Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Halfeti Gezilecek Yerler

Halfeti civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Halfeti Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Şanlıurfa

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Halfeti Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Halfeti, sahip olduğu tarihi değer taşıyan pek çok yapının yanı sıra doğal güzellikler bakımından da çeşitli mekanlara sahip. Kız Mağarası da bu bağlamda Halfeti doğal güzellikler listesi içerisinde yer alan bir mekan oluyor. Bu mağara bölgede “Kral Kızı Mağarası” olarak da biliniyor. Mağaranın çevresinde gelişen hüzünlü bir de hikaye bulunuyor.

Anlatılanlara göre bu bölgede yaşayan krallardan bir tanesinin çok güzel bir kızı oluyor. Bu kız köyün çobanına aşık oluyor. Kızının çobanla olmasını istemeyen kral da kızını buraya getirtip uzun seneler bu mağarada yaşamasını sağlıyor. Bu mağaraya tekne turları ile ulaşabilirsiniz ancak mağaranın içini gezmek pek mümkün değil.

Halfeti doğal güzellikler listesi içerisine ekleyebileceğimiz bir diğer mekan ise bir park oluyor. Geçtiğimiz senelerde açılışı gerçekleştirilen Halfeti Kent Parkı, yaklaşık 43 bin metrekarelik bir alan kaplıyor. Şehirde yaşayan halkın yaz aylarında sık sık vakit geçirmek için uğradığı bu mekan, ziyaretçilerine yeşillikler içerisinde ferah bir nefes alma imkanı sunuyor.

Halfeti tüm bu değerlerin yanı sıra dünyada oldukça ender bir şekilde karşımıza çıkan siyah gülü ile de biliniyor. Arap gelini ya da Mezopotamya sümbülü gibi isimlerle bilinen bu gül, çeşitli yerlerde de yetiştirilmeye çalışılıyor fakat hiçbir yerde bu bölgede olduğu kadar güzel bir şekilde açmıyor.

Urfa’nın bu değerli ilçesini ziyaretiniz esnasında bu siyah gülleri de görebilirsiniz.

Urfa Halfeti gezilecek yerler ziyaretiniz esnasında bölgenin doğal güzelliklerine ve de tarihi mekanlarına bölgede düzenlenen tekne turları vasıtası ile bir göz atma fırsatı yakalayabilirsiniz. Fırat Nehri üzerinde yapacağınız bu tekne turu, sizleri hem Fırat’ın görkemli sularının içerisinde huzurlu hissettiriyor hem de bölgedeki değerli mekanlara ulaşmanıza fırsat sağlıyor.

Bu tekne turları esnasında en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi Rumkale olarak karşımıza çıkıyor. Kayalıkların üzerindeki bu tarihi kaleyi tekne üzerinden seyre dalabilirsiniz. Bununla birlikte kale içerisinde Halfeti tarihi yerler listesi içerisinde de bulunan Nerses Kilisesi ve Barşavma Manastırı da bulunuyor.

Yaklaşık bir saat kadar süren bu tekne turları ile keyifli bir gezinti sizleri bekliyor. Hava şartlarına bağlı olarak belli bir sayıya ulaştığında kalkan bu teknelere merkez bölgeden ulaşabilirsiniz.

Halfeti Tarihi Yerler

Şanlıurfa’nın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Halfeti, bünyesinde pek çok tarihi değeri de bulunduruyor. Bu bağlamda şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere gezmelerini tavsiye edeceğimiz önemli tarihi mekanlar bulunuyor. Eski Halfeti, Halfeti gezilecek yerler içerisinde öne çıkan ilk duraklardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Buradan bahsetmeden önce Halfeti’nin Eski Halfeti ve de Yeni Halfeti olarak iki ayrı bölüme ayrıldığını bildirmek istiyoruz. Sizlere gezmenizi önerdiğimiz Eski Halfeti ise sular altında kalan bir yer olmasına rağmen değerini ilk günkü gibi koruyor.

Halfeti neden sular altında kaldı diye soracak olursanız da kısaca bu konu hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Geçtiğimiz senelerde bu bölgeye ulaşım kolaylıkla sağlanabilirken 2000 senesinde yapılan Birecik Barajı, suların yükselmesine sebep oluyor, bölge sulara esir düşüyor. Böylelikle ilçenin merkezi de başka bir bölgeye taşınıyor.

Sular altında kalan ve terk edilen bu bölge de halk arasında “Sakin Şehir” olarak da adlandırılıyor.

Halfeti tarihi yerler listesinin bir diğer önemli mekanı ise Asma Köprü olarak karşımıza çıkıyor. Sahip olduğu nahif görüntü ile dikkatleri üzerine çeken bu köprü yöre halkı tarafından “Halfeti Gerdanlığı” olarak da adlandırılıyor. Manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen köprü, güneşin batması ile ışıklandırılıyor ve bu sefer de ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Bu hali ile hem turistlerin hem de yerli halkının fotoğraflar çektirmeyi en çok sevdiği yerler arasında bulunuyor da diyebiliriz. Fırat Nehri’nin tüm güzelliği ile altından aktığı Asma Köprü bölgesini Halfeti gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Halfeti Ulu Camii, Urfa Halfeti gezilecek yerler arasındaki bir sonraki durağımız oluyor. 1800’lü senelerin başlarında Ermeni taş ustalarınca inşa edilen bu cami, Eski Halfeti bölgesinin en göze çarpan mekanlarından bir tanesi oluyor.

2000 senesinde sular altında kalan pek çok yapı ile aynı kaderi paylaşmasa da taban kısmının şu an sular altında kaldığı biliniyor.

Halfeti Antik Kenti, Halfeti antik kentler listesi arasında öne çıkan bir isim oluyor. İlçe ile aynı ismi taşıyan bu antik kentin tarihlendirmesi MÖ 800’lü yıllara dek uzanıyor.

Tarih sahnesi içerisinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapan bu antik kent Yunanlılar tarafından Urima, Süryaniler tarafından Kala Rhumeyta, Araplar tarafından ise Katül Rum olarak isimlendiriliyor. Kente bugünkü bildiğimiz ismini veren ise Bizanslılar oluyor.

Urfa Halfeti gezilecek yerler listesi içerisine bu görkemli geçmişi ile giren kenti sizlerin de ziyaret rotanız içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Halfeti gezilecek yerler listenizde yer alan tüm bu mekanları hakkı ile gezmek için sizlere bir günden fazlası gerekebilir. Bu gezi esnasında bölgede karşınıza çıkabilecek olan konaklama seçeneklerine göz atmak için sitemizde bulunan Halfeti otelleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bütçeniz ve tatil planınız için en uygun tesisi seçerek keyifli bir Halfeti gezisi planı oluşturmaya şimdiden başlayabilirsiniz. Yolunuz Halfeti’ye kadar gelmişken Urfa’da bulunan tarihi ve doğal güzelliklere sahip mekanları görmek isterseniz de sizler için hazırladığımız Şanlıurfa gezi rehberine göz atabilirsiniz.

Halfeti Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Halfeti için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Halfeti için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Halfeti Antik Kenti, Halfeti konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Halfeti için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Halfeti için gezilecek ücretsiz yerler : Halfeti Antik Kenti, Halfeti konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Halfeti için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Halfeti için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Halfeti Antik Kenti, Halfeti konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Halfeti için gezilecek yerler nelerdir?
Halfeti için gezilecek yerler : Halfeti Antik Kenti, Halfeti konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.