Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Çaycuma Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Çaycuma civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Çayır Köyü Su Mağarası
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Zonguldak
Tieion Antik Kenti
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Zonguldak
Filyos Kalesi

Filyos Kalesi

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Zonguldak

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Çaycuma Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
07.05.2019
Misafir
Çayır Köyü Su Mağarası için yapılan yorum
Yüz ve serinle
Çayır Köyü mağarasına ister sevgilinle git, ister kardeşinle piknik yap, ister yüz, ister serinle...

Çaycuma Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Çaycuma, Zonguldak’ın ilçesi ve önemli sanayi tesisleri ile bilinen bir semti. Karadeniz Bölgesinde yer alan bu semt, farklı tarihi uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Bu ilçe, geçmiş tarihte Çay Cami ismiyle biliniyor. 1944 yılına gelindiğinde semtin ismi Çaycuma olarak değişiyor.

İlçenin coğrafi yapısı ve bitki örtüsü nedeniyle gezilip görülmesi gereken yerleri oldukça fazla. Çaycuma gezilecek yerler listesi sıralamasında turizm, tarihi varlıklar, kültür ve doğal güzellikler yer alıyor. Zonguldak Çaycuma gezilecek yerler gezisine ilk olarak ilçenin doğal güzelliklerinden başlamak gerekiyor.

Son derece yeşillik olan bu semt, kendine hayran bırakan bir görselliğe sahip ve ziyaretçilerinin hepsini kendine hayran bırakıyor. Çaycuma Otelleri size konum olarak uygun olacaktır.

Zonguldak ilinin doğusunda yer alan bu semt, ünlenmiş doğal güzellikleriyle adını duyurmayı başarmış durumda. Dağlık ve engebeli bir arazi yapısına sahip olsa da turistler tarafından keyifli bir şekilde ziyaret ediliyor. Bu nedenle Çaycuma’da gezilecek yerler sıralamasının başında ilçenin doğal güzellikleri geliyor.

Konaklamak için pansiyon düşünüyorsanız Çaycuma Pansiyonları sizin için uygun olacaktır.

Çaycuma’da Gezilecek Yerler

Çaycuma turistik yerler, tarihi mekânlar ve doğal güzellikler ile dolu olan bir semt. Zonguldak’a geldiğinizde Çaycuma ilçesinde yer alan ünlü tarihi yapıları mutlaka görmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra, semtin coğrafi güzelliklerini keşfetmek için de gezip görebileceğiniz birçok mekân bulunuyor. Çaycuma’da gezip görebileceğiniz yerler ise aşağıdaki gibi:.

  • Filyos Antik Kenti: Karadeniz’e dökülen yerde kurulu olan bu kentin Frigyalılardan kaldığı biliniyor. Çaycuma tarihi mekânlar arasında yer alan Filyos Antik Kenti, köklü bir tarihi geçmişe sahip. 
  • Antik Mozaik: Bu Antik Mozaik, Kadıoğlu Köyü’nde yapılan çalışmalar ile Roma Döneminden günümüze gelmiş. Yapılan kazı çalışmalarında mozaiğin yanı sıra, yapıya ait olduğu tahmin edilen bir odada da bulunuyor. 
  • Çayır Köyü Su Mağarası: Doğa harikası olan Çayır Köyü Su Mağarası, şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta. Dikit ve sarkıtların olması nedeniyle bu mağara kendi kategorisinde sayılı olan mağaralardan biri olarak kabul ediliyor. Bu mağarada birçok soğuk su kaynağı da yer alıyor. 
  • Gavur Ambarı ve Ceneviz Mezarlığı: Bu mezarlık, ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer alıyor. Aynı zamanda, Çömlekçi Köyü sınırları içinde bulunuyor. Bu ambarın çevresi ise ormanlık olduğu için piknik için son derece uygun. 
  • Filyos Kalesi: Romalılar tarafından yapıldığı bilinen Filyos Kalesi, deniz gören bir noktada yer alıyor. Heybetli ve güçlü bir görünüm kazandırmak adına bu kalenin yapımında iri taşlar kullanılmış. 
  • Tieion Antik Kenti: Bu kentin eski ismi Billaeus’tur. Filyos beldesinde yer alan Tieion Antik Kenti Miletoslular tarafından kurulmuş. Aynı zamanda, kentte Helen Kolonisinin yaşadığı biliniyor. 

Çaycuma Doğal Güzellikleri

Çaycuma doğal güzellikler bakımından son derece ünlü olan bir yer. Bu semtin, temiz havası, manzarası, yeşil orman bitki örtüsü hoş bir tatilin keyfini çıkarabilmenizi sağlıyor. Şehrin doğal güzelliklerinin çoğunu Çaycuma ilçesinde görebilmeniz mümkün. Yabancı turistler tarafından da Çaycuma’da yer alan coğrafi güzellikler beğeni topluyor.

Çaycuma’da gezip görebileceğiniz bazı doğal güzellikler şu şekilde:.

  • Göldağı Tabiat Parkı: Farklı doğa faaliyetlerine ev sahipliği yapabilecek potansiyeldeki bu milli park, farklı renkleri içinde barındıran son derece huzurlu bir yer. 
  • Filyos Plaj:; Filyos Çayı’nın batı tarafında yer alan bu plaj, rahatlıkla denizin keyfini çıkarabileceğiniz bir yer. Bu plaj, Karadeniz’in en güzel plajları arasında yerini alıyor. 
  • Velibaba Tepesi: Bu tepe, yaz kış serin olmasıyla meşhur hale gelmiş durumda. Doğa ve manzara tutkunları için burası muhteşem bir yer. Aynı zamanda, yaz aylarında sıcaktan kaçmak istediğinizde bu tepeye gelerek serinleyebilirsiniz.

Çaycuma Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çaycuma için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Çaycuma için gezilecek en popüler tarihi yerler : Tieion Antik Kenti, Filyos Kalesi, Çaycuma konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çaycuma için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Çaycuma için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Çayır Köyü Su Mağarası, Çaycuma konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çaycuma için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Çaycuma için gezilecek ücretsiz yerler : Çayır Köyü Su Mağarası, Tieion Antik Kenti, Filyos Kalesi, Çaycuma konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çaycuma için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Çaycuma için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Çayır Köyü Su Mağarası, Tieion Antik Kenti, Filyos Kalesi, Çaycuma konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çaycuma için gezilecek yerler nelerdir?
Çaycuma için gezilecek yerler : Çayır Köyü Su Mağarası, Tieion Antik Kenti, Filyos Kalesi, Çaycuma konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.