Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Gebze Gezilecek Yerler

Gebze civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Kocaeli

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Gebze Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Kocaeli’nin en bilinen ilçelerinden bir tanesi olan Gebze; İstanbul ve Sakarya gibi nüfus yoğunluğunun fazla olduğu bölgelere olan yakınlığı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Gebze, aynı zamanda ülkemizin en büyük sanayi bölgelerinden bir tanesi. Bununla birlikte Gebze’de gezilecek yerler de geniş bir skalada karşımıza çıkıyor.

Bu şekilde düşünüldüğünde Gebze’de gezilecek doğal yerler ve tarihi mekanlar listesi içerisindeki hemen her bir yer senenin pek çok ayında ziyaretçiyi ağırlıyor.

Kocaeli Gebze Gezilecek Yerler

Yakın kentlerde yaşayanların hafta sonu kaçamakları ya da günübirlik gezileri için sıklıkla tercih ettiği Gebze’de gezilecek yerler turistlerin ilgi odağı haline geliyor. İstanbul’dan birkaç saat içerisinde uzaklaşıp ziyaret edebileceğiniz Gebze’de sizi doğa parkları, müzeler, tarihi yapılar gibi doğal ve tarihi mekanlar, Gebze’nin öne çıkan turistik lokasyonları olarak karşılıyor olacak.

Gebze’ye yakın gezilecek yerler arasında da Sapanca, Kartepe, Cebeci Plajı, Pembe Kayalar, Eskihisar Kalesi gibi çok çeşitli mekanlar karşımıza çıkıyor. Gebze ziyaretiniz esnasında bu mekanları da gezi rotanız içerisine eklemeyi düşünebilirsiniz.

Gebze çevresi gezilecek yerler listesini öğrenmek ve ilçenin bağlı bulunduğu Kocaeli hakkında bilgi almak için sizlere özel olarak hazırladığımız Kocaeli şehir rehberimize de bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi: Gebze tarafında gezilecek yerler arayışında olan tarihsever misafirlerimize gezmelerini önereceğimiz ilk yer Çoban Mustafa Paşa Külliyesi oluyor. Külliye hakkında bilgi vermeden önce Çoban Mustafa’dan kısaca bahsetmek istiyoruz. Çoban Mustafa, genç yaşında Yavuz Sultan Selim’in düzenlediği Mısır Seferi’ne katılıyor.

Çobanken katıldığı bu sefer ve sonrasında kademe kademe yükselerek Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden bir tanesi olmayı başarıyor. Kendi ismi ile anılan bu külliye ise 1523 senesinde inşa ediliyor. Çoban Mustafa Külliyesi içerisinde ise cami, medrese, kervansaray, türbe gibi yapılar bulunuyor.

Kervan yollarının, hacı adaylarının ve doğu seferlerinde ordunun uğrak noktalarından bir tanesi olduğu için oldukça büyük bir şekilde inşa ediliyor. Başarılı bir mimari düzene sahip olan külliye, bu özelliği ile menzil külliyeleri arasında önemli bir yere sahip oluyor.

Gebze turistik yerler listesinin bu tarihin izlerini taşıyan mekanını görmeden ilçeden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi: Bu harika müze, Gebze müzeler ve gezilecek yerler listesi arasında değerli bir yere sahip. Kaplumbağa Terbiyecisi, İstanbul Hanımefendisi, Silah Taciri gibi günümüzde bile anılan önemli eserlere imza atan ressam Osman Hamdi Bey, hayatının son yıllarını bu evde geçiriyor.

Bu müze binası tarihte sadece Osman Hamdi Bey’e ev sahipliği yapmıyor. Kurtuluş Savaşı yıllarında İsmet Paşa’nın, 1933 senesinde de Atatürk’ün de bu köşkte kaldığı biliniyor. 1987 senesinde kamulaştırılarak bir müzeye çevrilen bu mekanı, Kocaeli Gebze gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı: Gebze gezilecek yerler listesinde bu sefer de doğal güzelliklere sahip olan bir mekan ile karşınızdayız. Ballıkayalar Tabiat Parkı, doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyen yöre halkının yanı sıra turistler tarafından da ilgiyle ziyaret ediliyor.

Bölgeyi ziyarete gelenlerin kimisi piknik yaparak yeşillikler içerisinde keyifli dakikalar geçirirken kimileri ise yürüyüş parkurunda doğadan derin bir nefesi içine çekiyor. Bununla birlikte Ballıkayalar Tabiat Parkı, kaya tırmanışı yapmak isteyen misafirleri de kendisine çekiyor.

Ülkemizin en çok ziyaret edilen kaya tırmanışı lokasyonlarından bir tanesi olan Ballıkayalar Tabiat Parkı bölgesinde sizler de adrenalin dolu tırmanışlar gerçekleştirebilirsiniz. Sizlere listenizdeki tüm yerleri keşfedebileceğiniz keyifli bir İzmit gezisi diliyoruz.

Gebze Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Gebze için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Gebze için gezilecek ücretsiz yerler : Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Gebze konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Gebze için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Gebze için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Gebze konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Gebze için gezilecek yerler nelerdir?
Gebze için gezilecek yerler : Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, Gebze konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.