Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Aktivite-Eğlence
Turistik Yerler

Erdemli Gezilecek Yerler

Erdemli civarında görülmesi gereken 5 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Limonlu Çayı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Mersin
Kocahasanlı Halk Plajı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Locca Beach

Locca Beach

Ücretsiz
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Müze Beach

Müze Beach

Ücretsiz
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mersin
Kızkalesi Plajı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3.7/5 Çok İyi
(3.7 yorum)
Mersin

5 mekandan 5 tanesi gösteriliyor

Erdemli Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Türkiye’nin en önemli illerinden biri olan Mersin’in şirin ilçesi Erdemli hem tarihi zenginlikleri hem de doğal güzellikleri ile son derece cazip turizm merkezlerimizden biridir. Torosların eteğinde yer alan ilçe Roma, Bizans ve Helenistik döneme ait antik yapılar açısından oldukça zengin bir mirasa sahiptir.

Ayrıca sahip olduğu geniş ormanlık yeşil alanlarıyla Erdemli gezilecek yerler açısından turistlere birçok farklı seçenek sunmaktadır. Bu güzel ilçemizi gezmeyi düşünenler için kapsamlı bir Mersin Erdemli gezilecek yerler rehberi hazırlamaya çalıştık. Mersin Erdemli otelleri sayfamızdan bu güzel beldedeki konaklama imkanlarını da araştırabilirsiniz. Herkese güzel bir tatil diliyoruz!.

Erdemli’de Görülmeye Değer Yerler

Öküzlü Ören Yeri: Erdemli ilçesi kırsalında yer alan bir ören yeri olan Öküzlü Ören Yeri, Erdemli de gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Eski dönemlerdeki adı bilinmeyen kentin şimdiki ismi bünyesinde yer alan kilise sütun başlıklarındaki öküz kabartmalarından gelmektedir.

Erdemli’ye yaklaşık 30 kilometrelik bir mesafede yer alan ören yeri Helenistik dönemde kurulmuştur. Roma ve Bizans dönemlerinde de varlığını sürdüren ören yerinde çeşitli ev, sarnıç, lahit ve kilise kalıntılarını görmek mümkündür.

Elaiussa Sebaste: Mersin Erdemli tarafında gezilecek yerler arasında öne çıkan yerlerden bir diğeri de bir antik Roma kenti kalıntısı olan Elaiussa Sebaste. Kentin tarihi adı olan “Elaiussa” Latince “zeytin” manasına gelmektedir. M. Ö. 2. yüzyılda kurulmuş olan antik kentte hamam, sarnıç, tiyatro ve kiliseler gibi kalıntılar günümüzde hala görülebilmektedir.

Kentte yer alan mozaikler özellikle görülmeden geçilmeyecek niteliktedir. Erdemli tarihi mekanlar arasında en önemlilerden biri olan antik kentte bölgedeki nehirden gelen suyu taşıyan görkemli su kemerlerini de görebilirsiniz.

Erdemli Çamlığı (Talat Göktepe Çamlığı): Erdemli turistik yerler açısından gerçekten de çok zengin bir ilçe. Erdemli doğal güzellikleri ise ilçenin coğrafi konumu ve iklimi sayesinde çok çeşitli ve turistlere muhteşem manzaralar vaat ediyor. Erdemli Talat Göktepe Çamlığı da bu doğal güzelliklerden bir tanesi.

Erdemli parklar arasında en önemlisi olan park, 1962 yılında piknik alanı olarak, 2011 yılında ise tabiat parkı olarak hizmet vermeye başlamış. Çok sayıda bitki çeşidini görebileceğiniz, doğada yürüyüş ya da piknik yapabileceğiniz, bol bol doğa fotoğrafı çekebileceğiniz bu muhteşem parkta karavanla konaklama imkanınız da var.

Kanlıdivane: Köklü tarihiyle Mersin Erdemli müzeler açısından da gezginleri tatmin edecek bir beldedir. MÖ 3. yüzyılda kurulan Kanlıdivane antik kenti de bunlardan biridir. Yapılan kazı çalışmalarında elde edilen bulgular neticesinde kentin Elaiussa Sebaste'nin dışında kalan uzantısı olduğu tahmin edilmektedir.

Yaklaşık 30 metrelik bir derinliğe sahip olan doğal bir obruğun etrafına konuşlanmış olan Kanlıdivane akustiği çok iyi olduğu için günümüzde çeşitli konserlere ve festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Olba Krallığı için kutsal bir yer olan kentte çeşitli antik kalıntıların yanı sıra obruğun içinde bulunan mağaraları da görmek mümkündür.

Kayacı Vadisi: Erdemli’de görülmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Limonlu Beldesi’nde yer alan Kayacı Vardisi. Bölgedeki nehrin etkisiyle Toros dağlarının arasında oluşan dik vadilerden biri olan Kayacı Vadisi, özellikle yaz aylarında sıcaktan bunalanların rahat bir nefes alabileceği muhteşem bir iklime sahiptir.

Vadi boyunca birçok lokanta ve piknik alanı da bulmak mümkündür. Muhteşem bir bitki örtüsüne sahip olan vadide doğa yürüyüşleri yapabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

Limonlu Çayı: Kaynağını Toroslardan alan ve bölgenin coğrafyasında önemli bir rolü olan Limonlu Çayı ve çevresi de Erdemli’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir diğeri. Üzerinde bir baraj da bulunan bu muhteşem çayda birçok balık türünü görmek de mümkün.

Erdemli Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Erdemli için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Erdemli için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Limonlu Çayı, Kocahasanlı Halk Plajı, Erdemli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erdemli için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Erdemli için gezilecek ücretsiz yerler : Limonlu Çayı, Kızkalesi Plajı, Locca Beach, Erdemli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erdemli için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Erdemli için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Limonlu Çayı, Kızkalesi Plajı, Locca Beach, Erdemli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erdemli için gezilecek yerler nelerdir?
Erdemli için gezilecek yerler : Limonlu Çayı, Kızkalesi Plajı, Locca Beach, Erdemli konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.