Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Erzurum Gezilecek Yerler

Erzurum civarında görülmesi gereken 4 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Atatürk Üniversitesi
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Erzurum
Erzurum Tren Garı
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Erzurum
Erzurum Teknik Üniversitesi
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Erzurum
Erzurum Otogarı
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Erzurum

4 mekandan 4 tanesi gösteriliyor

Erzurum Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin ikon şehirlerinden biri olan Erzurum aynı zamanda tarih öncesi dönemlerden günümüze gelen bir geçmişe sahip. Palandöken Dağları ve Erzurum Ovası arasında konuşlanmış olan şehir, hem zengin tarihi hem de muhteşem doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyülüyor. Erzurum gezilecek yerler açısından da oldukça zengin bir ilimiz.

Hem tarih meraklılarına hem doğa sevdalılarına hem de kayak severlere hitap edecek seçenekler sunan şehrin en gözde mekanlarını sizler için derledik. Erzurum'da gezilecek yerler rehberimizi incelemeye beraberce başlayalım.

Erzurum Gezilecek Yerler

Çifte Minareli Medrese: Eğer siz de Erzurum gezilecek yerler listesi yapıyorsanız şehrin en ünlü yapılarından olan Çifte Minareli Medrese’yi listenize mutlaka ekleyin. Erzurum şehrinin bir simgesi haline gelmiş olan Medrese, Selçuklular döneminde inşa edilmiş ve günümüze kadar değişmeden gelmeyi başarmış nadir yapılar arasına sayılıyor.

Erzurum merkezde bulunan Çifte Minareli Medrese, Selçuklu mimarisinin en göz alıcı eserlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

Tortum Şelalesi: Tortum Şelalesi, Erzurum'da gezilecek doğal yerler listesinin en göz alıcı duraklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Tortum Çayı’nın, Tortum Gölü ile buluştuğu noktada bulanan şelale 48 metre yükseklikten dökülmekte. Ziyaretçilerine eşsiz bir manzara sunan şelale özellikle Mayıs ve Haziran aylarında en yüksek debide akış sağlıyor.

Eğer siz de Tortum Şelalesi’ni ziyaret etmek isterseniz, planlarınızı bu tarihlere göre yapmanızı öneririz.

Erzurum Ulu Camii: Erzurum'da gezilecek tarihi yerler arasında Erzurum’da inşa edilen ilk ve en geniş camii olması ile tanınan Erzurum Ulu Camii, ön plana çıkıyor. 1176 yılında inşası tamamlanan camii, erken dönem İslam mimarisinden esinlenerek tasarlanmış.

Özellikle kış ayları oldukça soğuk ve yağışlı geçen Erzurum için modifiye edilen camide ana avlu alanı daraltılarak, caminin içine alınmış. Anadolu’daki ulu cami mimarisinin etkilerini taşıyan ve ilk inşa edilen ulu camilerden olma özelliğini koruyan Erzurum Ulu Camii ibadete açık olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Üç Kümbetler: Eğer Erzurum tatilinizde rotanızı oluşturmak için Erzurum'da gezilecek görülecek yerler arayışındaysanız size harika bir önerimiz var. Anadolu’da anıt mezar geleneğinin en iyi korunmuş ve ihtişamlı örneklerinden olan Üç Kümbetler, mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir durak. Erzurum Yakutiye sınırları içerisinde bulunan birbirine komşu üç kümbetten ilkinin 12.

yüzyılda Emir Saltuk için inşa edildiği düşünülüyor. Fakat diğer iki kümbetin ve aynı yerleşkede bulunan kare binanın kimler için inşa edildiğine dair net bir bilgi bulunmuyor.

Erzurum Atatürk Evi: Erzurum gezilecek tarihi yerler listenize mutlaka almanız gereken bir diğer durak ise Erzurum Atatürk Evi olarak karşımıza çıkıyor. Yakutiye ilçesinde bulunan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılında 52 gün boyunca konakladığı tarihi bina, ayrıca Erzurum Kongresi’nin çalışmalarının yürütüldüğü ev olma özelliği taşıyor.

Erzurum Arkeoloji Müzesi: Erzurum ilinin tarihine tanıklık eden ve bu nedenle Erzurum tarihi mekanlar arasında özel bir yere sahip olan Erzurum Arkeoloji Müzesi’ni Müzer Kart’ınız ile ziyaret edebilirsiniz. Yakutiye Medresesi’nin restorasyonu sonrasında Türk-İslam eserleri sergisine de kavuşan müze Pazartesi günleri hariç ziyaret edilbiliyor.

Narman Peribacaları: Erzurum tarihi yerleri ve doğal güzellikleri bir arada yaşayabileceğiniz bir lokasyon da Narman Peribacaları olarak karşımıza çıkıyor. Narman ilçesine 7 km mesafede bulunan bu doğal jeolojik yapılar, zamanla rüzgar ve suların kumlu toprağı aşındırması ile ortaya çıkıyor.

Günümüzden 3 milyon yıl önce ortaya çıkmış olan bu doğal güzelliği görmek için yerli ve yabancı turistler bölgeye akın ediyor.

Erzurum Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Erzurum için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Erzurum için gezilecek ücretsiz yerler : Erzurum Otogarı, Erzurum Tren Garı, Erzurum Teknik Üniversitesi, Erzurum konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erzurum için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Erzurum için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Erzurum Otogarı, Erzurum Tren Garı, Erzurum Teknik Üniversitesi, Erzurum konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erzurum için gezilecek yerler nelerdir?
Erzurum için gezilecek yerler : Erzurum Otogarı, Erzurum Tren Garı, Erzurum Teknik Üniversitesi, Erzurum konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.