Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

İstanbul Eyüpsultan Gezilecek Yerler

İstanbul civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
santralistanbul
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Eyüpsultan Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Avrupa yakasının en kalabalık ilçelerinden bir tanesi olan Eyüp gezilecek yerler listesinde pek çok seçeneğe sahip olması bakımından da sene içerisinde pek çok yerli ve yabancı turistin uğrak mekanı olarak karşımıza çıkıyor.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Eyüp doğal güzellikleri arayışında olan turistlerin yanı sıra şehir halkının da sık ziyaret ettiği mekanlar arasında bulunuyor. Toplamda 56 hektarlık bir alana sahip olan Göktürk Göleti, 2011 senesinde Tabiat Parkı olarak ilan ediliyor. İsmini içerisinde barındırdığı göletten alıyor ve aynı zamanda Belgrad Ormanına da komşu.

Bu sebeple burayı ziyaret edenler, park içerisinde pek çok bitki ve ağacı gözlemleme şansına sahip oluyorlar. Göktürk Göleti Tabiat Parkı bölgesini ziyaret listeniz içerisine eklediğinizde İstanbul’un göbeğinde doğa ile iç içe keyifli yürüyüşler yapabilir, park içerisine kurulan piknik ünitelerinde lezzetli öğünler yapabilirsiniz.

İstanbul Eyüpte gezilecek yerler listesindeki bir sonraki durağımız ise eğlence dolu atmosferi ile Vialand oluyor. Ülkemizin Disneyland’ı gibi düşünebileceğiniz bu mekanda, sizleri adrenalin ve yüksek tempolu bir gün bekliyor.

İçerisinde miniklere hitap eden atlıkarınca ve de çarpışan arabadan daha büyük çocuklara yönelik hız trenleri adalet kulesine varan keyifli oyuncakların yer aldığı Vialand, misafirlerine keyifli bir gün vadediyor. Bu mekan, şehirdeki okulların da sık ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

Vialand’ı günübirlik gezi rotanız içerisine ekleyebileceğiniz gibi bu bölgede konaklama seçeneğiniz de bulunuyor. Vialand’a ulaşım ise şehir içerisindeki metro, tramvay, minibüs ve otobüs hatları ile oldukça kolay. Bu heyecan trenini kaçırmadan kendinize bir bilet almanızı tavsiye ediyoruz.

Eyüp Sultan gezi rehberi içerisinde yer alan bir diğer mekan ise Aziz Paşa Mesire Yeri olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul’un da en çok ziyaret edilen piknik alanlarından bir tanesi olan bu mekan, Eyüp doğal güzellikleri listesinde kendisine yer buluyor.

Havaların güzel olduğu günlerde şehir halkının ferahlamak ve de doğa içerisinde derin bir nefes almak için tercih ettiği Aziz Paşa Mesire Yeri içerisinde çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz mekanlar da bulunuyor.

İstanbul Eyüpte gezilecek yerler arasında pek çok tarihi değere sahip mekan da bulunuyor. Bu bağlamda Feshane, 1835 senesinde orduya fes ya da kumaş gibi ihtiyaçları üretmek için kurulan bir fabrika olarak Eyüp tarihi mekanlar listesi arasındaki yerini alıyor.

Bu fabrika, ülkemizde kurulan ilk fabrika olması dolayısıyla da önemli bir yere sahip. Uzun yıllar kendi haline bırakılan bu bina, geçtiğimiz senelerde restorasyon aşamasına giriyor. Günümüzde ise şehrin organizasyon, konser, gala ya da davet gibi etkinlikleri için sık kullanılan mekanları arasında kendisine yer ediniyor.

Ayvad Bendi Milli Parkı, Eyüp gezilecek yerler listesinin az bilinen ama kıymetli bir mekanı olarak karşımıza çıkıyor. Bu mekanın tarihi aynı zamanda Osmanlı padişahlarından olan III. Mustafa dönemine dek uzanıyor. Bu sebeple Eyüp tarihi mekanlar listesi içerisinde de yer alıyor.

Yöre halkının bir mesire ve dinlence yeri olarak tercih ettiği Ayvat Bendi, özellikle hafta sonları ve güneşli havalarda şehir halkı tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. İstanbul’un karmaşasından uzaklaşmak isteyen misafirler için Ayvad Bendi, içerisinde bulunan ve kendisi ile aynı ismi taşıyan dere ile harika bir mekan tercihi oluyor.

Gürgen ve meşe ağaçlarının çevrelediği bu mükemmel ortam aynı zamanda şahin, geyik, karaca, tilki gibi doğal yaşam alanındaki canlılara da ev sahipliği yapıyor. Yeşilin ve ağaçların serinletici havası içerisindeki bu mekanda sevdiklerinizle keyifli doğa yürüyüşleri ve de piknikler yapabilir, doğal yaşamın nabzını burada tutabilirsiniz.

Eyüp Sultan Türbesi, Eyüp tarihi mekanlar listesinde yer alan ve uğramanızı tavsiye ettiğimiz bir diğer yer oluyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu türbe, orijinal hali ile günümüze dek ulaşmayı başarıyor. Bu türbe, ilçe ile özdeşleşen Eyüp Sultan Cami’nin avlusunda yer alıyor.

İnanç turizmi açısından hem şehir halkı hem de şehir dışından gelen ziyaretçiler önce camiyi ziyaret edip ardından da türbeye uğrayarak ziyaretlerini noktalıyorlar. Eyüp gezilecek yerler listesinde bulunan Cülus Yolu ise, Eyüp Sultan Türbesi’nin iç avlu kapısının karşısında yer alıyor.

Bu yol hakkında bilgi vermeden önce Osmanlı’da cülus geleneğinden de sizlere bahsetmek istiyoruz. Cülus kısaca, vefat ya da tahttan indirilme gibi sebeplerle yaşanan padişah değişiklikleri sonrasında yeni padişahın tahta çıkış töreni olarak biliniyor.

Bu bağlamda İstanbul Eyüpte gezilecek yerler arasında bulunan Cülus Yolu ise, şehrin fethi ile birlikte Sultan Vahdettin’e kadar padişahlarımızın adımlarının geçtiği bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yol hem tarihi dokuyu hissettirmesi hem de çeşitli önemli kişilerin türbelerine ev sahipliği yapması bakımından gezilip görülmesi tavsiye edilen bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Eyüp Sultan Türbesi ziyaretiniz esnasında bu mekanı da görmeyi unutmamanızı öneriyoruz.

Pierre Loti Tepesi, Eyüp gezilecek yerler arasında hem sahip olduğu tarihi değer hem de müthiş manzara ile girmeyi hak ediyor. Şehrin en çok bilinen ve ziyaret edilen lokasyonlarından bir tanesi olan Pierre Loti Tepesi, ismini İstanbul’u çok seven Fransız bir yazardan alıyor. Ülkeye 19.

yüzyıl sonlarında gelen ve Kurtuluş Savaşı esnasında da burada olan yazar, 20. yüzyıla gelindiğinde ise ülkemizin vatandaşı oluyor. Pierre Loti tepesi, bu bağlamda bu kişiliğin anısını yaşatması bakımından önemli bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte sahip olduğu eşsiz Haliç manzarası ile de turistler ve de şehir halkının uğrak mekanları içerisinde bulunuyor. Tepedeki çay bahçesi, yılın hemen her mevsiminde misafirlerle dolup taşıyor. Şehir içi ulaşım araçları ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu tepeyi, Eyüp Sultan gezi rehberi içerisine eklemenizi ve ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Eyüp Sultan tarihi mekanlar arasında yer alan bir diğer yer ise Caferpaşa Medresesi olarak karşımıza çıkıyor. Mimar Sinan’ın bir eseri olan bu medrese, Kanuni sultan Süleyman’ın silahtarlarından bir tanesi olan Cafer Paşa için yaptırılıyor.

Kanuni Sultan Süleyman’a benzerliği ile dönemi içerisinde öne çıkan bu isim, tarihimiz için de önemli bir kişilik. Kanuni Sultan Süleyman, son savaşı olan Zigetvar esnasında hayatını kaybedince Cafer Paşa’nın Sultan’a olan benzerliğinden yararlanılıyor.

Ölümünün anlaşılmaması ve ordunun dağılmaması için Cafer Paşa’nın onun yerine başa getirildiği günümüze kadar gelen hikayeler arasında bulunuyor. 1975 senesinde restore edilen bu medrese, günümüzde bir kültür merkezi olarak kullanılıyor.

İstanbul Eyüpte gezilecek yerler arasında daha pek çok değerli mekan bulunuyor. Şah Sultan Camii, Kemerburgaz Kent Ormanı, Fatih Çeşmesi Mesire Yeri gibi mekanlar Eyüp ilçesi içerisinde sizlerin ziyaretini bekliyor. İstanbul Eyüp’ü şehir içerisinde yaşıyorsanız günübirlik olarak gezebilir ve bu değerli mekanları görebilirsiniz.

Bununla birlikte şehir dışından gelen değerli misafirlerimiz için de pek çok konaklama seçeneği ilçe içerisinde karşımıza çıkıyor. Bölgedeki konaklama seçeneklerini görüntülemek ve bütçeniz için en uygun tatil planını yapmak için sitemizde yer alan Eyüp otelleri ve pansiyonları sayfamızdan yardım alabilirsiniz.

Sizlere tarih ve doğa ile dolu mükemmel bir Eyüp seyahati diliyoruz.

Eyüpsultan Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Eyüpsultan için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Eyüpsultan için gezilecek ücretsiz yerler : santralistanbul, Eyüpsultan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Eyüpsultan için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Eyüpsultan için gezilecek kalabalık gruplara yerler : santralistanbul, Eyüpsultan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Eyüpsultan için gezilecek yerler nelerdir?
Eyüpsultan için gezilecek yerler : santralistanbul, Eyüpsultan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.