Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Aktivite-Eğlence

Çatalca Gezilecek Yerler

Çatalca civarında görülmesi gereken 8 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
İnceğiz Mesire Yeri
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul
Çatalca Piknik Sefası
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul
Çatalca Duru Piknik & Restaurant
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul
Şıramandere Piknik Alanı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul
Kabakça Piknik Alanı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul
İhsaniye Piknik Alanı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul
Çiftlikköy Tabiat Ve Mesire Alanı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul
Çilingoz Tabiat Parkı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul

8 mekandan 8 tanesi gösteriliyor

Çatalca Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Yalıköy: İstanbul’un en uç ilçelerinden bir tanesi olan Çatalca gezilecek yerler açısından da pek çok seçeneğe sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Sahip olduğu eşsiz doğal ve tarihi yerler ile şehir içerisinde öne çıkan bu ilçenin içerisinde pek çok yerleşke ve bu yerleşkelerin sahip olduğu Çatalca plajları sene içerisinde pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Çatalca, bu mekanları ile hem yerli halkının hem de İstanbul’da yaşayan halkın en sık tercih ettiği rotalar arasında bulunuyor.

Bu bağlamda Çatalca gezilecek yerler listesi içerisinde size ilk önerebileceğimiz mekan ise Yalıköy oluyor. Bu yeşillikler içerisindeki belde, misafirlerine kamp yapma, balık tutma gibi çeşitli etkinlikleri gerçekleştirme imkanı sunuyor. Eski bir Rum yerleşkesi olan Yalıköy sahip olduğu plajı ile de hem yöre halkının hem de turistlerin beğenisini kazanıyor.

Çatalca plajları arasında değerli bir yere sahip olan bu plaj, camın da ham maddesi olan podima ismi verilen kumlara sahip.

Çatalca gezilecek doğal yerler içerisinde bulunan Yalıköy’ü ziyaret listeniz içerisine ekleyebilir, sevdikleriniz ve arkadaşlarınızla birlikte keyifli bir deniz günü yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte civarda bulunan Çatalca gezilecek piknik yerleri ve mesire alanlarını da Yalıköy ziyaretiniz esnasında keşfetmeyi tercih edebilirsiniz.

Ormanlı Köyü: Çatalca gezilecek yerler listesi içerisinde karşımıza çıkan bir diğer mekan ise Ormanlı köyü oluyor. Ormanlı köyünü ziyaret listenize eklemeniz halinde doğa ile iç içe kamp yapabilir, ATV ve de safari turu gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Bununla birlikte İstanbul’un en güzel ve keyifli köylerinden bir tanesi olan Ormanlı Köyü, Çatalca plajları arasında yer alan bir plaja da sahip. Karadeniz’in serin sularına kendinizi bırakabileceğiniz Ormanlı Plajı ve civarda bulunan Çatalca gezilecek doğal yerler muhteşem gün batımı manzarası ile de sizleri etkisi altına alacak gibi görünüyor.

Evcik Plajı: Çatalca merkezine yaklaşık 35 kilometrelik bir mesafede bulunan Evcik Plajı, İstanbul’da Karadeniz’e kıyısı olan ve tertemiz suları ile turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında bulunuyor.

Plaj, İstanbul’un merkez ilçelerine olan yakınlığı sayesinde havaların sıcak olduğu dönemlerde hafta sonu ve tatillerde günübirlik ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgiye maruz kalıyor. Evcik Plajı, sadece sahip olduğu doğa ile değil yakınında bulunan tarihi özelliği bulunan yerler ile de Çatalca tarihi mekanlar listesi içerisinde kendisine sağlam bir yer ediniyor.

Çatalca gezilecek yerler listeniz içerisine Evcik Plajı ve civar bölgelerini eklerseniz; Anastasius Surları ve de Georgios Kilisesi’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Anastasius Surları: Halk arasında “Uzun Duvar” olarak da bilinen Anastasius Surları, Çatalca tarihi mekanlar arasında sahip olduğu yüzyıllık geçmişi ile dikkatleri üzerine çekiyor. İlçenin “Çin Seddi” olarak da düşünebileceğimiz Anastaius Surları’nın yapıldığı tarihin 6. yüzyıla dek uzandığı düşünülüyor.

Karacaköy’den başlayarak Silivri’ye kadar devam eden bu surlar aynı zamanda ülkemizin en uzun duvarları arasında da yer alıyor. Bu bölgeyi Çatalca gezilecek yerler listeniz içerisine ekleyerek, tarihe tanıklık ve korumalık eden duvarları görebilir; bu esnada da keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Kabakça Köy Müzesi: Kabakça Köy Müzesi, Çatalca gezilecek piknik yerleri arasında bulunan Kabakça bölgesini ziyaret ettiğinizde sizlere gezmenizi önerdiğimiz bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Kabakça köyü girişinde yer alan bu müze, tek katlı bir binadan meydana geliyor.

İlçenin el sanatlarının yanı sıra eski plak ve radyolar, yüzyıllık ev eşyaları gibi tarihi değere sahip ürünleri de gözlemleyebilirsiniz.

Dağyenice Alaiye Şehitliği: Çatalca tarihi mekanlar listesinin bu değerli yeri Dağyenice Alaiye Şehitliği, ilçe merkezine yaklaşık 18 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Bu şehitlik içerisinde Birinci Balkan Savaşı esnasında Alanya’dan gelen ve bu bölgede pusuya düşürülerek şehit edilen 600’den fazla askerimiz yatıyor.

1912 senesi içerisine yaşanan bu olayın ardından oluşturulan şehitlik içerisinde her yıl anma töreni de düzenleniyor. Bu değerli geçmişi ile Çatalca gezilecek yerler listesi içerisinde yer alan mekanı özel araçlarınız ya da şehir içerisinden kalkan otobüsler yardımı ile ziyaret edebilirsiniz.

Topuklu Çeşmesi: Çatalca’nın Kaleiçi mahallesi içerisinde yer alan Topuklu Çeşmesi, 2. Ahmet tarafından inşa ettiriliyor. Yığma taş malzeme kullanılarak yapılan bu çeşme, günümüze dek kendisini koruyabilmiş bir şekilde ulaşıyor. Çeşme, önünde bulunan havuz ve civarındaki yıllanmış çınar ağacı ile birlikte Çatalca gezilecek yerler listesi oluşturan turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Topuklu Çeşmesi’ne ek olarak Çatalca tarihi mekanlar arasında bir de Ferhatpaşa Çeşmesi bulunuyor. Ferhatpaşa Çeşmesi, Mimar Sinan imzası taşıyor.

Ferhatpaşa Camii: Çatalca tarihi mekanlar arasında yer alan Ferhatpaşa Camii, 1575 senesinde inşa ediliyor. Dönemin Osmanlı sadrazamı Ferhat Paşa’nın isteği ile Mimar Sinan’a yaptırılan bu caminin çevresinde bir de çeşme ve mektep yer alıyor. Bu anlamı ile bakıldığında Ferhatpaşa Cami’nin bir külliye özelliği taşıdığı da söylenebiliyor.

Çatalca eteklerinde bulunan bu cami, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de müzeyyen ve mükellef sözleri ile yer alıyor. Günümüzde de ibadete açık bir şekilde karşımıza çıkan bu camiyi, Çatalca gezilecek yerler listeniz içerisine ekleyebilir; bu 400 yıllık inanç merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Çilingöz: Çatalca gezilecek doğal yerler arasında en çok ziyaret edilen mekanlardan bir tanesi de Çilingöz olarak karşımıza çıkıyor. Mavi ve yeşilin bir araya geldiği muhteşem doğası ile Çilingöz, misafirlerine hem huzur dolu saatler hem de pek çok aktivite vadediyor.

Şehir merkezine yakınlığı ile dikkat çeken bu mekan, şehir halkı tarafından hafta sonu kaçamakları ve günübirlik geziler için sıklıkla tercih ediliyor. Çilingöz’ü ziyaret rotanız içerisine eklerseniz, Çatalca plajları listesinin değerli bir üyesi olan Çilingöz Plajı sizleri mükemmel bir deniz günü yapmanız için bekliyor.

Bununla birlikte Çatalca gezilecek piknik yerleri ve trekking alanları arasında bulunan Çilingöz Tabiat Parkı da bu bölgede yer alıyor. Sevdiklerinizle birlikte doğa içerisinde yürüyüşler yapabilir, yeşillikler içerisinde keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bununla birlikte, bölgede çadır ve kamp olanaklarının bulunduğunu da sizlere hatırlatmak istiyoruz.

Dilerseniz kendi çadırlarınız ile gelerek bu mükemmel doğa içerisinde yıldızlar altında keyifli akşamlar geçirebilirsiniz. Bununla birlikte Çilingöz kamp yerleri arasında çadır temin edebileceğiniz mekanlar da bulunuyor. Çadır kiralama olanağı bulunan bu yerlerin çoğunda duş ve tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bölümler de yer alıyor.

Çatalca’da doğa ile nefis bir gün geçirmek için Çilingöz dışında tercih edebileceğiniz çeşitli piknik alanları da bulunuyor. İhsaniye Piknik Alanı, Çatalca Piknik Sefası gibi yerleri tercih ederek Çatalca gezilecek piknik yerleri ve doğal alanları içerisinde sevdiklerinizle unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Çatalca ziyaretiniz esnasında kamp yapmanıza olanak sağlayan pek çok plaj ve doğal alan olduğunu belirtmiştik. Bununla birlikte Çatalca’da konaklamak için çeşitli otel ve pansiyonlar da bulunuyor. Bölgede kamp tatili yapmayı tercih etmiyorsanız Çatalca’daki otellere de bir göz atabilirsiniz.

Çatalca otel ve pansiyonlarına göz gezdirmek, tatiliniz ve bütçeniz için en uygun konaklama seçeneğini belirlemek için de sitemizden faydalanabilirsiniz. Sizlere Çatalca gezilecek yerler listenizi keşfedebileceğiniz keyifli bir tatil diliyoruz.

Çatalca Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çatalca için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Çatalca için gezilecek ücretsiz yerler : Kabakça Piknik Alanı, Çatalca Piknik Sefası, Çilingoz Tabiat Parkı, Çatalca konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çatalca için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Çatalca için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Çatalca Piknik Sefası, Çilingoz Tabiat Parkı, İnceğiz Mesire Yeri, Çatalca konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çatalca için gezilecek yerler nelerdir?
Çatalca için gezilecek yerler : Kabakça Piknik Alanı, Çatalca Piknik Sefası, Çilingoz Tabiat Parkı, Çatalca konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.