Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Burdur Gezilecek Yerler

Burdur civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Burdur Doğa Tarihi Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Burdur
Burdur Arkeoloji Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Burdur

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Burdur Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Sagalassos Antik Kenti: Burdur gezilecek yerler listesi içerisinde karşımıza pek çok değerli antik kent çıkıyor. Burdur tarihi mekanlar arasında bu bağlamda en çok tercih edilen antik kent ise Sagalassos Antik Kenti olarak biliniyor.

1700’lü yıllarda Fransız bir gezgin tarafından tespit edilen Sagalassos Antik Kenti yaklaşık 1700 metrelik rakımı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Roma İmparatorluk Dönemi içerisindeki en önemli şehirlerden bir tanesi olarak bilinen bu antik kentin tarih sahnesi içerisindeki rolü ise daha gerilere dek uzanıyor. MÖ 3.

bin yılın sonunda karşımıza çıkan Pisidia halkının üyesi olan Sagalassoslular, MÖ 333’üncü yıla gelindiğinde ise Büyük İskender’in egemenliği altına giriyor. Ardından Galatia ve de Roma İmparatorlukları egemenliğine giren Sagalassos, 590 senesinde gerçekleşen bir depremle yerle bir oluyor.

Burdur gezilecek yerler listesinin bu değerli mekanının en çok dikkat çeken yapısı ise, Antoninler Çeşmesi oluyor. 2009 senesinde UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi içerisine giren Sagalassos Antik Kenti, günümüze dek kendisini en iyi koruyabilen antik yerleşmelerden de bir tanesi oluyor.

Susuz Han: Burdur da nereye gidilir diye soran ve araştırma yapan misafirlerimize ziyaret etmelerini önerdiğimiz bir diğer mekan ise Susuz Han oluyor. Susuz Han, Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhusrev tarafından 1200’lü senelerde inşa ettiriliyor.

Beş nefli olarak inşa edilen bu han, Burdur’un Bucak ilçesine bağlı olan Susuz köyü içerisinde yer alıyor.

Karanlıkdere Kanyonu: Burdur doğal güzellikleri listesi içerisinde de pek çok değerli mekan karşımıza çıkıyor. Ballık köyü yakınları içerisinde bulunan Karanlıkdere Kanyonu ise sahip olduğu doğası ile hem doğa yürüyüşü hem de dağcılık sporu için tercih edilen bir mekan olarak biliniyor.

Çam, ardıç, meşe gibi zengin bitki türlerine sahip olan kanyon, ziyaretçilerine muhteşem bir doğal şölen de sunuyor. Sizler de doğa ile iç içe huzurlu bir gün geçirmek istiyorsanız Burdur gezilecek yerler rotanız içerisine bu mekanı ekleyerek, doğadan huzurlu bir nefes alabilirsiniz.

Salda Gölü: Burdur gezilecek yerler listesi oluşturan misafirlerin, listelerine ekledikleri ilk mekan pek tabii ki Salda Gölü oluyor. Türkiye’nin Maldivleri olarak da bilinen bu göl, Burdur iline yaklaşık olarak 64 kilometrelik bir uzaklıkta yer alıyor.

44 kilometrekarelik yüz ölçümü ile deniz seviyesinden 1140 metrelik bir yükseklikte bulunan bu göl senenin her ayında hatırı sayılır bir miktarda ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başarıyor. Kültür turları ve organizasyonlarının da bir numaralı uğrak rotası olan Salfa Gölü derinliği bazı noktalarda 185 metreye dek uzanıyor.

Sahip olduğu magnezyum içeriği ile bembeyaz bir kumsala sahip olan bu göl, ülkemizin de turistik amaçlı en çok ziyaret edilen gölleri arasında yer alıyor. Turkuaz rengi sularına bembeyaz kumsalı ile eşlik eden Salda Gölü çevresinde de ormanlar ve de kamp alanlar bulunuyor.

Bu bağlamda alternatif bir tatil rotası oluşturmak isteyenlerin de sıkça tercih ettiği mekanlar arasında yer alıyor. Salda Gölü ve çevresini Burdur gezilecek yerler rotanız içerisine eklediğinizde yürüyüşten yelkene, dalış etkinliklerinden kano ve rüzgar sörfüne dek yapabileceğiniz pek çok farklı etkinlik de bulunuyor.

Burdur Tarihi Mekanlar

Doğa Tarihi Müzesi: Burdur merkezi içerisinde yer alan Burdur Doğa Tarihi Müzesi, bölgede bulunan Kavaklı Rum Kilisesi binasının onarılması ile oluşturuluyor. Müzenin içerisinde Burdur ilçelerinde yapılan fosil kazılarında ortaya çıkartılan dev bir güney filine ait bir iskelet de bulunuyor.

Bununla birlikte tarih öncesi dönemlerden kalan canlılara ait kalıntılar da Burdur Doğa Tarihi Müzesi içerisinde karşımıza çıkıyor. Özellikle kentteki öğrenciler için bir eğitim gezisi olarak sıklıkla tercih edilen bu mekanı sizler de Burdur gezilecek yerler rotanız içerisine ekleyebilirsiniz.

Kibyra Antik Kenti: Burdur’un Gölhisar ilçesi içerisinde bulunan Kibyra Antik Kenti, Burdur tarihi mekanlar listesinin değerli bir üyesi olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça büyük bir yerleşim alanına sahip olan bu antik kentin içerisinde pek eski dönemlerle tarihlendirilen çeşitli kalıntı ve binalar yer alıyor.

Anadolu’da bulunan antik kentler içerisinde önemli bir görkeme sahip olan 12 bin kişi kapasiteli antik stadyum, bu bağlamda oldukça önemli bir yapı olarak biliniyor. Antik kentin meclis binasının merkezinde ise kırmızı, beyaz ve yeşil mermerlerle yapılan Medusa Mozaiği, yine Anadolu’da bu bağlamda tek ürün oluyor.

Kibyra Antik kenti içerisindeki pek çok eser, Roma İmparatorluk Dönemi ile ilişkilendiriliyor. Fakat kentin, milattan önceki dönemlerde yaşadığı bilinen Bergama Krallığı egemenliği içerisinde karşımıza çıktığını da biliyoruz.

Günümüze dek gelen önemli kalıntıları ile bu kentin halkının; at yetiştiriciliği, demircilik ve de çömlekçilik gibi alanlarda ustalaştığı da bu antik kent ile ilgili elimize ulaşan bilgiler arasında yer alıyor.

Tarihe meraklı turistler tarafından ilgi ve hayranlıkla ziyaret edilen Kibyra Antik Kenti bölgesini Burdur gezilecek yerler ziyaret listeniz içerisine eklediğinizde, Burdur Müzesine de bir uğramayı unutmayın. Çünkü bu antik kentten kazılar esnasında çıkartılan eserlerin bir kısmı da Burdur Müzesi içerisinde sergileniyor.

Pirkülzade Kütüphanesi: Burdur Müzesinin bahçesi içerisinde bulunan Pirkülzade Kütüphanesi, Osmanlı mimarisine dair önemli bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Kitabesi bulunmayan bu binanın içerisinde yer alan kitapların mühürlerine baktığımızda ise 1823 tarihine rastlıyoruz.

Bu tarihlerde karşımıza çıkan bir vakfiyeye göre ise kütüphanenin, döneminin Burdur Müftüsü Küçük Şeyh Mustafa Efendi tarafından yaptırıldığını öğreniyoruz. Günümüze dek gelmeyi başarabilen bu kütüphane içerisinde Türk- İslam dönemine ait eserler sergileniyor.

Yöre halkı ve de araştırmacı misafirler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu mekanı, Burdur gezilecek yerler listesi içerisine ekleyerek Burdur Müzesi geziniz esnasında sizler de görebilirsiniz.

Burdur Müzesi: İçerisinde bulunan 65 binden fazla eser ile Burdur Müzesi, “Burdur da nereye gidilir? ” sorusunu soran ziyaretçiler için oldukça etkileyici bir seçenek oluyor. Ülkemizde ziyarete açılan ilk 15 müze arasında bulunan Burdur Müzesi, bu bağlamda da değerli bir yere sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Müze içerisinde Burdur ve çevre bölgelerde gerçekleştirilen kazı çalışmaları ve araştırmalardan elde edilen buluntu ve de eserler sergileniyor.

Burdur’un tarih çizelgesi içerisinde Paleolitik Çağ’dan başlayarak karşımıza çıktığını biliyoruz. Neolitik ve de Kalkolitik çağlara ait buluntular da bölgede düzenlenen kazılar esnasında karşımıza çıkıyor. Burdur ve çevresinin tarihi geçmişi düşünüldüğünde de bu eserlerin milattan önce 7 binli yıllardan günümüze ulaşan bir çizgide karşımıza çıktığını da söyleyebiliyoruz.

1969 senesinde ziyaretçilerin erişimine açılan bu müzeyi, bahçesinde bulunan tarihi kütüphane ile birlikte Burdur gezilecek yerler listesi içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Burdur gezilecek yerler içerisinde yer alan sayamadığımız daha pek çok mekan bulunuyor. Kremna Antik Kenti, Sia Antik Kenti gibi değerli tarihsel alanların yanı sıra İnsuyu Mağarası, Yarışlı Gölü gibi çeşitli doğal güzelliklere sahip pek çok mekan da Burdur gezilecek yerler listesi içerisinde karşımıza çıkıyor.

Sizler için hazırladığımız bu listeden yararlanarak, kendiniz ve sevdikleriniz için keyifli bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Sizlere, gezi rotanızdaki tüm mekanları keşfedeceğiniz keyifli bir Burdur seyahati diliyoruz.

Burdur Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Burdur için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Burdur için gezilecek ücretsiz yerler : Burdur Arkeoloji Müzesi, Burdur Doğa Tarihi Müzesi, Burdur konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Burdur için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Burdur için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Burdur Arkeoloji Müzesi, Burdur Doğa Tarihi Müzesi, Burdur konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Burdur için gezilecek yerler nelerdir?
Burdur için gezilecek yerler : Burdur Arkeoloji Müzesi, Burdur Doğa Tarihi Müzesi, Burdur konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.