Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Alışveriş Merkezi

Denizli Gezilecek Yerler

Denizli civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.
Filtrelerinizi silebilir veya diğer seçenekleri deneyebilirsiniz.
Filtreleri Sıfırla
Alışveriş Merkezi

Denizli Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Bütün dünyanın benzersiz Pamukkale Travertenleri ile tanıdığı bu güzel Ege kenti Türkiye’nin en çok turist çeken bölgeleri arasında yer alıyor. Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerinin kesişiminde yer alan ve ülkenin sanayi ve ticaret merkezleri arasında da önemli bir yeri olan Denizli konumu gereği birçok medeniyeti de ağırlamış bir kent.

Bütün bu medeniyetlerden kalan tarihi eserleri, benzersiz doğası, kaplıcaları ve zengin kültürüyle gezi rotaları için cazip bir kent olan Denizli gezilecek yerler açısından oldukça şanslı doğal olarak. Sizler için bütün bu güzellikleri kısaca tanıttığımız bir Denizli'de gezilecek yerler rehberi hazırladık.

Bu güzel şehirde konaklamak isteyenler Denizli otelleri ve konaklama imkanları için sitemizi inceleyebilirler.

Denizli’de Görülmeye Değer Yerler

Pamukkale Travertenleri: Denizli gezilecek yerler listesi hazırlanırken elbette akla gelen ilk yer Pamukkale Travertenleri. Şüphesiz yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en güzel yerlerinden biri olan bu doğa harikası Unesco tarafından da dünya mirası listesine alınmıştır. Bölgedeki çok sayıda sıcak su kaynağının etkisiyle oluşan travertenler gerçekten de masalsı bir etkiye sahip.

İl merkezinden toplu taşıma olanaklarıyla kolayca ulaşılabilen travertenlere giriş ücretli. Yıl boyunca ülkemizden ve dünyadan binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu doğa harikasını siz de mutlaka gezi rehberinize eklemelisiniz.

Colossae Antik Kenti: Denizli'de gezilecek yerler listesi hazırlarken mutlaka dahil edilmesi gereken bir başka yer de Colossae Antik Kenti şüphesiz ki. Honaz Dağı’na kurulmuş olan bu muazzam antik kent Frigya medeniyetinin en önemli antik kentleri arasında yer almaktadır. Bölgede antik kent kalıntılarının dışında Osmanlı döneminden kalma kale kalıntıları da görülebilmektedir.

Tarih severlerin bu antik kenti mutlaka ziyaret etmelerini öneriyoruz.

Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi: Denizli'de gezilecek güzel yerler arasında bulunan bir başka yer de Hierapolis Antik Kenti. Hieropolis Antik Kenti’nin en önemli yapıları arasında bulunan Roma Hamamı müzeye çevrilmiştir. Müzede Hierapolis kazılarından çıkan eserlerin yanı sıra bölgedeki çok sayıdaki ören yerinden çıkarılan birçok eser de sergilenmektedir.

Ayrıca kentteki daha da eski yerleşimlerden kalan bulgular da müze bünyesinde görülebilmektedir. Bu buluntuların en önemlileri Beycesultan Höyüğü’nde yapılan kazılarda bulunan eserlerdir. Müzede heykeller salonu başta olmak üzere üç salon bulunmaktadır.

Hierapolis Antik Kenti: Denizli gezilecek doğal yerler dışında bu güzelliklerin yanı başına inşa edilmiş harika eserlerle de bir cazibe noktası. Bu eserlerden en güzeli ise hiç şüphesiz Hieropolis Antik Kenti.

Pamukkale Travertenleri'nin yanında bulunan ve o dönem bu termal sulardan faydalanılan bir sağlık merkezi görevi gören Hierapolis Antik Kenti de Unesco dünya mirası listesinde bulunuyor. Denizli'de kışın gezilecek yerler arasında da sayılabilecek bu antik kent gerçekten de muazzam güzellikte.

Denizli tarihi mekanlar arasında kesinlikle görülmeye değer bu antik kenti görmeden Denizli’den ayrılmayın.

Laodikeia Antik Kenti: Denizli'deki tarihi mekanlar arasında görülmeye değer bir diğer önemli yapı da Laodikeia Antik Kenti. MÖ 3. yüzyıl civarında kurulduğu düşünülen antik kentte daha önceki dönemlere ait kalıntılar da bulunmuştur.

Denizli tarihi yerleri ve doğal güzellikleri arasında en ilginç yerlerden biri olan antik kent Hıristiyanlar için de büyük önem taşımaktadır. Hıristiyanların kutsal hac merkezlerinden biri sayılan antik kent her yıl dünyanın dört bir yanından birçok Hristiyan hacı adayını ağırlamaktadır.

Akhan Kervansarayı: Denizli tarihi turistik yerler arasında bir de Selçuklu dönemine ait eser bulunmaktadır. Selçuklu İmparatorluğu’nun en batı ucundaki kervansaray olma özelliğini taşıyan yapı Karasungur bin Abdullah tarafından yaptırılmıştır.