Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Isparta Gezilecek Yerler

Isparta civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Isparta Atatürk Şehir Stadyumu
Spor Kompleksi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Isparta

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Isparta Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Tatil için çoğunlukla deniz kenarındaki yöreler tercih edilen ülkemizde farklı bir turizm anlayışı sunan ve görülmeye değer illerimizden biri de Isparta. Çok eski dönemlerden beri önemli bir yerleşim yeri olan Isparta bu nedenle tarihi eser gezmeyi sevenleri tatmin edecek birçok esere sahip.

Aynı zamanda göller bölgesi olma özelliği taşıyan Isparta doğal güzellikleriyle de göz dolduruyor. Isparta mağaralar ve tabiat parkları açısından da zengin bir yöre. Çok sayıda gül ve lavanta bahçesine sahip olan kent son yıllarda bu özelliğiyle de öne çıkan bir turizm merkezi.

Sizler için kapsamlı bir Isparta gezilecek yerler rehberi hazırladık. Eğer bu güzel kentte konaklamayı düşünüyorsanız Isparta otelleri ve konaklama imkanlarını da sitemizde inceleyerek değerlendirebilirsiniz.

Isparta’da Görülmeye Değer Yerler

Antiocheia Antik Kenti: Isparta’da gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen seçeneklerden biri de bu muhteşem antik kent. Roma ve Bizans dönemlerine ait birçok kalıntının görülebildiği Antiocheia Antik Kenti tarihi önemi nedeniyle Hıristiyanlar için de kutsal bir hac bölgesi olma özelliği taşıyor aynı zamanda.

Eğirdir Gölü: Isparta gezilecek yerler listesi hazırlanırken ilk sıralara konulması gereken doğal güzelliklerden olan Eğirdir Gölü kentin en güzel yerlerinden biri. Eğirdir ilçesinde yer alan bu muazzam gölün üzerinde iki adet de adacık bulunuyor.

Kovada Gölü Milli Parkı: Göller bölgesinde yer alan Isparta'nın gezilecek yerleri arasında bulunan bir başka doğa hazinesi ise Kovada Gölü Milli Parkı. Bisiklete binmeyi ve yürüyüş yapmayı sevenler için biçilmiş kaftan olan bu milli park muhteşem doğasıyla görülmeye değer bir yer.

Yazılı Kanyon Tabiat Parkı: Isparta'da gezilecek yerler listesi yapılırken eklenmesi gereken bir başka yer de muhteşem bir doğa deneyimi yaşayabileceğiniz Yazılı Kanyon Tabiat Parkı. Tarihi önemi olan kanyonda çeşitli kalıntılar da bulunuyor. Ünlü antik filozof Epikuros’un “Hür İnsan” adlı yazıtının bulunduğu kanyonu görmeden Isparta’dan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Adada Antik Kenti: Isparta'da gezilecek tarihi yerler gerçekten de çok fazla. İşte bu tarihi kalıntılar arasında bir diğeri de Roma dönemine ait önemli bir yerleşim yeri olan Adada Antik Kenti. Kral Yolu üzerinde yer alan bu antik kent büyüleyici bir yapı.

Lavanta Vadisi: Gülleriyle ünlü Isparta'da gezilecek görülecek yerler arasında son dönemlerde önem kazanmış olan bir bölge de Lavanta Vadisi. Morun en güzel tonlarının göz alabildiğine uzandığı bu muhteşem bahçelere hayran kalacaksınız.

Firdevs Bey Bedesteni: Isparta tarihi mekanlar arasında görülmesi gereken bir de Türk mimarisi örneği mevcut. Firdevs Bey Bedesteni 1561 yılında yaptırılmış bir yapı. Eser yapımında Isparta’ya özgü taşların kullanılmış olmasıyla öne çıkıyor.

Pınargözü Mağarası: Isparta doğal güzellikleri arasında sayılabilecek bir başka doğa harikası ise Pınargözü Mağarası. Çaydere ormanlık alanının bünyesinde yer alan bu devasa mağara çevresindeki yeşil alan ve içinde çağlayan su kaynaklarıyla gerçekten de görülmeye değer bir yer.

Men Tapınağı: Isparta turistik yerler arasında son derece farklı bir yapı olan bu tapınak da mutlaka sayılmalı. Tarihinin MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan tapınak çok ilginç ve az rastlanan türden bir mimari örneği. Ay tanrısı Men için inşa edilmiş olan tapınağın çevresinde başka önemli kalıntılar da görülebiliyor.

Zindan Mağarası: Isparta’ya bağlı Aksu ilçesinde yer alan Zindan Mağarası gerçekten de etkileyici bir doğa harikası. Muhteşem sarkıt dikitleri ve renkli kristalleriyle büyüleyici bir atmosferi olan mağaranın içinde bir de yer altı nehri bulunuyor. Mağaranın girişinde yer alan antik mozaikler ise ayrıca görülmeye değer.

Isparta Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Isparta için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Isparta için gezilecek ücretsiz yerler : Isparta Atatürk Şehir Stadyumu, Isparta konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Isparta için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Isparta için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Isparta Atatürk Şehir Stadyumu, Isparta konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Isparta için gezilecek yerler nelerdir?
Isparta için gezilecek yerler : Isparta Atatürk Şehir Stadyumu, Isparta konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.