Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kilitbahir Gezilecek Yerler

Kilitbahir civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
İsimsiz Topçu Yüzbaşı Şehitliği
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Çanakkale

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Kilitbahir Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Kilitbahir Şehitlikler: Tarih kokan Çanakkale’yi ziyaret ettiğinizde yolunuz Kilitbahir’e düşerse ziyaret etmeniz tavsiye edilen pek çok mekan da karşınıza çıkıyor. Kilitbahir şehitlikler de bu mekanlar arasında yer alıyor. Kilitbahir gezilecek yerler listesinde bu bağlamda pek çok şehitlik bulunuyor.  .

Havuzlar Şehitliği, Kilitbahir şehitlikler ziyaretiniz esnasında uğramanız tavsiye edilen mekanlar arasında yer alıyor.   Kilitbahir gezilecek yerler listenizde yer alan Mecidiye Tabyası’nın ilerisinde yer alan bu şehitlikte 21 Haziran 1915 tarihinde gerçekleştirilen Kerevizdere Savaşları esnasında hayatını kaybeden askerler yatıyor. Bu şehitlikte 5000’den fazla askerin yattığı biliniyor.

İç kesimlere doğru ilerlediğinizde, Soğanlıdere Şehitliği bölgesine ulaşıyorsunuz. Bu şehitlikte ise 1915 senesinde, bölgede tedavi gördüğü esnada hayatını kaybetmiş olan askerlerimiz adına dikilen anıt taş yer alıyor. Bununla birlikte Soğandere’nin batısında da Şahindere Şehitliği yer alıyor.

Şahindere Şehitliği içerisinde 28 Haziran 1915’te başlayan ve 5 Temmuz 1915 tarihinde sonlanan Zığındere Muharebeleri esnasında şehit olan 2177 askerin künyeleri yer alıyor.

Değirmen Burnu Tabyası’nı ziyaret ettiğinizde kuzey bölgeye bitişik olan İsimsiz Topçu Yüzbaşı Şehitliği de karşınıza çıkıyor. İsmi bilinmeyen bir Türk topçu yüzbaşının yattığı bu mezarlığın içerisi selvi ağaçları ile donatılmış bir halde.

Her bir adımı tarih ve askerlerimizin ayak izleri ile dolu olan Kilitbahir gezilecek yerler ve ziyaret edilecek şehitlikler listesinde Balkan Savaşları Şehitliği, Mecidiye Şehitliği gibi mekanlar da yer alıyor.  .

Kilitbahir Tarihi Mekanlar ve Türbeler: Kilitbahir tarihi mekanlar listesinin ilk durağı Kilitbahir Kalesi olarak karşınıza çıkıyor. 1463 senesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen Kilitbahir Kalesi ziyaretiniz sonrasında kale çevresinde bulunan tabyaları da görmek isteyebilirsiniz.

  Kilitbahir gezilecek yerler arasında bulunan bu tabyaların yapılış amaçları ise bölgenin savunmasını daha güçlü bir hale getiriyor. Bölgede Rumeli Hamidiye Tabyası, Namazgah Tabyası ve Yıldız Tabyası yer alıyor.  .

Bir milli kahraman olan Seyit Onbaşı’nın Anıtı da Kilitbahir gezilecek yerler listenize almanız gereken önemli mekanlardan. Tek başına kaldırdığı 215 kilogramlık top mermisi ile milli hafızamıza kazınan Seyit Onbaşı Anıtı, Mecidiye Tabyası yakınlarında bulunuyor.

Dur Yolcu Anıtı ise, boğazdan görülebilen yapısı ile görenlerde uyandırdığı milli duygular ile bölgenin anlam ve önemini derinden hissettiriyor. Askeri sınırlar içerisinde bulunan bu anıt, 1960 senesinde yaptırılıyor. Kilitbahir gezilecek yerler ve anıtlar arasında Yüzbaşı Tahir Bey Anıtı da yer alıyor.

Çanakkale Savaşı esnasında şehit olan Yüzbaşı Tahir’in anıtını da ziyaret rotanıza ekleyebilirsiniz.

Kilitbahir tarihi mekanlar ve gezilip görülmesi önerilen yerler arasında dini turizm açısından da değerli türbeler bulunuyor. Sultanı Ahmed Cahidi Efendi Cami ve Türbesi, Kadri Baba Türbesi ve Kaşıklı Dede Türbesi, Kilitbahir gezilecek yerler listesi içerisinde yer alıyor.

Bölgede yer alan Kaşıklı Dede ya da bir diğer ismi ile Kaşıkçı Baba Türbesi farklı hikayesi ile ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Yerel halkın inanışına göre bu kişi, köydeki kalelerin yapımı esnasında kaşıklardan sorumlu. Türbesi üzerinde ise devamlı dikili halde bir kaşık bulunuyor.

Konuşmakta zorluk çeken çocuklara, bu türbenin üzerinde bulunan kaşıkla yemek yedirildikten sonra çocuğun dilinin çözüleceğine inanılıyor, ardından alınan kaşığın yerine ise türbenin üzerine yeni bir kaşık dikiliyor. Bu farklı inanış ve ritüele sahip olan türbe, sene içerisinde pek çok meraklı turist ve yöre halkı tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Kilitbahir Plajlar: Çanakkale’nin bu nadide köyü, her bir köşesi tarihin izleri ile dolu olmasının yanı sıra doğal güzelliklere ve plajlara da sahip olarak ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. Bu bağlamda Kilitbahir doğal güzellikler listesi arasında Zargana Plajı ve Havuzlar mesire yeri yer alıyor.  .

Kilitbahir plajlar ve sahil kenarı dinlenme yerleri arasında önemli bir yer tutan Zargana Plajı, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Özellikle yaz ve ilkbahar sezonlarında turistlerin sıklıkla uğradığı Zargana Plajı, Çanakkale feribot iskelesine yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Eğer Kilitbahir geziniz esnasında deniz havası almak ve kendinizi Çanakkale’nin serin sularına atmak isterseniz Zargana Plajı, bir numaralı dinlence mekanınız oluyor. Bunların yanı sıra plaj çevresinde yer alan otel ve pansiyonlarda konaklayarak Çanakkale Kilitbahir tatilinizi günübirlik bir tatil olmaktan çıkartabilirsiniz.

Kilitbahir gezilecek yerler arasındaki bir diğer mekan ise Havuzlar Mesire Yeri olarak karşınıza çıkıyor. Feribot iskelesine ortalama 3 kilometre uzaklıkta bulunan Havuzlar mesire yeri, temiz havası ile bölgedeki halkın ve ziyaretçilerin sık ziyaret ettiği alanlar arasında bulunuyor. Burası aynı zamanda köyün, tek mesire yeri olarak da dikkatleri üzerine çekiyor.

Havuzlar mesire yerini ziyaret ederek, keyifli bir gün geçirebilir güzel havanın ve temiz doğanın tadını sevdikleriniz ve ailenizle birlikte çıkarabilirsiniz.

Kilitbahir gezilecek yerler listesi oluştururken, tarihi dokusu ile bu köyün balıkçıları, çay bahçeleri ve gelenekselliğini korumayı başarabilen konutlarını da göz önünde bulundurmanız öneriliyor. Sokaklarında atacağınız her bir adım, sizleri köklü kültürümüz ve tarihin izleri ile sarıp sarmalıyor.

Etkileyici bir boğaz manzarasına sahip olan Kilitbahir tarihi mekanlar ve gezilecek yerlerini keşfe çıkmak için bölge için özel olarak düzenlenen turlardan yararlanabilirsiniz.

Bununla birlikte bölgeyi bireysel olarak ziyaret etmeyi planlıyorsanız Çanakkale otel ve pansiyonları sayfamıza bir göz atabilir, bir çok farklı tesis arasından size en uygun olanı seçebilir, tatilinizin ilk adımını atabilirsiniz.

Kilitbahir Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kilitbahir için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kilitbahir için gezilecek ücretsiz yerler : İsimsiz Topçu Yüzbaşı Şehitliği, Kilitbahir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kilitbahir için gezilecek yerler nelerdir?
Kilitbahir için gezilecek yerler : İsimsiz Topçu Yüzbaşı Şehitliği, Kilitbahir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.