Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Tarihi Yerler
Turistik Yerler

Çamlıhemşin Gezilecek Yerler

Çamlıhemşin civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Mikron Köprüsü
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Rize
Şenyuva Köprüsü
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Rize
Zil Kalesi

Zil Kalesi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Rize

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Çamlıhemşin Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
25.05.2020
Misafir
Zil Kalesi için yapılan yorum
Değerini bilelim, koruyalım
Türkiye’nin cennetten tek farkı, ondan daha güzel olması! Değerini bilelim, koruyalım, herkese anlatalım bu güzellikleri.

Çamlıhemşin Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Çamlıhemşin, Karadeniz’de yer alan ve Rize iline bağlı olan bir ilçe. 1071 Malazgirt Savaşı öncesinde bu ilçe Türk boylarının yerleşim yeri olmuş. Selçuklu Devleti yönetimine de giren bu ilçe, farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmasıyla biliniyor.

Bu nedenle, Çamlıhemşin gezilecek yerler bakımından ilk sırada yer alan ilçelerden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Bu bölge, 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiş. Osmanlı topraklarına dahil edildiği için ilçede Osmanlı mimarisinden kalan yapıtları görebilmeniz mümkün.

Çamlıhemşin’de gezilecek yerler tarihi yapılar ve doğal güzellikler olarak ayrı ayrı sınıflandırılabiliyor. Rize’de yer alan bu ilçe, geniş ormanlık alanlarıyla gezginleri kendine hayran bırakıyor. İlçenin %80’i ormanlarla kaplı. Tepelik ve dağlık alanlardan ibaret olan Çamlıhemşin, düz alanların hemen hemen yok denecek kadar az olduğu bir ilçe olarak dikkat çekiyor.

Denizi, yeşilliği ve doğal güzellikleri dahil edildiğinde Rize Çamlıhemşin gezilecek yerler listesi bir hayli genişliyor. Özellikle Kaçkar Dağları ile meşhur olan bu ilçede dağ oluşumundan kaynaklanan gölleri de sıklıkla görebilirsiniz. İrili ufaklı olan krater göller, Çamlıhemşin’in önemini artırıyor.

Çamlıhemşin Doğal Güzellikleri

Çamlıhemşin doğal güzellikleri ile bilinen Karadeniz’in en gözde ilçelerinden bir tanesi. İlçede içinizi açacak birçok yeşillik alan görebilirsiniz. Çamlıhemşin, Karadeniz Bölgesinde yer alan doğal güzellikleri sayesinde en fazla turist çeken ilçelerden bir tanesi konumunda olması ile öne çıkıyor.

İlçede popüler olan ve bir hayli turist çeken yerlerin listesi şu şekilde:.

 • Ayder Yaylası: Çamlıhemşin’e 19 kilometre uzaklıkta olan Ayder Yaylası, kayın ve ladinlerle kaplı ve şifalı suları ile meşhur. 
 • Pokut Yaylası: İlçenin merkezine 21 kilometre uzaklıkta olan Pokut Yaylası, harika bir manzaraya sahip.
 • Çamlıhemşin Gito Yaylası: Doğal bir güzellik olan Gito Yaylası da 50 evin yer aldığı sakin bir yer. Doğa yürüyüşü yapan sporcular, dağcılar ve fotoğraf tutkunlarının uğrak noktası.
 • Fırtına Deresi ve Vadisi:  Palovit ve Elevit Derelerinin birleşimi ile meydana gelen Çamlıhemşin Fırtına Deresi, merkezden geçiyor. Geniş orman ve floraya sahip olan bu vadi adeta cennetten fırlamış gibi.
 • Palovit Şelalesi: Bu şelale, ilçedeki en hoş manzaralı doğal güzelliklerden bir tanesi. Zilkale Yolu üzerinde yer alan Palovit Şelalesi, ziyaretçi akınına uğruyor. 

Yukarıda sıralanan oluşumlar Çamlıhemşin’in en gözde yerleri arasında yer alıyor. Bu yerlerin yanı sıra, Elevit Yaylası, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Amlakit, Verçenik Dağı gibi doğal güzellikler de görülmeye değer yerler arasında. Büyük Deniz Gölü, Palakçur Yaylası gibi tabiatın getirdiği güzellikleri Çamlıhemşin ziyaretiniz sırasında mutlaka görmelisiniz.

Çamlıhemşin Turistik Yerleri

Çamlıhemşin turistik yerler bakımından farklı alternatiflere sahip olduğu için sıkça ziyaret ediliyor. Karadeniz’in turist çeken ilçelerinden biri olan Çamlıhemşin, turizme büyük katkı sağlıyor. Bu semtte gezebileceğiniz turistik yerlerin yanı sıra, yapabileceğiniz birçok aktivitenin olduğunu da söylemek mümkün. Öncelikle Çamlıhemşin tarihi mekanlar gezisi yaparak ilçede kültür turu yapabilirsiniz.

Daha sonra, ilçede yer alan doğal güzellikleri görebilir ya da yapılan doğa sporlarına katılabilirsiniz. Çamlıhemşin’de turistik açıdan önemi olan yerler aşağıdaki gibi:.

 • Şenyuva Köprüsü
 • Mikron Köprüsü
 • Büyük Deniz Gölü
 • Hemşin Evleri
 • Ağaran Şelalesi
 • Rize Müzesi
 • Ciha Kalesi
 • Şahin Tepesi
 • Işıklı Camii
 • Kemer Köprüler

Aynı zamanda, Çamlıhemşin yaylalar bakımından bir hayli zengin olan bir ilçe olduğu için sıralanan yaylalarda da tatil yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra, akarsular, ormanlar, göller, köyler ve milli parklarıyla da gezip görebileceğiniz birçok yeri bu ilçede bulabilirsiniz. Eşi benzeri bulunmayan doğa manzaralarına Çamlıhemşin’de rastlayabilirsiniz.

Bu nedenle, doğa tutkunları, fotoğrafçılar ve gezi tutkunları, bu ilçeyi sıklıkla ziyaret ediyor. Tatilinizi yaylalarda yer alan ahşap evlerde geçirmek için Çamlıhemşin en iyi seçeneklerden. Konaklama için Çamlıhemşin Otelleri sayfasını ziyaret ederek kendinize uygun oteli bulabilirsiniz.

Çamlıhemşin Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çamlıhemşin için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Çamlıhemşin için gezilecek en popüler tarihi yerler : Şenyuva Köprüsü, Mikron Köprüsü, Çamlıhemşin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çamlıhemşin için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Çamlıhemşin için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Zil Kalesi, Çamlıhemşin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çamlıhemşin için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Çamlıhemşin için gezilecek ücretsiz yerler : Zil Kalesi, Şenyuva Köprüsü, Mikron Köprüsü, Çamlıhemşin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çamlıhemşin için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Çamlıhemşin için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Zil Kalesi, Çamlıhemşin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Çamlıhemşin için gezilecek yerler nelerdir?
Çamlıhemşin için gezilecek yerler : Zil Kalesi, Şenyuva Köprüsü, Mikron Köprüsü, Çamlıhemşin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.