Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Çandarlı Gezilecek Yerler

Çandarlı civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Çandarlı Kalesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
İzmir
Pitane Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Çandarlı Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Dikili bünyesinde yer alan şirin mahalle Çandarlı gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi mirasıyla görülmeye değer bir beldedir. Çandarlı gezilecek yerler açısından da oldukça zengindir.

Bir zamanlar Amazonların egemen olduğu düşünülen bölge, daha sonraları Persler, Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlıların da aralarında bulunduğu birçok farklı medeniyetin hakimiyetine girmiştir. Çandarlı, bugünkü adını ünlü Osmanlı paşası Çandarlı Halil Paşa’dan almıştır. Tarihi zenginliğiyle öne çıkan Çandarlı’nın muhteşem körfezi ve plajları da gerçekten görülmeye değer güzellikte.

Bu güzel beldeyi ziyaret etmek isteyenler için bir İzmir Çandarlı gezilecek yerler rehberi hazırladık. İzmir Çandarlı otelleri ve konaklama imkanlarını da sitemizde inceleyebilir, kendinize en uygun seçenekleri kolayca bularak tatilinizi planlayabilirsiniz.

Çandarlı’da Görülmeye Değer Yerler

Çandarlı Kaleönü Plajı: Çandarlı çevresinde gezilecek yerler denince akla ilk önce birbirinden güzel plajlar ve koylar geliyor elbette. İşte belki de bu plajlardan en güzeli de Çandarlı Kaleönü Plajı.

Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı birçok turistin Çandarlı’ya akın etmesine neden olan bu güzel plaj tarihi Çandarlı Kalesi önünde yer alıyor. Mavi bayraklı bu plaj berrak sularıyla ünlü. Üstelik bu harika denizin tadını çıkarırken muhteşem kale manzarası da size eşlik edecek.

Palmiye ağaçlarıyla süslenmiş, incecik kumlu bu güzel plaj gerçekten de Ege Denizi’nin incilerinden biri.

Bademli Köyü: Bademli köyü, Çandarlı’dan ulaşımı oldukça rahat ve hızlı olan bir köy. Muhteşem bir mimariye sahip taş evleriyle dikkat çeken bu köy, Çandarlı tarihi mekanlar arasında farklı bir yere sahip. Özellikle de fotoğraf çekmeyi sevenler için biçilmiş kaftan olan bu şirin köyde muhteşem yemekler yiyebileceğiniz restoranlar da bulunuyor.

Çandarlı Körfezi: Çandarlı turistik yerler arasında bulunan bir başka dikkat çekici uğrak noktası ise Çandarlı Körfezi kuşkusuz. Bu muhteşem körfez aynı zamanda antik bir yerleşim yeri olan Aiolis bölgesinin de merkezinde yer alıyor.

Hatta on iki şehir kentinden oluşan bu birliğin önemli ibadet merkezlerinden olan Apollon Tapınağı’nın yer aldığı Gryneion kenti de bu körfez bünyesinde bulunuyormuş. Çandarlı Körfezi hem tarihi önemi hem de doğal güzelliğyle görülmeye değer bir bölge.

Çandarlı Kalesi: İnşa edildiği yıl tam olarak bilinmeyen kalenin tarihinin M. Ö. 6. yüzyıla kadar uzandığı düşünülmektedir. Sadrazam Çandarlı Halil Paşa'nın yeniden inşa ettirdiği kale, son derece dayanıklı taş bloklarıyla ünlü bir savunma kalesi.

Adını bu ünlü paşadan alan sağlam ve korunaklı Çandarlı Kalesi bir zamanlar Cenevizlilerin hakimiyeti altına da girmiş. Yolunuz Çandarlı’ya düşerse bu muhteşem kaleyi gezmeyi ihmal etmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Pitane Antik Kenti: İzmir Çandarlı bünyesinde bulunan en önemli tarihi eserlerden biri de Pitane Antik Kenti olsa gerek. Aiolis bölgesi antik kent yerleşimlerinden biri olan Pitane, 12 Aiol antik kenti arasında en önemlilerden biri olma özelliğini taşıyor.

1910’lu yıllarda yapılan kapsamlı arkeolojik kazılarda Pitane Antik Kenti ve çevresinden çıkarılan heykel, vazo, lahit ve kap kacak gibi kalıntılar günümüzde İstanbul ve İzmir’deki arkeoloji müzeleri ile Bergama Müzesi’nde görülebilmektedir. Çandarlı Kalesi yakınlarında yer alan Pitane Antik Kenti beldeye gerçekten de farklı bir ruh katıyor.

Çandarlı Denizköy: Çandarlı’ya yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Denizköy her daim sakin ve huzurlu bir sahil beldesi olmasıyla ünlü. Çandarlı’dan kalkan toplu taşıma araçlarıyla yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla kolayca ulaşabileceğiniz Denizköy, berrak sulara sahip deniziyle dikkat çekiyor.

Çandarlı Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çandarlı Mah için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Çandarlı Mah için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Çandarlı Kalesi, Pitane Antik Kenti, Çandarlı Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çandarlı Mah için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Çandarlı Mah için gezilecek ücretsiz yerler : Çandarlı Kalesi, Pitane Antik Kenti, Çandarlı Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çandarlı Mah için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Çandarlı Mah için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Çandarlı Kalesi, Pitane Antik Kenti, Çandarlı Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çandarlı Mah için gezilecek yerler nelerdir?
Çandarlı Mah için gezilecek yerler : Çandarlı Kalesi, Pitane Antik Kenti, Çandarlı Mah konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.