Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kağıthane Gezilecek Yerler

Kağıthane civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Axis AVM

Axis AVM

Ücretsiz
Alışveriş Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul
Sapphire Alışveriş Merkezi
Alışveriş Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Kağıthane Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

18. yüzyıldan önce laleleri ile meşhur olan Kağıthane, Evliya Çelebi’nin eserlerinde etkili bir biçimde anlatılmaktadır.

Kağıthane, Damat İbrahim Paşa dönemini kapsayan ve tarihin en hareketli dönemlerinden biri olan Lale Devri’nin de geçtiği yerdir. Dönem boyunca 60 civarında kasır ve köşkler yaptırılmış, dere kenarları ağaçlarla süslenmiştir. Lale Devri’nden bu yana kalan kimi eserler, Kağıthane’nin hala en özel noktalarını oluşturur.

Tarihte birçok kez ismi geçen Sadabad Kasrı ise ne yazık ki günümüze ulaşamamıştır. Lale Devri’nde yapılan bu kasrın, iki katlı olduğu bilinmekte olup, mermer çeşmeli tavanları ve göz alıcı nakış işlemeleri ile ünlü olduğu söylenmektedir.

Atiye Sultan için Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Atiye Sultan Kasrı ise günümüze birkaç restorasyon ile ancak ulaşabilmiş yapılardandır. Oysa, manevi yönden oldukça önemli bir değeri olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü bu kasır, sultan Abdülaziz’in tahta çıktığı yerdir. Atiye Sultan Kasrı’nın önünde ise 3. Abdülhamid Çeşmesi bulunmaktadır.

Kâğıthane’de yaptırılan ilk cami ise Sadabad Aziziye Camisi’dir. Zaman içerisinde birçok kez yıktırılıp, yeniden inşa edilen cami için Sultan Abdülaziz çok çaba sarf etmiştir. Batı mimarisinin etkileri görülmektedir.

Kâğıthane’de bulunan ve halen ayakta olan Hamidiye Su Terazisi, yerçekiminin etkisinden yararlanarak, suyu Balmumcu Deposu’na ve oradan da Yıldız Sarayı’na pompalamaktadır. Kule, herhangi bir şekilde kullanılmamasına rağmen, kendi kendine çalışmaya devam etmektedir.

Kağıthane Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kağıthane için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kağıthane için gezilecek ücretsiz yerler : Sapphire Alışveriş Merkezi, Axis AVM, Kağıthane konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kağıthane için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Kağıthane için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Sapphire Alışveriş Merkezi, Axis AVM, Kağıthane konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kağıthane için gezilecek yerler nelerdir?
Kağıthane için gezilecek yerler : Sapphire Alışveriş Merkezi, Axis AVM, Kağıthane konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.