Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Gümbet Gezilecek Yerler

Gümbet civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Mindos Kapısı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Muğla
Adaboğazı

Adaboğazı

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Muğla

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Gümbet Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Gümbet, Bodrum’a bağlı olan tatil beldelerinden biri. Bodrum’a yaklaşık olarak 3-4 kilometre uzaklıkta bir alanda bulunmakta. Son derece gelişmiş ve Bodrum merkezine en yakın tatil beldesi olarak avantajlı bir durum içinde yer almakta. Gümbet, isim olarak da belde üzerinde bulunan çok sayıdaki beyaz damlı sarnıçtan gelmekte.

Bodrum'un yanı başında yer alan Gümbet, dikkati çeken bir koya da sahip. Özellikle son yıllarda yabancı turistlerin akın ettiği bu bölge popüler yerlerden biri olma yolunda ilerliyor. Bodrum merkezden bisiklet kullanarak veya yürüyerek de Gümbet’e ulaşmak mümkün. Ulaşım açısından merkeze yakın olması oldukça avantajlı.

Bunun dışında şehir içi ulaşım seçenekleriyle de kolayca ulaşabileceğiniz bir belde. Şehir dışından gelişlerden ise hem havayolu hem de karayolunu kullanarak Gümbet’e gelebilirsiniz. Denize girmek, güneşlenmek, doğal güzellikler ile baş başa kalmak için seçebileceğiniz en iyi alternatifler biridir Gümbet.

Gümbet gezilecek yerler için kendinize bir gezi rehberi hazırlamanız, Gümbet otelleri arasından seçim yapmanız çok daha kolay ve çok daha kapsamlı bir gezi turu yapmanızı sağlar.

Gümbet'in Doğal Güzellikleri

Gümbet, çeşitli koyları ve doğal yeşillikleriyle göze çarpan bir tatil beldesi. Özellikle el değmemiş koyu ve 1 kilometreyi bulan plajı ile dikkati çekmekte. Gümbet doğal güzellikleri ile pek çok insanı büyüleyen bir yer olarak tarihe geçiyor. Gümbet'in denizinin genel özelliği sığ ve kumsalının uzun olması.

Derinliği hızlı değişmemesi deniz içinde rahatlıkla yüzebilmenize ve vakit geçirebilmenize olanak sağlar. Özellikle çocuklu aileler için boğulma tehlikesi yaşamadan rahatlıkla kullanılabilecek bir deniz seçeneğini oluşturur. Gümbet, kumsal açıdan çok daha kumlu ve çok daha temiz yapıda olan bir alana sahip.

İnceburun ve Adaburun arasındaki koy da yer almakta olan Gümbet özellikle su sporlarının en sık yapıldığı merkezlerden. Su sporları için uygun olmasının en önemli nedeni ise iki koy arasında kalmış olması. Geniş plajı sayesinde sahil çevresinde kolaylıkla kamp yapabilme imkanını sizlere sunar.

Gerek yeşil doğası gerek mavi sularıyla birçok insan için odak noktası haline gelir. Gümbet denilince genellikle ilk akla gelen yerlerden biri de yel değirmenleri. Bu yel değirmenleri her ne kadar insan yapımı olsa da Gümbet’in gezilip görülmesi gereken yerlerinden biri haline gelir.

Yel değirmenlerinin bulunduğu noktada Gümbet’in muhteşem manzarasının keyfini çıkarırken bir yandan da anı olarak saklayabileceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz. Bunun dışında Gümbet’in sonlarına doğru Akvaryum koyu denilen bir koyu bulunuyor. Berrak bir deniz suyuna sahip olan bu koy genel olarak kalabalıktan uzakta, sessiz, sakin alanda yer aldığından teknelerin uğrak noktalarından oluyor.

Gümbet’in Tarihi Mekanları

Gümbet tatiliniz boyunca gezip görebileceğiniz birçok alan bulunuyor. Doğal güzellikler veya koylar dışında Gümbet tarihi mekanları ile de dikkati çeken bir noktada yer alıyor. Gümbet, Bodrum merkezine yakın bir noktada bulunmasından dolayı bu alandaki önemli tarihi eserlere de göz atma imkanınız bulunur.

Genel olarak pek çok tarihi eser ve tarihi mekanlar Bodrum’da yer alıyor. Bundan dolayı da Gümbet’ten araçla sadece 5-10 dakikalık bir yolculuk ile bu tarihi alanları görmek için gelebilirsiniz. Bodrum merkezde bulunan tarihi alanlar şu şekilde sıralanır;.

  • Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi
  • Bodrum Mausoleion Açık Hava Müzesi
  • Zeki Müren Müzesi
  • Bodrum Antik Tiyatro
  • Myndos Kapısı
  • Bodrum Kalesi
  • Bodrum Yel Değirmenleri
  • Bodrum Deniz Müzesi
  • Pedasa Antik Kenti

gibi çeşitli tarihi yerler sizleri bekliyor. Bu alanlara ister özel aracınız isterseniz de günübirlik turlar ile ulaşabilirsiniz. Tarihi alanlara gitmeden hemen önce çeşitli araştırmalar yapmak da sizler için büyük kolaylık sağlar. Halikarnassos şehir kapısı önemli surları bu alandaki tarihi yapılardan biri. Gümbet kavşağında bulunan bu surlar Mindos Kapısı olarak bilinir.

Kapının çevresinde Helenistik ve Roma dönemlerinde kalma birçok eser bulunur. Günümüzde restore edilerek kullanıma açılan bu yere Gümbet tatiliniz boyunca birkaç saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır. Gümbette gidilmesi gereken yerler tarihi mekanlar veya plajlarla sınırlı kalmıyor.

Plajları ve tarihi mekanları gezdikten hemen sonra Bodrum’a ve Gümbet’e ait çeşitli yemekleri, tatlıları veya mezeleri de deneyimlemek için restoranlara uğramanız öneriliyor. Özellikle gece hayatı son derece hareketli olan Gümbet’te pek çok bar da bulunmakta. Gümbet Barlar Sokağı bu alanın meşhur yerlerinden biri.

Geceleri oldukça hareketli olan bu bölgede eğlence hayatı sınırsız devam ediyor.

Gümbet Gezi Rehberi

Bodrum Gümbet gezilecek yerler için çeşitli seçeneklerin bulunması tatiliniz boyunca farklı alanları görebilmeniz için ideal bir nokta. Gündüzleri ve geceleri gezebileceğiniz, çeşitli yemekler yiyebileceğiniz pek çok alan bulunuyor. Özellikle gündüzleri Gümbet’in denizlerinden, koylarından yararlanıp gece de çeşitli eğlence mekanlarında güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Her açıdan oldukça avantajlı olan bu bölge yıl içinde on binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Tatilinizin sonlarına yaklaşırken kendinize ve sevdiklerinize Gümbet’ten çeşitli hediyeler de alabilirsiniz. Özellikle el yapımı ürünler oldukça fazla rağbet görüyor. Son derece otantik yapıya sahip olan el emeği ürünler üzerinde bölgeye ait özel motifler bulunuyor.

Gümbet'ten satın alacağınız bu ürünler size ve sevdiklerinize güzel anılar bırakabileceğiniz çeşitli yapılardan sadece birkaçı.

Gümbet Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gümbet için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Gümbet için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Mindos Kapısı, Gümbet konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Gümbet için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Gümbet için gezilecek ücretsiz yerler : Mindos Kapısı, Adaboğazı, Gümbet konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Gümbet için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Gümbet için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Mindos Kapısı, Adaboğazı, Gümbet konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Gümbet için gezilecek yerler nelerdir?
Gümbet için gezilecek yerler : Mindos Kapısı, Adaboğazı, Gümbet konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.