasında bu özel gün kavun festivali kapsamında kutlanmaya devam eder.

Kırıkhan tarihi yerleri dışında bölge kültürünü öğrenmek veya lezzetleri tatmak için tatil planlarınızı festival tarihlerine göre düzenleyip planlayabilirsiniz. Böylelikle hem etrafı görüp inceleme hem de yöre halkı hakkında detaylı bilgi öğrenme şansınız olur.

Kırıkhan Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kırıkhan için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Kırıkhan için gezilecek en popüler tarihi yerler : Darbısak Kalesi, Kırıkhan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kırıkhan için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kırıkhan için gezilecek ücretsiz yerler : Darbısak Kalesi, Kırıkhan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kırıkhan için gezilecek yerler nelerdir?
Kırıkhan için gezilecek yerler : Darbısak Kalesi, Kırıkhan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.