Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Demre Kale Gezilecek Yerler

Demre civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.
Filtrelerinizi silebilir veya diğer seçenekleri deneyebilirsiniz.
Filtreleri Sıfırla
Müzeler

Antalya Kaleköy Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Antalya’ya uzaklığı 185 km olan Kaleköy, Kaş ve Demre ilçelerinin arasında konumlanıyor. Kaleköy’ün bulunmuş olduğu bölge Kekova olarak adlandırılıyor. Likyalılar döneminde Dolichiste olarak adlandırılmış adaya Kekova adı verilmiş. Günümüzde, Demre - Kaş arasında kalmış olan Kaleköy; Üçağız, Kekova Adası’nın kapsamış körfez ve ana kara kıyılarını coğrafyasını tanımlamak için ifade edilmekte.

Her ne kadar Kaş’la anılsa da aslında Kaleköy, Demre’ye bağlı bir yer. Kaleköy’ün Kaş’a bağlı olduğu da bilinmesinde Kaş’tan kalkmakta olan tekne turlarının rolu var. Kaleköy hakkında, en sevilen duraklarından birini bu tekne turları oluşturur. Gerek Kaş’tan gerekse Demre’den kalkmış olan teknelerle Kaleköy’e ulaşmanın mümkün olduğunu söylemek gerek.

Sizler de Demre gezilecek yerler ve tarihi mekanlar hakkında daha fazla bilgi almak yazımızı okuyabilir, seyahatinizi renklendirecek birçok aktivite planı yapabilirsiniz!.

Bölgeye ulaşım deniz yolu üzerinden sağlandığı için turistlerin tekne turlarında birbirleriyle karşılaşması olası. Kaleköy, bu zamana kadar büyük depremler atlattığı için yarısı suyun alt kısmında kalmış olan bir kent olma özelliği taşır. Bu bakımdan ilginç bir gezi olacağı açık.

Kaleköy’ün çevresinde pek çok balık türü hayat bulmakta olup, Mercan, Sokar, Çipura gibi balık türleri buralarda yaşar.

Peki Kaleköy’de ne yapılır? Kaleköy civarında yaklaşık 100 kişilik bir nüfus bulunur. Denizle kale kenarlarında konumlanmış olan butik oteller arasında, taş yollarda yürürken köylülerin el emeğini sergilemiş olduğu eşyaları alıp sevdiklerinize hediye olarak götürebilmeniz mümkün.

Bununla birlikte adaçayı, dağ kekiği ve keçiboynuzu gibi yöreye özgü ürünleri satın alma şansına da sahipsiniz. Ayrıca Kaleköy’ün konumu itibariyle tertemiz denizine sahip olması, sizlere yüzmeniz, deniz bisikleti ve kano yapmanız için çeşitli alternatifler sunuyor.

Kaleköy Gezi Rehberi

Kaleköy gezi rehberi listesinde sizlere bu yerin doğal güzellikleri, tarihi mekanları, Kaleköy müzeler ve plajlarını aktarıyor olacağız.

Kaleköy tarihi mekanlar ile bilindiğinden ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor. Bölgeye geldiğinizde gezebileceğiniz tarihi mekanlar: .

 • Noel Baba Kilisesi: Demre’de bulunmuş olan Noel Baba Kilisesi, Aziz Nikolas’ın ölümü sonrasında yapılmış olan bir kilise olma özelliği taşıyor. Noel Babanın ölümü sonrası bir süredir burada yatmış olan sonrasındaysa kemiklerinin İtalyan denizleri tarafınca Bari’ye götürüldüğüne inanılmakta.
 • Myra Antik Kenti: Bu antik kent düz bir ova üzerine kurulu olup, Demre ilçe merkezi civarına yakın konumlanır. Güney eteğinde yer alan tiyatro, hem oturma sıralarıyla hem de sahne binalarıyla oldukça iyi korunmuş bir durumda. Tiyatronun hemen yanında düz kaya mezarları ve kabartmaları yer alıyor.
 • Simena Kalesi: Kaleköy gezilecek yerler listesinde 3. sırayı Simena Kalesi almakta. Günümüzde Kaleköy olarak anılmış antik kent, stratejik bir noktada bulunuyor. Simena’nın en dikkat çekici özelliklerinden birisi Türkiye’den yalnızca denizden ulaşabilen nadir yerleşim yeri olması. Kekova özel çevre koruma alanı bünyesinde yer alan Kelkova, gerek doğal güzellikleri gerekse coğrafi konumu sebebi ile arkeolojik sit alanını oluşturan bir tarihi kale.
 • Soura Antik Kent: Kaleköy gezi rehberi kapsamında görülmesi gereken Soura Antik Kent, Antalya Kale ilçesine yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alıyor. Tarihi kent, Sura Köyü yakınlarında konumlanmış. Antik kentte yer alan Apollon tapınağındaki inanışa göre rahipler burada et dolu şişelerin suya batırılması suretiyle balıkların et yiyip yememesi neticesinde kahanette bulunurlarmış. Tapınağın gerisinden ise vadiye bakıldığında bu yapılar görülebilmekte.

Kaleköy Doğal Güzellikleri ve Plajları

Kaleköy doğal güzellikleri ve plajları ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatır. Kaleköy’e ailece ve arkadaşlarınızla geldiğinizde gidebileceğiniz bazı lokasyonlar:.

 • Kekova Adası: Antalya-Demre ilçesinin yakınlarında yer almış olan bu doğal yerleşke, Kakava olarak da bilinmekte. Ortalama 4,5 km’lik yüzölçümüyle adada hiç kimse yaşamamakta. Adanın ayrıca 1932 yılı itibari ile bir anlaşmayla Türkiye’ye bırakıldığı bilinmekte.
 • Demre Kuş Cenneti: Alanda başlıca yaban ördekleri, balıkçıllar, karabataklar ve mekeler gibi birbirinden farklı kuş türleri yer almakta. Alan, gönüllü olarak korunmakta olup her yer zeytin ağaçları ile dolu.
 • Kaputaş Plajı: Kaleköy plajları listesinde yer alan Kaputaş Plajı, Kumla-çakıl karışımı yapıya sahip olmasına karşın Akdeniz’in en ünlü plajlarından birini oluşturuyor. Kalkan’a 7 kilometre mesafede yer alan plajda yüzmenin keyfi ise bambaşka. Bu plajı farklı kılan bir de mağarası bulunuyor. Mavi mağara olarak isimlendirilmiş olan mağaranın içerisinde eski tarihlerde foklar yaşıyormuş. Karayolu ile ulaşımın mümkün olmadığı plaja tekne turları düzenleniyor.
 • Patara Plajı: Deniz kaplumbağalarının yer almış olduğu Patara Plajı, Türkiye’de en güzel 15 plaj arasında yerini alıyor. Kaşla Kalkan ortalarında yer almış olan bu doğal güzellik, oldukça uzun bir kumsala sahip. Kaş’tan 40 dakika sürecek olan karayolu yolculuklarının bir bölümünü ise atlarla yapabiliyorsunuz. 

Kaleköy Yöresel Lezzetleri

Kaleköy, alternatif seçenekleri sevenler için harika bir konaklama yeri sunmakta. Gerek doğası gerekse tarihi ile iç içe geçmiş bir yaşamı barındıran Kaleköy, yerli-yabancı turistler için sıklıkla uğradıkları rotasyonlar arasında yerini alır. Pansiyonlarda konaklama yapacak olan ziyaretçiler için işletmeye ait teknelerle Üçağız’dan alınıp bırakılabilecekleri avantajlar mevcut.

Kaleköy’de konaklamış olduğunuz pansiyonların kendilerine ait olan plajlarında denize girme şansına sahip olabilir, lahit mezarlarla dolu olan bir ortamda yürüyüşlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak civar pansiyonların kanolarıyla da etrafı gezebilirsiniz. Kaş acentelerinin planlamış olduğu kano turlarına katılmanız halinde bu batık kente kürek çekebilirsiniz.

Kaleköy’e geldiğinizde dondurma yemeden gitmemeniz tavsiye edilmekte. Civar pansiyonlarda Antalya yöresine ait sunulan lezzetler:.

 • Arabaşı çorbası
 • Sedik aşı
 • Taratorlu tekir tava
 • Gökçesu pilavı
 • Barbunya piyazı
 • Kabak çiçeği dolması 
 • Testi kebabı 

gibi birbirinden zengin menüleri ile siz ziyaretçilerin tatil keyfine eşlik ediyor olacak.