Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Dörtyol Gezilecek Yerler

Dörtyol civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Cin Kulesi

Cin Kulesi

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Hatay

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Dörtyol Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi: Hatay Dörtyol denince akla ilk olarak tarih kitaplarından ve şanlı kültürümüzden de bildiğimiz İlk Kurşun olayı geliyor. Öncelikle bu anlamlı olayı sizlere bir hatırlatmak istiyoruz. Milli Mücadele’nin filizlenmeye başladığı topraklardan bir tanesi olarak karşımıza çıkan Hatay’da, Ömer Hocaoğlu Mehmet Çavuş tarafından atılıyor ilk kurşun.

Bunun ardından köyde yaşayan diğer vatandaşlar da mücadeleye katılıyor ve de topraklarını savunmaya başlıyor. Hatay Dörtyol’da bulunan İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi de bu bağlamda önemli bir tarihi mekan olarak karşımıza çıkıyor. İlk Kurşun Müzesi, üç katlı bir plana sahip.

Müzenin içerisinde kurtuluş destanımız için Atatürk başta olmak üzere Selim Çavuş, Mustafa Deliağa, Karahasan Paşa gibi önemli isimlerin balmumu heykelleri yer alıyor. Bunların yanı sıra dönem resim ve tabloları, istiklal madalyaları, tarihi kılıç, kama ve süngüler de bu müze içerisinde sergilenen eşyalar arasında yer alıyor.

Tarih ve yaşanmışlığın izlerini hissetmek istiyorsanız İlk Kurşun Müzesini, Dörtyol gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Kapılı Değirmen Şelale: Dörtyol’un Kapılı Köyü içerisinde bulunan Kapılı Değirmen Şelale, toplu taşıma araçları ile bile ulaşılabilecek bir özelliğe sahip. Bu şelale, 15-20 metrelik bir yükseklikten dökülmesi ile görenleri büyülerken aynı zamanda yeşillikler içesindeki Amanos Dağları’nın en önemli parçalarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Dörtyol şelale ve doğal güzellikleri arayışında olan yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yöre halkı da serinlemek ve doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirmek için soluğu Kapılı Değirmen Şelale’de alıyor.

Dörtyol doğal güzellikler arasında bulunan bu şelaleyi ziyaret listenize eklediğinizde siz de doğa içerisinde keyifli bir gün geçirebilir, şelalenin su sesi içerisinde şehir stresinden uzaklaşarak doğadan derin bir nefes alabilirsiniz.

Payas Kalesi: Hatay ve Dörtyol oldukça köklü bir tarihi geçmişe sahip. Günümüze dek çeşitli medeniyetlerin ve de toplulukların kendisine yaşam alanı olarak belirlediği bu şehirde tarihi izler taşıyan pek çok yapı da bulunuyor.

Bu bağlamda sizlere gezmenizi önerebileceğimiz Payas Kalesi de Dörtyol tarihi yerler listesinin önemli bir üyesi olarak karşımıza çıkıyor. Yine bu bölgede bulunan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesine oldukça yakın olan bu kalenin Haçlı Seferleri esnasında Cenevizliler tarafından inşa ettirildiği biliniyor.

Dörtyol tarihi kaleler içerisinde karşımıza çıkan Payas Kalesi, ilerleyen süreçte bölgenin Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine geçmesi ile birlikte de Mimar Sinan tarafından aslına uygun olacak şekilde yeniden inşa ediliyor. Kıbrıs’ın da fethedilmesi ile birlikte kalenin değeri artıyor ve adeta bir üs görevi de görüyor.

Döneminde karakol ve de karargah olan Payas Kalesi’ne vatan şairimiz Namık Kemal’in bile yolu düşüyor. Ünlü edebiyatçımızın Kıbrıs’a sürgüne gönderilirken bu kalede tutulduğu biliniyor.

Özellikle tarihsever turistlerin uğrak noktası olan ve Dörtyol gezilecek yerler listesi içerisinde sahip olduğu geniş tarihi geçmiş ile dikkatleri üzerine çeken bu kaleyi gezi rotanız içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Mancınık Kalesi: Amanos Dağları üzerinde yaklaşık 700 metrelik bir yükseklikte inşa edilen Mancınık Kalesi de Dörtyol tarihi kaleler listesi içerisinde yer alıyor. Geniş bir görüş açısına sahip olan bu kalenin Ermeni Kralı Hethum tarafından 1290 senesinde inşa ettirildiği bilgisine kalenin kitabesi üzerinden ulaşabiliyoruz.

Bununla birlikte Hatay ili içerisinde karşımıza Darbısak Kalesi, Cin Kulesi, Koz Kalesi gibi çeşitli tarihi mekanlar da çıkıyor. Dörtyol gezilecek yerler seyahatiniz esnasında yolunuz düşerse bu kaleleri de ziyaret rotanız içerisine ekleyebilir, bu tarihi mekanları keşfedebilirsiniz.

Kırık Köprü: Dörtyol gezilecek yerler listesi içerisinde sahip olduğu tarihi geçmiş ile öne çıkan bir diğer mekan ise Kırık Köprü oluyor. Roma Dönemi içerisinde inşa ettirildiği bilinen bu köprünün tam olarak kaç senesinde yapıldığı ise bilinmiyor. Fakat tarihçiler köprünün inşa tarihinin 6 ile 8. yüzyıllar arasında olabileceğini düşünüyor.

Köprü, halk arasında Roma Köprüsü olarak da biliniyor. Ama zaman içerisinde çeşitli sebeplerle kimi bölgeleri kırılan köprü böylelikle “Kırık Köprü” olarak da anılmaya başlanıyor. Dörtyol tarihi yerler içerisinde önemli bir yere sahip olan köprü, ilçenin Yeşilköy mevkiinde bulunuyor.

Çökek Yaylası: İlçe merkezine yaklaşık 8 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Çökek Yaylası, Dörtyol doğal güzellikler listesinin de bir üyesi olarak karşımıza çıkıyor. Yeşillikler içerisindeki doğası ile ziyaretçilerini kendisine çeken bu yayla sene içerisinde ferah bir nefes almak isteyen halkın da uğrak noktalarından bir tanesi.

Bununla birlikte elverişli doğası ile kampsever turistler de bölgeyi sıklıkla ziyaret ediyor. Çökek Yaylası ve çevresini, Dörtyol gezilecek yerler listeniz içerisine alarak ziyaret ettiğinizde siz de yeşillikler içerisinde ferah bir gün geçirebilir, piknik ya da doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Hatay Dörtyol ziyaretiniz esnasında Cin Kulesi, Kinet Höyük, Topaktaş Yaylası, İsos Harabeleri gibi pek çok değerli mekanları da gezi rotanız içerisine eklemek isteyebilirsiniz. Bununla birlikte Hatay gezilecek yerler listesini görüntüleyerek kendinize dolu dolu, tarih ve doğa kokan bir tatil rotası hazırlayabilirsiniz.

Hatay geziniz sırasında karşınıza çıkabilecek konaklama seçeneklerine göz atmak için ise sitemizde bulunan Dörtyol otelleri sayfasından yardım alabilirsiniz. Tatil planınızı, bütçeniz ve isteklerinize en uygun tesisler arasından dilediğinizi seçerek oluşturduktan sonra Dörtyol gezilecek yerler rotanızı keşfetmeye bir an önce başlayabilirsiniz.

Dörtyol Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dörtyol için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Dörtyol için gezilecek en popüler tarihi yerler : Cin Kulesi, Dörtyol konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Dörtyol için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Dörtyol için gezilecek ücretsiz yerler : Cin Kulesi, Dörtyol konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Dörtyol için gezilecek yerler nelerdir?
Dörtyol için gezilecek yerler : Cin Kulesi, Dörtyol konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.