Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Cide Gezilecek Yerler

Cide civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kerempe Feneri
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(4 yorum)
Kastamonu
Kuyluç Mağarası
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kastamonu
Kara Mağara

Kara Mağara

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kastamonu

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Cide Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Tarih boyunca Gagasların, Romalıların, Bizanslıların ve Osmanlıların yaşadığı Kastamonu Cide’de çok sayıda kale bulunmaktadır. Güble ve Gilivri arasında bulunan Romalılar döneminde yapılmış olan Çoban Kalesi, Bizans döneminden kalan Timle Kalesi, yine Bizans döneminde inşa edilen Gazallı Kalesi meraklı gezginler tarafından görülebilir.

Ünlü mizah yazarı Rıfat Ilgaz’ın doğup büyüdüğü ev de görülebilecek yerler arasındadır.

Cide, Karadeniz’in doğasını ve kültürünü en güzel yansıtan yörelerden biridir. Kıyıya dimdik inen dağların oluşturduğu muhteşem güzellikteki koyları, yemyeşil ormanları ile doğanın adeta şahlandığı bir yerdir.

Doğanın yanı sıra kültürel turizmin de revaçta olduğu Cide’nin en ünlü ürünü sarı yazmadır. Kadınların baş örtüsü olarak kullandığı sarı yazma, fabrikasyon olmadığı dönemlerde, doğal ahşap baskı tekniği kullanılarak yapılmaktadır. Hala, az da olsa birkaç kişi tarafından doğal yollarla üretimi yapılmaktadır.

Cide’de farklı yöresel lezzetleri de bir arada bulabilirsiniz. malak, pırasa dolması, kuyruklu dolma, ceviz helva, yumurtalı börek bu lezzetlerden birkaçıdır.

Cide Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Cide için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Cide için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Kerempe Feneri, Kuyluç Mağarası, Kara Mağara, Cide konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Cide için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Cide için gezilecek ücretsiz yerler : Kerempe Feneri, Kuyluç Mağarası, Kara Mağara, Cide konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Cide için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Cide için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Kerempe Feneri, Kuyluç Mağarası, Kara Mağara, Cide konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Cide için gezilecek yerler nelerdir?
Cide için gezilecek yerler : Kerempe Feneri, Kuyluç Mağarası, Kara Mağara, Cide konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.