Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Doğal Güzellikler
Turistik Yerler

Eğirdir Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Eğirdir civarında görülmesi gereken 7 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Sabancı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Öğretmenevi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Isparta
Dündar Bey Medresesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3/5 Çok İyi
(3 yorum)
Isparta
Eğirdir Kalesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(4 yorum)
Isparta
Ayastefanos Kilisesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Isparta
İnönü Mağarası
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Isparta
Eğirdir Gölü
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3/5 Çok İyi
(3 yorum)
Isparta
Kovada Gölü

Kovada Gölü

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Isparta

7 mekandan 7 tanesi gösteriliyor

Eğirdir Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Akdeniz Göller Bölgesi’nde yer alan Eğirdir; kalabalıktan uzak, sessiz, sakin bir yer isteyen tatilciler için paha biçilemez bir gezi durağı. Eğirdir, bilhassa ziyaretçilerine keşfedeceği tarzda turistik ve tarihî cazibe merkezleri sunuyor. Aynı zamanda göl bölgesinin kalbinde bir doğaya kaçış rotası için de ideal.

Eğirdir’in pek çok insan tarafından keşfetmeye değer bir gezi durağına sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Buraya gittiğiniz zaman gezi keşfine Eğirdir Gölü çevresinde konumlanmış olan Eğirdir Çarşısı’ndan başlayabilirsiniz. Çarşı hem Eğirdir halkını daha yakından gözlemleme şansını size veriyor hem de alışveriş yapmanız için ideal bir rota durağı oluşturuyor.

Eğirdir’de mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında ise;.

 • Kovada Gölü 
 • Eğirdir Kalesi
 • İnönü Mağarası
 • Ayastefanos Kilisesi
 • Dündar Bey Medresesi

Eşsiz manzaralara sahip Eğirdir Gölü gibi birbirinden farklı gezi durakları ilçede yer alıyor. Doğal güzellikleri gezebilir ve bölge dükkânlarından gülden yapılmış olan ürünlerden satın alabilirsiniz. Otel ihtiyacınızı Eğirdir otelleri sayfasını inceleyerek karşılayabilirsiniz.  .

Eğirdir’e Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Eğirdir'e ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler, ilçeye yaklaşık 35 kilometre mesafede yer alan Isparta Otobüs Terminali'ni kullanabiliyor.

Özel servisler, taksiler ve otobüsler ile otogardan Eğirdir'e ulaşım sağlamak mümkün. Otogardan ilçeye ulaşmak için yaklaşık 30 ile 40 dakika arasında bir yol kat etmeniz gerekiyor. Özel servis ve otobüsler ile terminalden Eğirdir'e ulaşımınız ise cüzi bir tutara denk geliyor.

Eğirdir Gezilecek Yerler

Eğirdir gezilecek yerler listesinde çok sayıda doğal güzellik yer alıyor. İlçenin doğal yapısını yakından tanıma imkânı sunan bu yerleri gezerek aynı zamanda doğa içinde zaman geçirebilirsiniz.

 • Kovada Gölü: Eğirdir Gölü’nün adeta doğal bir uzantısı konumunda olan Kovada Gölü, Eğirdir'e yaklaşık 25 kilometrelik uzaklıkta bulunuyor. Kovada Gölü’nün çevresi, birden fazla bitki örtüsüne ve sayısız çeşit hayvana ev sahipliği yapmasından dolayı “Milli Park” niteliği kazanmış. 
 • Eğirdir Kalesi: Isparta’da yer alan Eğirdir Kalesi, Eğirdir Gölü’nde yer alan bir yarımada üzerine inşa edilmiş. Ne zaman inşa edildiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, günümüze kadar ulaşmış kalıntılarının Bizans dönemine ait olduğu düşünülüyor. Pek çok savaş sonucunda restore edilen kalenin günümüze ancak küçük bir bölümünün kaldığını görebilirsiniz. Kalenin alt bölümünden kemerli bir yapıya sahip olan alt geçidinin de bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Kale duvarlarının hemen dip kısmında ve dış bölümünde Devran Dede Türbesi yer alıyor. Kalenin konumu ise yarımadanın başlangıç noktalarına kadar denk geliyor. Devamında bir de yarımadaya doğru yalnız kaldırım ve karayolun sığmış olduğu doğal bir köprü bulunuyor. 
 • İnönü Mağarası: Eğirdir’de gezilecek yerler listesinde yer alan turistik noktalardan biri. Gül kokulu şehrin yöresi olan Eğirdir ilçe sınırında yer alan İnönü Mağarası, toplamda 227 metrelik uzunluğa sahip. Kuru ve yatay mağara olan İnönü Mağarası, özellikle yağışlı günlerde mağara içerisinde pek çok küçük gölet oluşturuyor. Mağara içerisinde yer alan birden fazla sarkıt ve dikitler ise görülmeye değer. Isparta İnönü Mağarası, Eğirdir ilçesine bağlı olan Sarı İdris Köyü’nün yaklaşık 1,5 kilometre güneyinde ve İnönü tepesinde yer alıyor.

İnönü Mağarası’na ulaşım için Sarı İdris Köyü’ne gitmeniz gerekiyor. Köy güzergâhını takip ederek mağaraya ulaşım mümkün.  .

 • Ayastefanos Kilisesi: Eğirdir Gölü gezilecek yerler listesinde değerlendirebileceğiniz bir diğer yer ise Ayastefanos Kilisesi. Diğer bir adı ile Yeşil Ada Kilisesi olan ve Eğirdir ilçesinde yer alan bu kilise, Doğu ve Batı yönünde uzanmış olan ve aynı zamanda dikdörtgen planlı olan kiliselerden biri olma özelliği gösteriyor. Yapımına 20. yüzyılın ikinci yarısında başlanmış olan kilisenin yan duvarları ise moloz taş ile örülü durumda. Yapının mimarisine daha yakından bakmak istenirse, doğu duvarında dışa çıkık bir şekilde yarım yuvarlak apsis bulunduğuna şahit oluyorsunuz. Kilise, Göller Bölgesi Araştırma Projesi kapsamında restorasyon sürecine dâhil olmuş ve çatı kaplamaları yenilenerek, dış duvarları yapılmış. 
 • Dündarbey Medresesi: İlçe merkezinde yer alan Dündarbey Medresesi’ne ulaşım sağlamak isterseniz Isparta Eğirdir yolunu takip etmeniz gerekiyor. Merkezî bir konumda yer aldığından dolayı taksi ile veya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. 1300’lü yılların başında inşa edilmiş olan ve Hızır Bey Cami’nin direkt karşı istikametinde konumlanmış olan Dündarbey Medresesi, giriş kapısı üzerinde yer alan tarihî işlemeleriyle ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Sütunlarında ise yer alan kuş motifli desenler adeta görülmeye değer. Açık bir avlusu da bulunan bu tarihî yapı, günümüzde ilçe merkezinde kapalı bir de pasaj olarak ziyaretçilerine hizmet veriyor. 11 farklı dükkânın yer aldığı olduğu bu pasajda, ayrıca hediyelik eşya alışverişlerinizi de yapabilirsiniz.

Dündarbey Medresesi’nde yer alan bu pasaja ise haftanın her günü 08. 00 ile 20. 00 saatleri arasında giriş yapabiliyorsunuz.

 • Eğirdir Gölü: Eğirdir Gölü, Isparta Eğirdir'de gezilecek yerlerin başında gelmekte olup il sınırlarında konumlanmış, karstik ve turistik bir tatlı su gölü olma özelliği gösteriyor. Dik kayalara ve aynı zamanda düz ve sığ bir tabana sahip olmuş olan gölün, kıyı uzunluğu ise yaklaşık 150 kilometre. Eğirdir Gölü’nde Kemer Boğazın kuzeyinde yer almış olan bölümlerden biri olan Hoyran, güneyinde yer alan bölümü ise Eğirdir bölümü olarak biliniyor. Eğirdir Gölü’nün yüzey alanları ise insanların su kullanımlarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Karstik yapıda yer alan gölün bilhassa batı kesimlerinde yer almış olan düdenlerin bir kısmı kapatılmış halde. Tarım ve içme suyu kullanımı gibi farklı amaçlarla kullanılmak üzere gölde DSİ tarafından birden fazla pompaj istasyonları da kurulmuş vaziyette. Eğirdir Gölü’nün en önemli özellikleri arasında ise denizle olan bağlantısı geliyor. Kovada Gölü ve kanalına gelmiş olan sular, Kovada Vadisi’nden Aksu Çayı’na kadar daha sonra da karstik yollar ile Akdeniz’e boşalıyor. 

Eğirdir Günübirlik Gezilecek Yerler

Eğirdir ilçesinde birden fazla görülmeye değer olan turistik ve cazibe merkezleri yer alıyor. Günübirlik ziyaretlerinizde bölgeyi yakından tanımak için ilçede kısa bir gezi düzenleyebilirsiniz. Eğirdir gezinizin ardından, yakınlarda yer alan Davraz Kayak Merkezi ve Pisidia Antiokheia Antik Kentini de ziyaret edebilirsiniz.

Günübirlik turlarınız için Eğirdir Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler  listesinde şu rotalar yer alıyor:.

 • Pisidia Antiokheia Antik Kenti: Eğirdir tarihî yerler listesinde yer alan Yalvaç ilçesinde konumlanan Pisidia Antiokheia Antik Kenti, Eğirdir’e yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Kayalık bir arazi üzerine konumlanmış olan bu antik kent, ayrıca Hisarardı Çayı’nın yakınında yer alıyor.

Bizans ve Roma dönemlerine ait olan tarihî kalıntıların bulunmuş olduğu antik kentte; tapınak, tiyatro, Tiberius Alanı, Bizans kilisesi gibi yerlerin kalıntıları bulunuyor. Eğirdir tarihî mekânlar dâhilinde keşfe çıkabileceğiniz Pisidia Antiokheia Antik Kenti’ni yaz aylarında 19. 00’a, kış aylarında ise 17. 00’e kadar ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

 • Davraz Kayak Merkezi: Eğirdir’e yaklaşık 30 kilometre mesafede yer alan Davraz Kayak Merkezi, Isparta halkı ve tatil için gelen ziyaretçiler için popüler bir turizm kaynağı olarak hizmet veriyor. Eğirdir turistik yerler listesinin içerisinde yer alan bu kayak merkezinde ayrıca 4 yıldızlı bir otel bulunuyor. Davraz Kayak Merkezi özellikle ocak ve şubat aylarında kış tatili için büyük bir ilgi görüyor.

Eğirdir Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Eğirdir için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Eğirdir için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Eğirdir Kalesi, Dündar Bey Medresesi, Eğirdir Gölü, Eğirdir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Eğirdir için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Eğirdir için gezilecek ücretsiz yerler : Eğirdir Kalesi, Dündar Bey Medresesi, Eğirdir Gölü, Eğirdir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Eğirdir için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Eğirdir için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Eğirdir Kalesi, Dündar Bey Medresesi, Eğirdir Gölü, Eğirdir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Eğirdir için gezilecek yerler nelerdir?
Eğirdir için gezilecek yerler : Eğirdir Kalesi, Dündar Bey Medresesi, Eğirdir Gölü, Eğirdir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.