Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Zonguldak Ereğli Gezilecek Yerler

Zonguldak civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Cehennemağzı Mağaraları
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Zonguldak

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Ereğli Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

M.Ö. 2500 yıllarına dayanan tarihinde bölgeye ilk yerleşenlerin Hititler olduğu bilinmektedir. M.Ö. 550 yıllarında Yunanlıların yerleştiği bölge Yunanlılar tarafından Heracleia Pontike olarak adlandırıldı. M.Ö. 320 yılında dönemin Heracleia Kralı Dionysos Pers Kralı III. Darius'un kardeşinin kızı Amastris ile evlenmiştir. M.Ö. 305 yılında Dionysos'un ölümü ile Amastris tahta geçmiştir. Daha donrasında Amastris kenti korumak için Trakya Kralı Lysimachos ile evlenir. M.Ö. 288 yılında annelerinin hareketlerini benimsemeyen Amastris'in oğulları Kearchos ve Oxathres Amastris'i öldürürler. Artık Heracleia'da acımasız bir yönetim görülmektedir. Amastris'in oğulları tarafından öldürüldüğünü duyan Lysimachos, Heracleia'ya gelirerek, Kearchos ve Oxathres'i idam ettirir. Ardından Trakya Kralı Lysimachos hazineye el koyar ve yönetimi halka bırakarak geri döner.

M. Ö. 282 yılında Trakya Kralının ölmesiyle ayaklanan Heracleia halkı, kentte büyük bir yıkımın olmasına neden olur. Ayaklanma sonrasında Cumhuriyet yönetimine giren halk, Bithynia, Bergama ve Suriye'ye karşı kentlerini korumayı başarırlar.

Galatia'lara karşı Bithynia'yı destekleyen bölge halkı, birçok kez Galatia'ların saldırılarına maruz kalmıştır. Mısırlılar ile ilişkilerini sıkı tutan Heracleia'lılar kenti yeniden inşa etmeye başlamışlardır.

M. Ö. 72 yılında Roma ile Pontus Krallığının savaşında, Roma gelip gelerek Ereğli Roma topraklarına katılmıştır. Roma'nın ikiye bölünmesi ile Bizans payına düşen Ereğli, 1300'lü yıllarda Osman Bey döneminde Osmanlı topraklarına geçmiştir ve Heraclea olan kentin ismi Bender-i Ereğli olarak değiştirişmiştir.

Ereğli Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ereğli için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Ereğli için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Cehennemağzı Mağaraları, Ereğli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ereğli için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Ereğli için gezilecek ücretsiz yerler : Cehennemağzı Mağaraları, Ereğli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ereğli için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Ereğli için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Cehennemağzı Mağaraları, Ereğli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ereğli için gezilecek yerler nelerdir?
Ereğli için gezilecek yerler : Cehennemağzı Mağaraları, Ereğli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.