Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Turistik Yerler
Yerleşkeler

Çankırı Gezilecek Yerler

Çankırı civarında görülmesi gereken 7 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Buğday Pazarı Medresesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Çankırı
Sakaeli Kaya Mezarları
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Çankırı
Tuz Mağarası
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Çankırı
Çankırı Kalesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Çankırı
Çankırı Evleri
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Çankırı
Yıldıztepe Kayak Merkezi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(4 yorum)
Çankırı
Ilgaz Kayak Merkezi Ilgaz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3/5 Çok İyi
(3 yorum)
Çankırı

7 mekandan 7 tanesi gösteriliyor

Çankırı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Çankırı Müzesi: Çankırı gezilecek yerler denince ilk akla gelen yerlerden olan Çankırı Müzesi, ziyaretçilerine bölgede Neolitik dönemden geç Roma dönemine kadar yaşamış birçok önemli medeniyete ait eserleri izleme fırsatı sunuyor. Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan müzeyi dilediğiniz diğer günlerde ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Sabah 09: 00 ile akşam 17: 00 arası faal olan müzenin ziyaret saatleri kış mevsiminde değişiklik gösterebilmektedir. Herhangi bir aksilik yaşamamak adına ziyaretiniz öncesi müze ile iletişime geçebilirsiniz.

Müze ziyaretinizin sonrasında Çankırı Kalesi, Buğday Pazarı Medresesi ve Çankırı Evleri’ni de listenize ekleyerek, Çankırı tarihini baştan sona deneyimleyebileceğiniz tarih ve nostalji kokan bir tatil planına imza atabilirsiniz.

Çankırı Kalesi: Çankırı gezilecek yerler listesi oluştururken aklınızda olması gereken bir diğer önemli lokasyon olan Çankırı Kalesi, Hititler dönemi sırasında inşa edilmiş, daha sonra Selçuklu, Osmanlı, Roma ve Bizans dönemlerinde de aktif olarak kullanılmıştır. Yığma taş tekniği kullanılarak inşa edilen kale, zaman içerisinde yapılan ek ve restorasyonlarla günümüzdeki halini almıştır.

Çankırı’nın kuzey ucuna konuşlanmış olan kale 730 metrelik yüksekliği ile eski zamanlarda bir gözcü kulesi görevi görürken, Çankırı’nın yerli ve yabancı turistleri için ise güzel bir seyir terası görevi görmektedir.

Buğday Pazarı Medresesi: Günümüzde belediye tarafından gerçekleştirilen özel çalışmalar sayesinde bir kültür merkezi haline getirilmiş olan Buğday Pazarı Medresesi, Çankırı tarihi mekanlar arasındaki yerini almıştır.

Bölgenin hafızası olma görevini yüklenmiş olan bu tarihi yapı sayesinde, Çankırı’nın geçmişi ve kültürüne dair el sanatları, hediyelik eşya ve yöresel kıyafetlerine ait birçok örneğe ulaşabiliyorsunuz. Eğer siz de bir tarih meraklısıysanız Buğday Pazar Medresesi gezi listenize mutlaka dahil etmeniz gereken bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Çankırı Evleri: Kendine has mimarisiyle şehrin tarihi dokusunu yaşatan Çankırı Evleri, Çankırı gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken, özellikli yapılardan. Aslına uygun şekilde restore edilen Çankırı Evleri, Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek kurulu tarafından koruma altına alınmış çoğu iki katlı evden oluşmaktadır.

Her katın farklı amaçlarla kullanıldığı evlerin planları genelde, alt katta bulunan mutfak ve depolama alanları ile üst katta bulunan konaklama alanları şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Klasik Türk Evi özelliklerinin tamamını taşıyan Çankırı Evleri aynı zamanda Çankırı tarihi mekanlar listesinin olmazsa olmazlarından olma özelliğini taşıyor.

Türk mimarisinin eşsiz örneklerinden olan evler Çankırı’nın nostaljik, tarihi sokaklarında bir yürüyüş yaparken, bu zengin tarihi dokuyu içinize çekmek için kaçırılmaz bir fırsat sunuyor.

Kayak Merkezleri: Ziyaretçilerine çeşitli fırsatlar sunan Çankırı doğal güzellikler açısından da oldukça zengin bir konumda bulunuyor. İç Anadolu’nun yüksek rakımlı dağları ile soğuk ve yağışlı kışları bir araya getiren Çankırı, kayak meraklılarına da bünyesinde barındırdığı Ilgaz Kayak Merkezi ve Yıldıztepe Kayak Merkezi ile alternatifler sunuyor.

Kastamonu ve Çankırı il sınırında bulunan Ilgaz Kayak Merkezi, Aralık ve Nisan ayları arasında ziyaretçilerini ağırlarken, üç konaklama tesisi ve iki pisti sayesinde kayak tatiliniz sırasında olası tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyor. Yine Ilgaz dağı eteklerinde bulunan Yıldıztepe Kayak Merkezi ise bir diğer Çankırı kayak merkezi olarak karşımıza çıkıyor.

Çeşitli zorluk derecelerine göre sınıflandırılmış üç kayak pisti sunan bu merkezde amatörden profesyonele kadar her türlü kayakçı aradığı pisti bulabiliyor. Kastamonu sınırında konuşlanmış olan Yıldıztepe Kayak Merkezi, özellikle sezonda çok yoğun olmaması ile kış tatilinde biraz da huzur arayanların tercihi olabilir.

Bu iki kayak merkezinin de Ilgaz Dağı Milli Park’ına yakın konumda olduğunu da ekleyelim.

Çankırı Doğal Güzellikleri

Tuz Mağarası: Yüzlerce yıldır kaya tuzu çıkarılan mağarada, bu çalışmalar sırasında irili ufaklı onlarca galeri oluşturulmuştur. Ana mağaradan nehir kolları gibi ayrılan bu galerileri gezerken Çankırı doğal güzellikler listesinin en göz alıcı üyelerinden olan kaya tuzu sarkıt ve dikitlerini, mağaranın muhteşem atmosferi eşliğinde gözlemlemek ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Oldukça geniş bir iç hacme sahip olan mağara, yapılan ışıklandırma çalışmaları sayesinde benzer mağaralardaki klostrofobik atmosferden tamamen kurtulularak, bu konuda çekinceleri olan ziyaretçilerin bile gönül rahatlığıyla deneyimleyebileceği bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Mağaranın oldukça ilginç ve ayrıştırıcı özelliklerinden biri olan ve 200 sene önce öldüğü halde hiç bozulmadan mağarada duran eşek cesedi ise geçtiğimiz yıllarda Maden Tetkik Arama müzesine taşınmıştır.

Kaya Mezarları: Çankırı tarihi mekanlar arasında yer alan Sakaeli Kaya Mezarları, zaman içerisinde yerel halk tarafından farklı amaçlarla kullanılmıştır. Bir dönem ambar görevi gören mezarlar ayrıca, yerleşke, toplayıcılık, atık merkezi vb rollerde de kullanılmıştır. Zamanla tarihi önemli keşfedilen kaya mezarları günümüzde Çankırı’nın en önemli turistik merkezleri arasındaki yerini almıştır.

Gelinkayası civarında bulunan Sakaeli Kaya Mezarları, farklı bölümlere sahiptir. Bu bölümler arasında mezarların içinden birbirine geçiş mümkünken, her bölüm farklı bir rakıma sahiptir. Ziyaretçilerine eşsiz bir atmosfer ve harika manzaralar vaad edene Sakaeli Kaya Mezarları, Çankırı ziyaretiniz sırasında değerlendirmeniz gereken lokasyonlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yaylalar: Belki de Türkiye’nin en ünlü ve güzel yaylalarından olan Kırkpınar Yaylası, Çankırı gezilecek yerler listesi yapan herkesin aklında bulunması gereken bir lokasyon olma özelliği taşıyor. Şehir merkezine 70 kilometre uzaklıktaki bu yayla, zengin bitki örtüsü, serin ve ferah havası, bünyesinde barındırdığı göleti ile doğa severlere eşsiz bir deneyim sunuyor.

Yaz kış muhteşem manzaralara ev sahipliği yapan Kırkpınar Yaylası özellikle yaz aylarında İç Anadolu sıcağından kaçmak için eşsiz bir fırsat sağlıyor. Emir Gazi Tepesi’nin yamaçlarına konuşlanmış olan yayla en sıcak yaz günlerinde bile ziyaretçilerine serin ve ferah bir ortam sağlıyor.

Çankırı’nın önemli ziyaret noktalarından biri olan ve merkeze olan yakınlığı ile günübirlik bir alternatif olarak değerlendirilebilecek Yapraklı Büyük Yayla ise köknar, karaçam ve ardıç ağaçları ile süslü yeşillikler içinde göz alıcı bir yayla deneyimi sunuyor.

Kamp yapmaya ve bisiklet sürmeye de uygun olan yayla şehir merkezinden sadece 30 km uzaklıkta bulunuyor. Yaz kış ziyaret edebileceğiniz Yapraklı Büyük Yayla, ortasında bulunan kristal renkli göleti ile de göz dolduruyor.

Ilgaz Dağı Milli Parkı: Bünyesinde Çankırı doğal güzellikler açısından birçok seçeneği barındıran Ilgaz Dağı Milli Parkı, ziyaretçilerine yılın her mevsiminde doğayla iç içe, huzurlu ve bol oksijenli bir deneyim sunuyor. Bölgenin kendine has flora ve faunasını bünyesinde barındıran Ilgaz Dağı Milli Parkı, Çankırı’nın Kastamonu sınırında bulunuyor.

Sık ve yemyeşil ormanların, dereler ve dağlarla buluştuğu parkta, karaçam, kızılçam ve köknar ağaçlarının sunduğu yoğun kamuflaj sayesinden hala geyik, yaban domuzu, tilki, ayı ve kurt gibi günümüzde artık yaşam alanları iyice küçülmüş olan hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Doğa tutkunu ziyaretçiler için kamp, trekking ve kayak yapma imkanları da sunan milli park, ayrıca teleferik hattı sayesinde göz alıcı manzaralar eşliğinde parkı kuş bakışı izleyebileceğiniz bir fırsatı da bünyesinde barındırıyor.

Karavanlar için özel bir alan ve girişe de sahip olan Ilgaz Dağı Milli Parkı, Çankırı ziyaretinizde mutlaka listenize eklemeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Çankırı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çankırı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Çankırı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Çankırı Kalesi, Sakaeli Kaya Mezarları, Tuz Mağarası, Çankırı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çankırı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Çankırı için gezilecek ücretsiz yerler : Çankırı Kalesi, Sakaeli Kaya Mezarları, Tuz Mağarası, Çankırı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çankırı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Çankırı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Çankırı Kalesi, Sakaeli Kaya Mezarları, Tuz Mağarası, Çankırı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çankırı için gezilecek yerler nelerdir?
Çankırı için gezilecek yerler : Çankırı Kalesi, Sakaeli Kaya Mezarları, Tuz Mağarası, Çankırı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.