Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bayazıt Gezilecek Yerler

Bayazıt civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
İstanbul Üniversitesi
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Beyazıt Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

İstanbul Fatih’in işlek mahalleleri arasında yer alan Beyazıt; tarihî dokusu, hareketleri sokakları ve etkinlik fırsatlarıyla eşsiz bir gezi deneyimi sunuyor. İstanbul tarihi itibarıyla Osmanlı Devleti’nin önemli başkentleri arasında yer alıyor. Bu sebeple birçok sokak ve caddenin isminde padişah, şehzade, vali gibi önemli devlet adamlarının isimleri bulunuyor.

Beyazıt Mahallesi de bunlardan biri. İstanbul’a gittiğinizde Fatih’te bulunan bu mahalleye uğrayarak gezip görülmesi gereken yerleri keşfedebilirsiniz. İstanbul içerisinde yapılacak birçok etkinlik bulunuyor. Beyazıt’a gitmeden önce bölgede yapılacak etkinlikleri öğrenmek keyifli bir gezi deneyimi için avantaj sağlayabiliyor.

Bölgenin tarihî mekânları ve turistik noktalarını gezerek İstanbul tatilinizde Beyazıt’ı detaylı bir şekilde gezebilirsiniz. Beyazıt gezilecek yerler listesi oluşturarak planlı bir şekilde Beyazıt’ı keşfedebilirsiniz.

Beyazıt Gezilecek Yerler

İstanbul Beyazıt’a gelinir de meşhur Beyazıt Kütüphanesi’ne uğramadan dönülür mü? Beyazıt Kütüphanesi, Beyazıt Külliyesi’nin bir parçası olarak hizmet veriyor. Bu kütüphane, eski dönemlerde bağış usulü ile kitap toplanarak oluşturulmuş. Günümüzde görünüş itibariyle Osmanlı mimarisini yansıtıyor. Bu kütüphane devlet tarafından kurulan ilk kütüphane olması ile ilgi çekiyor.

Burada koruma altına alınmış yazma eserleri inceleyebilirsiniz. Yazma eserlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yalnız bazı bozulmaya veya yıpranmaya yüz tutmuş yazma eserlere dokunmak yasak. Bu kütüphanede gezebilir ayrıca ödünç kitap alabilirsiniz. Ödünç kitap almak için kütüphane kartınızın olması gerekiyor. Bu kütüphaneyi çalışma alanı için tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda bu kütüphane farklı ihtiyaçları olan bireyler için ücretsiz hizmetler sunuyor. Kütüphane ziyaretinizden önce çalışma saatlerini öğrenebilirsiniz.

İstanbul Beyazıt gezilecek yerler; hanlar, hamamlar ve dükkânları bulunuyor. Meşhur Beyazıt Meydanı bu gezi listesine konulması gereken yerlerden birisi. Meydan içerisinde gezebilir dükkânlara uğrayıp eşyalar satın alabilirsiniz. Bunun yanında meydanda oturarak kuşları izleyebilirsiniz. Beyazıt Meydanı, Kapalı Çarşı’ya açılıyor. Meydan üzerinden Kapalı Çarşı’ya geçerek alışveriş yapabilirsiniz.

Kendiniz ve sevdikleriniz için çarşıdan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Beyazıt turistik yerler arasında camiler önemli bir yere sahip. Bölgede eşsiz mimarisini günümüze kadar koruyan bazı tarihî camiler bulunuyor. Beyazıt Cami, bu mekânlar arasında yer alıyor. II. Beyazıt tarafından yaptırılan Beyazıt Cami içinde hamam ve kervansaray bulunuyor.

Cami yapıldığı dönemden itibaren günümüze kadar orijinalliğini korumayı başarıyor. Cami, 1509 yılında gerçekleşen büyük depremde hasar görmüş. Günümüzde hâlâ ibadete açık olarak kullanılıyor. Camiye hem ibadet etmek hem de mimarisini incelemek için girebilirsiniz. İstanbul Üniversitesi’nin bir kampüsü Beyazıt’ta bulunuyor. Meydanda konumlanan tarihî kampüsü inceleyebilirsiniz.

Beyazıt Gezilecek Tarihî Yerler

Tarihi itibarıyla İstanbul’un her semti geçmişten izler taşıyor. Beyazıt’ta bunlardan biri. Beyazıt’a gittiğinizde tarihî müzeleri gezebilirsiniz. Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi bölgede gezebileceğiniz yerlerden biri. Bu müzede meşhur hat sanatına ait eserler sergileniyor. Şu an II. Beyazıt Külliyesi içerisinde yer alan müze, geçmişte birçok külliyede eser sergilemiş.

Külliyede birçok yazma eserler bulunuyor. Padişahlara ait işlemeli eserler de bu müzede sergileniyor. Meşhur Beyazıt Kulesi, tarihi güzelliği ile karşınıza çıkıyor. Kule, eski mimariyi günümüzde hâlâ sergilemesi itibariyle önemli. Buraya gittiğinizde ücretsiz hizmet veren kuleyi gezebilir ve Beyazıt manzarasını seyredebilirsiniz. Bu kulenin yerinde eskiden rasathane yer alıyormuş.

O kule yıkıldıktan sonra yapılan bu kulenin uzunluğu da aşağı yukarı yıkılan kule kadar. Oldukça yüksek olan bu kulede eşsiz manzaralar izleyebilirsiniz.

Beyazıt’ta gezilecek tarihî yerler arasında Beyazıt Hamamı geliyor. Bu hamam, Patrona Halil Hamamı olarak da biliniyor. Hamam ismini Patrona Halil isyanına sebep olan Patrona Halil’den alıyor. Bu yapı şu an Beyazıt’ta bulunan İstanbul Üniversitesine ait. Hamam, zamanla eski tarihî görünümünü yitirmiş olsa da ziyaret edebilirsiniz.

Buraya gitmişken gezi rotanızı oluşturabilir gezi planınızda Beyazıt’ta bulunan yerleri gezebilirsiniz. Fatih’te konaklayabilir burada bir otelde kalarak geziniz sonrası dinlenebilirsiniz. Beyazıt içerisinde yer alan turistik yerleri gezdikten sonra burada bulunan kafelerde kahve içebilir aynı zamanda restoranda yemek yiyebilirsiniz. Beyazıt’a bağlı ormanlık alanlarda aileniz ve arkadaşlarınızla piknik yapabilirsiniz.

Piknik eşyalarınızı kendiniz de götürebilir veya çevrede bulunan dükkânlardan da satın alabilirsiniz.

Beyazıt’ta Konaklama

İstanbul’da tatil için gittiğiniz Fatih’te konaklayacak birçok yer bulabilirsiniz. Konaklamak için birden fazla alternatif sunan Beyazıt’ta farklı konseptlere sahip tesis mevcut. Butik oteller, beş yıldızlı oteller, Beyazıt apart otelleri ve pansiyonlar bölgede konaklamak isteyenlere hizmet sağlıyor. Kalabalık bir grup hâlinde tatil planlıyorsanız apart otelleri tercih edebilirsiniz.

Apart otellerin bazılarında yemek hizmeti bulunmuyor. Tesis içinde bulunan mutfağı kullanarak öğünlerinizi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca Beyazıt’ta bulunan restoran ve kafeleri öğünleriniz için değerlendirebilirsiniz. Otellerin bir kısmında ise yeme içme ihtiyaçlarınız konaklama türüne dâhil olarak sunuluyor. Otel restoranları ve alakart restoranları tercih edebilirsiniz. Beyazıt Otelleri sayfasından kendinize uygun oteli seçebilirsiniz.

İstanbul’a özel aracınız ile ulaşabilir veya şehirlerarası taşımacılık hizmeti veren otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirlerarası otobüsleri kullanarak otogar sonrasında konaklayacağınız bölgeye toplu ulaşım araçlarıyla gidebilirsiniz. Şehirde ulaşım sağlamak için bir diğer alternatif ise araç kiralama hizmeti oluyor. Bu seçenekleri değerlendirerek size uygun olanı seçerek Beyazıt gezinize başlayabilirsiniz.

Gezi rotanızı belirledikten sonra gideceğiniz yerlere kolayca ulaşım için merkezî konuma sahip otellerde konaklayabilirsiniz. İstanbul’un meşhur yemeklerinin tadına bakarak şehrin mutfak kültürünü keşfedebilirsiniz. Ayrıca Dünya mutfağına ait farklı lezzetleri de Beyazıt’ta deneyebilirsiniz. Dört mevsim tatil imkânı sunan İstanbul Beyazıt’ta dolu dolu bir tatil yapabilirsiniz.

Beyazıt Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bayazıt için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Bayazıt için gezilecek ücretsiz yerler : İstanbul Üniversitesi, Bayazıt konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Bayazıt için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Bayazıt için gezilecek kalabalık gruplara yerler : İstanbul Üniversitesi, Bayazıt konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Bayazıt için gezilecek yerler nelerdir?
Bayazıt için gezilecek yerler : İstanbul Üniversitesi, Bayazıt konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.