Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bitlis Gezilecek Yerler

Bitlis civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Bitlis Kayak Merkezi
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bitlis

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Bitlis Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli bir şehri olan Bitlis, yaklaşık %71’lik dağlık alana sahip olarak karşımıza çıkıyor. İl, bu şekilde dağlık alanlara sahip olsa da tarih sahnesinde yerleşim yeri olarak tercih edilmesi ile de dikkatleri üzerine çekiyor. İl, milat öncesi dönemlerde Urartu halkının yerleşim yeri olarak karşımıza çıkıyor.

Bu bağlamda düşünüldüğünde Bitlis de gezilecek yerler bakımından tarihi değerlere sahip mekanların bulunması pek de şaşırtıcı olmuyor. Bununla birlikte Bitlis turistik yerler ve doğal güzelliklere sahip alanları da bünyesinde barındıran bir kent olarak biliniyor.

Bitlis Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri

Bitlis tarihi yerleri içerisinde Bitlis Ulu Camii, Ahlat Sahil Kalesi, Emir Bayındır Camii ve Kümbeti, Kadı Mahmut Camii, Tatvan Kalesi gibi mekanlar yer alıyor. Bitlis tarihi yerleri ve doğal güzellikleri listesinin üyeleri sadece bu saydıklarımızla sınırlı değil.

Bitlis’in gezilecek yerleri içerisinde Nemrut Dağı, Sütey Yaylası ve Cil Gölü, Nemrut Krater Gölü gibi değerli doğal alanlar da bulunuyor.

Bitlis Ulu Camii: Bitlis Ulu Camii tam il merkezinde konumlanıyor. Bitlis’te gezilecek yerler arasına sahip olduğu tarihi değer ile girmeyi hak eden bu yapının inşa tarihine kitabesinde yazan bilgilerden ulaşabiliyoruz.

Cami kitabesinde yazanlara göre Bitlis Ulu Camii, Selçuklu sultanlarından Tuğrul Bey’in mervanisi Ebul Muzaffer Muhabbet Bey tarafından 1153 senesinde inşa ettiriliyor. İlerleyen süreçte bölgede Rus işgalinin yaşandığı dönemde büyük hasar gördüğü de cami hakkında bilinenler arasında yer alıyor.

1985 senesinde büyük bir onarımdan geçen cami, geçmişi ile birlikte Bitlis tarihi yerleri listesinin önemli bir mekanı olarak karşımıza çıkıyor.

Bitlis Kalesi: Bitlis gezilecek yerler listesi içerisinde pek çok tarihi mekanın olduğunu biliyoruz. Bu bağlamda binlerce yıllık geçmişi ile Bitlis Kalesi bu liste içerisinde oldukça önemli bir yere sahip. Kalenin Büyük İskender’in komutanlarından bir tanesi olan Badlis tarafından MÖ 300’lü senelerin başlarında yapıldığı biliniyor.

Sert bir kaya üzerine konumlanan kalenin çevresi yaklaşık 2800 metre ve de 56 metrelik bir uzunluğa sahip. Kale bu derece büyük bir alan kaplarken içerisinde 300 evlik, 1 cami ve minaresi, 1 de han bulunuyor.

Tüm bu mekanlara ek olarak kalenin kuzey bölgesinde ise çarşı, bedesten ve yine birkaç yüz evlik alan da bulunuyor.

Ahlat Sahil Kalesi: Ahlat Sahil Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman’ın buyruğu üzerine inşa ediliyor. Atalarını burada ziyarete gelen Kanuni Sultan Süleyman, Zal Paşa ile Mimar Sinan’a buraya bir kale yapılmasını buyruk ediyor. Tam da Kanuni’nin isteğine göre inşa edilen bu kale, 13 kuleden oluşuyor.

Kalenin içerisinde ise cami, hamam, han, dükkanlar ve de 350 tane ev bulunduğu da biliniyor. Bitlis gezilecek yerler içerisinde bulunan bu mekana, il merkezinden araçla ulaşabilirsiniz.

Nemrut Krater Gölü: Bitlis turistleri tarafından en çok ziyaret edilen mekanların başında Nemrut Krater Gölü yer alıyor. Nemrut Krater gölü, il merkezine yaklaşık 26 kilometrelik mesafede yer alıyor. Benzersiz bir manzaraya sahip olan bu göl aynı zamanda ülkemizin en büyük krater gölü olma özelliğine sahip.

Yaz aylarında havaların ısınması ile geniş bir ziyaretçi akınına uğrayan göl çevresinde kafe ve restoran gibi tesisler de bulunuyor. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde dilerseniz bu tesislerde duraklayarak ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak bu eşsiz doğada konaklamak için de bölgedeki kamp alanlarını tercih edebilirsiniz.

Bitlis tarihi yerleri ve doğal güzellikleri listesinin bu değerli mekanını görmeden şehirden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bitlis Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bitlis için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Bitlis için gezilecek ücretsiz yerler : Bitlis Kayak Merkezi, Bitlis konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Bitlis için gezilecek yerler nelerdir?
Bitlis için gezilecek yerler : Bitlis Kayak Merkezi, Bitlis konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.