Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Eceabat Gezilecek Yerler

Eceabat civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kabatepe Orman Kampı
Parklar
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Çanakkale

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Eceabat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Çanakkale’ye bağlı Gelibolu yarımadasında bulunan Eceabat ilçesi tarihi mimarisi ve doğasıyla tatilciler tarafından tercih edilir. Eceabat tarihi mekanlar, doğa harikası koylar ve güzel plajlar ile yerli yabancı birçok turist ağırlar. Eceabat, Çanakkale merkeze 44 km uzaklıkta bulunur. Ulaşım feribotlar ile sağlanır. Eceabat’ın yerleşiminin M. Ö. 2000’lere dayandığı düşünülür.

Eceabat en çok Çanakkale savaşlarıyla bilinir, 1. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen mücadele, Eceabat çevresinde gerçekleştiğinden ayrı bir öneme sahip. 1973 yılında Gelibolu yarımadasının tarihi milli park olarak ilan edilmesiyle yerli yabancı pek çok turist bölgeyi ziyarete gelir. “Çanakkale Eceabat gezilecek yerler neresidir? ” sorusunun cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Eceabat Gezilecek Tarihi Yerler

Çanakkale gezilecek yerler listesinin en işlek merkezlerinden biri olan Eceabat tarihi ile anılır. Eceabat tarihi mekanlar ile sizi geçmişe görürken ve eşsiz doğal güzellikleriyle de deniz tatilini imkanı sunar. Eceabat’ta gidebileceğiniz ve tarihin kokusunu alabileceğiniz bazı mekanlar:.

 1. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı: Eceabat merkezine yaklaşık olarak 7 km uzaklıkta bulunan park, yarımadanın güneydoğusunda kalır. Parkın içerisinde birçok anıt ve mezarlar bulunur. Üstelik bu anıtlar sadece Türkler tarafından değil yabancı turistler tarafından da ilgi görür. Toplamda 56 yerli ve 35 yabancı anıt yer alır. Bu yabancı anıtlar içerisinde, Fransız, Yeni Zelanda, Avustralya ve İngiliz askerleri için de anıtlar bulunur. Eceabat gezi rehberi ile yola çıkan ziyaretçiler; Çanakkale Zaferini ve ruhunu hissedebilmek için mutlaka bu bölgeye uğrar.
 2. Kilisetepe Höyüğü: Bu bölge Maydos kentinin ilk yerleşim yeri olarak bilinir.
 3. Kilye Ovası: Roma döneminde kurulmuş olan Coela kentinin yerleşim yeri olur. Eceabat merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Kilye ovasında geçmiş sur kalıntıları bulunur.
 4. Kilitbahir Kalesi: Bu kale 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan ve boğazın en dar yerine bulunan kale, 1551’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından güçlendirilir. Günümüzde hala tarihi varlığını sürdüren kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 5. Seddülbahir Kalesi: Boğaz savunmasını arttırmak amacıyla 1470 yılında inşasına başlanır. Eceabat’a 32 km uzaklığında bulunan kalede günümüzde restorasyon çalışmaları sürdürülür.
 6. Conkbayırı: Eceabat’ın en yüksek konumunda bulunan bölge; merkez ilçeye 7 km uzaklıkta yer alır. 268 metre yüksekliğe sahip Conkbayırı; yüksekliğinden ötürü ziyaretçilere harika bir manzara sunar. Çanakkale Zaferi’nde önemli bir yere sahip olan bölge hem tarihi hem de doğal güzelliğiyle görenleri büyüler. Ayrıca Çanakkale Savaşı’nda Atatürk’ün göğsüne isabet eden şarapnel parçası nedeniyle saatinin parçalandığı hadise bu alanda gerçekleşmiş.

Eceabat’ta Gezilecek Müzeler

 1. Bigalı Atatürk Evi: 29 Şubat 1915 tarihine Mustafa Kemal Atatürk ve komutasında olduğu 19. Tümen; Çanakkale Savaşı’na katılmak için Eceabat’a gelir. Tümen karargâhı olarak kullanılmak üzere muhtar tarafından Atatürk’e tahsis edilen bu ev, 1973 yılında müze haline getirilir. İçerisinde Atatürk’e ait eşyalar ve üniformalar sergilenir.
 2. Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi: Karatepe bölgesinde bulunan tanıtım merkezi Eceabat’a yaklaşık olarak 9 km uzaklıkta bulunur. İçerisinde Çanakkale Savaşı’na dair tüm detayları bulabildiğiniz merkezi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Merkez içerisinde slaytlar ve üç boyutlu görseller ile savaş ruhunu size çok iyi aktarır. Birçok farklı dile çevrilmiş olduğu için yabancı turistler de çok fazla ziyaret eder. Eceabat gezilecek yerler arasında tarihi önemli bulunan lokasyonlar arasında yer alır.
 3. 1915 Seddülbahir Ahmet Uslu Müzesi: Ahmet Uslu tarafından yaptıran müzede Çanakkale Savaşı’na ait pek çok eser sergilenir. Eceabat merkezine 32 km uzaklıkta bulunan müzede savaşta kullanılan mermiler, savaş malzemeleri, matara, çatal, bıçak gibi ürünler bulunur. Çanakkale Savaşı’nın detaylarını görebileceğiniz ve dönemin savaş ruhunu gözler önüne seren bir müzeyi yolunuz Eceabat’a düştüğünde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Eceabat Plajları ve Koyları

Eceabat her ne kadar tarihiyle ön plana çıkan bir ilçe olsa da sahil kasabası olarak da doğal güzelliklere ev sahipliği yapar. Eceabat doğal güzellikler bakımından eşsiz koyları, plajları ve ormanları insanları doğaya hayran bırakır. Eceabat otelleri tercihinizde; kolaylıkla ziyaret edebileceğiniz pek çok koya yakın olabilirsiniz.

 1. İkiz Koyu: Ege Denizi’nin tüm güzelliğini yansıtan koyda deniz oldukça berrak olur. Henüz tatilcilerin keşfetmediği bir bölge olan deniz koyu bu nedenle oldukça sakin ve güzelliğini korur. Çanakkale Zaferi’nde de oldukça önemli yeri olan İkiz Koyu’na mutlaka gitmelisiniz.
 2. Tekke Koyu: Seddülbahir Köyü’nde bulunan bu koy savaş döneminde İngilizlerin çıkartma yaptığı koylardan biri. Hem tarihi hem de doğal güzelliği bulunan koylar arasında bulunur. Temiz ve sakin bir bölgede bulunan koyda deniz oldukça berrak. Gündüzleri denize girmek isteyen kişilerin tercih ettiği, akşamları ise balıkçıların avlanmak için tercih ettiği yerlerden biri olur. 
 3. Kilye Koyu: Kilye ismini antik dönemde var olan Koila adlı şehirden alır. Koyda Antik Roma’ya ait birçok kalıntı bulunur. Doğal liman özelliği olan koyun dalgasız ve berrak denizi tatilcilerin tercih etme sebepleri arasında bulunur.
 4. Kabatepe Orman Kampı: Denize girmek ve piknik gibi aktiviteleri yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri Kabatepe Orman Kampı olur. Alanda yeşil ile mavi bir araya gelmiş ziyaretçilere harika bir deneyim sunar. Alan içerisinde çadır veya karavan kampı yapabileceğiniz alanlarda bulunur.
 5. Zargana Plajı: Kilitbahir Köyü’nde bulunan plaj sıklıkla kamp tatili yapmak isteyen tatilciler tarafından tercih edilir. Plajın tamamen ince kumdan oluşması ve sularının berraklığı tatilciler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Eceabat gezilecek yerler haritası çıkarmak isteyen tatilciler; hazırladığımız bu yazı sayesinde ziyaret noktalarını belirleyebilir ve Eceabat’ın tüm güzelliklerine şahit olabilirler.

Eceabat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Eceabat için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Eceabat için gezilecek ücretsiz yerler : Kabatepe Orman Kampı, Eceabat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Eceabat için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Eceabat için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Kabatepe Orman Kampı, Eceabat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Eceabat için gezilecek yerler nelerdir?
Eceabat için gezilecek yerler : Kabatepe Orman Kampı, Eceabat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.