Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Datça Gezilecek Yerler

Datça civarında görülmesi gereken 10 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Yeşim Beach & Restaurant
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme2/5 Ortalama
(2 yorum)
Muğla
Kargı Koyu

Kargı Koyu

Ücretsiz
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Muğla
Nirva Beach Datça
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Muğla
Kızlanaltı Plajı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Muğla
Datça Aktur

Datça Aktur

Ücretsiz
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Muğla
Knidos Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Muğla

10 mekandan 6 tanesi gösteriliyor

Datça Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Tatil turizminin gözde mekânları arasında sayılan Muğla Datça, günümüzde özellikle son zamanlarda dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış durumda. Birbirinden güzel plaj ve koylara ev sahipliği yapan Datça, yerli ve yabancı turistleri kendine hayran bırakacak bir atmosferin izlerini taşıyor.

Coğrafi yönden dağlık bir bölgede konumlanan Datça, yeşili ve maviyi bir arada bulunduran nadir mekânlar arasında yer alıyor. Datça’da gezilecek tarihî yerler ise tarihî daha yakından takip etmek isteyenler için çeşitli alternatifler sunuyor.

Tatilde gezip eğlenmenin yanı sıra dinlenmek isteyeceğiniz eşsiz bir tatil beldesi olan Datça, ortalama 15 bin nüfusuyla dikkatleri çekiyor. Yaz aylarının gelişi itibarıyla bu nüfus, yaklaşık 50 bin civarında seyrediyor. Datça, ayrıca 235 kilometrelik bir sahil şeridine sahip.

Burada yer alan birbirinden farklı güzellikleri içerisinde barındıran mavi bayraklı plajları ve 52 adet koyu ile gezginlerin beğenisini kazanmış olan bir yarımada konumunda. Buranın bir artı yönü de sürekli rüzgâr almaması sebebi ile var olan neminin rahatsız etmeyecek derecede oluşu.

Datça çevresi gezilecek yerler bakımından popülerliğini korumaya devam ederken, tüm bu özellikleri nedeni ile Muğla’nın tatil beldeleri arasında en ideal ilçe olmayı hak ediyor.

Muğla Datça gezilecek yerler listesi pek çok seçenekten oluşurken, burada birden fazla konaklama alternatifiyle karşınıza oldukça fazla seçenek çıkıyor. Bu kapsamda, tüm beklenti ve ihtiyaçlarınıza hitap etmiş olan Datça Otelleri ile konaklama problemlerinizi en aza indirebilirsiniz. Ayrıca Muğla’nın Datça ilçesinde birden fazla apart ve pansiyonun da yer aldığını belirtmek gerekiyor.

Bilhassa koylarda bu tür konaklama imkânlarından faydalanabileceğiniz pansiyonlar da mevcut. Siz de sevdikleriniz ile birlikte doğa içinde bir kamp tatili hayal ediyorsanız Aktur bölgesinde yer alan kamp alanlarını tercih edebilir, burada unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Datça Kamplar sayfasını inceleyebilirsiniz.

Datça’nın Konumu

Pek çok yerli ve yabancı turist tarafından keşfedilmeye başlanmış olan Muğla’nın doğal güzelliği konumunda olan Datça, Güney Batı Ege Bölgesinde konumlanmış olan bir ilçe. Akdeniz ve Ege’nin harmanlandığı bir yarımada olan Datça’nın kara ile olan tek bağlantısı ise Marmaris.

Datça yarımadasının güneyinde Hisarönü Körfezi yer almakta olup, kuzeyinde ise Gökova Körfezi yer bulunuyor. Ayrıca zengin bitki ve hayvan çeşitlerinin oluşu, birbirinden temiz koyları ve tertemiz havası ile korunmayı hak eden bir bölge konumunda.

Datça’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Datça’ya ulaşım sağlayabilmeniz için öncelikle karşınıza birden fazla alternatifin çıktığını belirtmek gerekiyor. Bu seçeneklerden ilki ise eğer şehir dışından gelmeyi planlıyorsanız, uçakla ulaşım yöntemi oluyor. Datça’ya gitmek için eğer uçak yolculuğu planlıyorsanız, Dalaman Havalimanı veya Milas Bodrum Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Dalaman Havalimanı’na ise iniş yaparsanız Havaş ile Marmaris’e gelmelisiniz.

Sonra ise Marmaris’ten Datça ilçe minibüslerine bindiğinizde bu eşsiz ilçeye ulaşım sağlamanız mümkün. Milas Bodrum Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra ise Datça’ya geçiş yapabilmeniz için feribotları kullanabilirsiniz.

Datça ulaşım sağlayabilmeniz için tercih edebileceğiniz diğer bir seçenek de otobüs yolculuğu oluyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi 3 büyük şehirden ulaşım sağlayabileceğiniz gibi pek çok şehirden de Datça Otogarı’na otobüs seferleri düzenleniyor.

Datça’ya otobüs ve uçakla değil de kendi aracınız ile gitmeyi düşünüyorsanız, ilçenin konumunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yani Datça, engebeli ve dağlık alanda konumlanmış olması sebebi ile dikkatli bir sürüş deneyimi sağlamanız gerekiyor. Bulunduğunuz şehirden Muğla Marmaris rotasını izleyerek Datça’ya ulaşabilirsiniz.

Datça Koylarına Genel Bir Bakış

Datça doğal güzellikleri bakımından popülerliğini her zaman koruyan bir yer olma özelliği taşıyor. Datça’nın dağlık bir alanda konumlanmış olması sebebi ile de pek çok büyüklü küçüklü koya da ev sahipliği yapması ile biliniyor. Bölge içerisinde yer alan koylardan bazıları ise genellikle Ege ve Akdeniz taraflarında yer alıyor.

Bu noktada şunu belirtmek gerekir ki Datça’da konumlanmış olan koyların bazılarına ise ancak tekneler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu koylara ulaşım sağlayabilmeniz için ise Datça Limanı’nda yer alan gezi tekneleri tarafından düzenlenmiş olan turlara katılım sağlamanız gerekiyor. Datça’nın gerek Ege gerekse Akdeniz tarafında toplamda 52 koyu bulunuyor.

Tatil beldesinin bazı koyları da adeta doğal birer havuz görünümünde. Eşsiz güzellikleri ile ünlü olan bu koyların tamamını sırlayamasak da en popüler olan koylardan bazıları şöyle listelenebilir.

  • Palamutbükü: Datça denildiği zaman akla ilk gelen koylardan birisi Palamutbükü Koyu oluyor. Datça koyları içerisinde berrak ve tertemiz suları ile ünlenmiş olan bu eşsiz güzellikteki koy, en güzel Datça koyları kategorisi içerisinde kendine bir yer edinmeyi başarmış gözüküyor. Datça plajları çerçevesinde yer alan Palamutbükü Koyu’nun upuzun bir de plajı bulunuyor. Aynı zamanda güneşin tadını çıkarabilirken sığ denizinde yüzme fırsatı da elde edebilirsiniz. Bu koya Datça merkezden yola çıktığınızda yaklaşık 40 dakika içerisinde ise Palamutbükü’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Kargı Koyu: Datça’nın en çok ziyaretçi alan ve meşhur koyları arasında kendine yer edinmiş bir diğer koy ise Kargı Koyu. Yüzülebilecek yerleri arasında değerlendirilen bu koyun denizi ise oldukça berrak bir görünüme sahip.
  • Hayıtbükü: Bilhassa çocuklu ailelerin 1 numaralı tercihi olan Hayıtbükü’nün, Datça’nın da apart ve pansiyon yönünden en zengin koylarının başında geldiğini söylemek gerekiyor. Yerli ve yabancı turistin gerek rüzgârsız gerekse denizin sığ olması nedeni ile uğrak noktalarından biri haline gelmiş durumda. Mesudiye Köyü’ne bağlı olan bu koy, yüzmek için ideal noktalar arasında yer alıyor.

Datça’da Gezilebilecek Lokasyonlar

Datça’da gezilecek yerler listesinde farklı mekânlar yer alıyor. Doğal güzellikler, tarihî yapılar ve eğlence merkezleri gibi farklı alanları gezerek dolu dolu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. İşte Datça gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan bazı duraklar;.

  • Eski Datça: Datça turistik yerler dâhilinde bilinen Eski Datça, sokakları ile kendine hayran bırakacak manzaralara ev sahipliği yapıyor. Datça’ya gidenlerin özellikle yürümesi gereken yerlerden birini oluşturuyor bu cadde. Eski Datça, huzurlu atmosferiyle yürüyüş yapmak ve yeni yerler keşfetmek için ideal bir lokasyon. Arnavut kaldırımlı Eski Datça’nın sokaklarından yayılmış olan çiçek kokuları eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sokaklarında yer alan birbirinden farklı renk ve desenlere sahip hediyelik eşya dükkânları ve sanat atölyeleri de alışveriş yapmak için ideal seçenekler sunuyor. 
  • Can Yücel Evi: Badem ağaçlarının gölgesinde yürüyeceğiniz bu ev, usta şairin annesinin ve kızının hâlâ yaşamakta olduğu bir ev. Dikkat etmeniz gereken bir ayrıntı ise bu eve sadece şairin ölüm yıldönümlerinde girebildiğiniz. 
  • Kızıl Yel Değirmenleri: Datça’ya yolunuz düşmüşken Kızıl Yel Değirmenlerini görmeden gitmemenizi öneririz. Özellikle bölgenin tarihine yakından tanıklık etmek isteyenlerin Datça tarihî mekanlar listesi arasında değerlendirebileceğiniz Knidos Antik Kenti’nden sonra uğramanız gereken duraklardan birini bu yel değirmenleri oluşturuyor.
  • Hisarönü Körfezi: Datça tarihî ve turistik yerleri içerisinde değerlendirilen Hisarönü Körfezi, en büyük körfezler arasında yer alıyor. Üstelik Hisarönü’nde konaklamanız sonrasında Marmaris’in en gözde mahalleleri arasında keşfe çıkabilirsiniz. Çocuklu aileler ve çiftlerin rahatlıkla tercih edebileceği bu mekânları, Hisarönü Otellleri‘nin birinde konaklamanız neticesinde dolaşabilirsiniz. Ayrıca en önemli aktiviteler arasında yer alan binicilik pek çok turistin de ilgi odağı haline gelmiş durumda. Eğer sizde tatiliniz boyunca farklı deneyimler yaşamak istiyorsanız at ile safari turuna çıkabilirsiniz.

Datça Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Datça için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Datça için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Knidos Antik Kenti, Hastanealtı Plajı, Datça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Datça için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Datça için gezilecek ücretsiz yerler : Kargı Koyu, Kızlanaltı Plajı, Knidos Antik Kenti, Datça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Datça için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Datça için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Kargı Koyu, Kızlanaltı Plajı, Knidos Antik Kenti, Datça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Datça için gezilecek yerler nelerdir?
Datça için gezilecek yerler : Kargı Koyu, Kızlanaltı Plajı, Knidos Antik Kenti, Datça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.