Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Atakent-Susanoğlu Gezilecek Yerler

Atakent-Susanoğlu civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Yapraklı Koyu
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.1/5 Mükemmel
(4.1 yorum)
Mersin

2 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Atakent-Susanoğlu Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
4/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
21.07.2020
Misafir
Yapraklı Koyu için yapılan yorum
Herkese tavsiye ederiz
2 kez gittim,tatlı suyunda karıştığı temiz ve girilebilecek güzel yerlerden birisidir.herkese tavsiye ederiz

Atakent-Susanoğlu Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Susanoğlu'nun antik ismi Korasion'dur. Genç Roma dönemine ait kent, İsauria valisi Flavius Uranius tarafından 367-375 yılları arasında kurulmuştur.

Eskiden tamamen surlarla çevrili kentin batıdaki ana girişinde, kapısı üzerinde bulunmuş olan kitabede şöyle denilmektedir; "Prenslerimiz Valetinian, Valens ve Gratian'ın idaresi altında yaşarken, İsauria Eyaletinin ünlü valisi Flavius Uranius bu ıssız yeri kendi düşüncesine uygun bir şekilde tüm masraflarını kendisi karşılayıp kent olarak yaptırdı. ".

Şimdi topraklarla dolmuş olan eski bir limanın etrafında konuşlanmış, yay şeklindeki antik kentte iki ayrı nekropol, iki kilise, hamam, sarnıç ve ambar kalıntıları vardır.

Eskiden bağımsız bir köydü. 1987'de Susanoğlu, Sazbaşı ve Kapızlı köyleri birleştirilerek Atakent belediyesi oluşturuldu.

Paslı: Atakent'in içinden kuzeye doğru giden asfalt yol üzerinde bulunan Türkmenuşağı Köyü'nü geçince 11. km'de Paslı'ya ulaşılır. Bu bölgede Roma dönemine ait evler, sarnıçlar, yapısı tamamlanmamış bir tapınak ile mezar kalıntıları bulunmaktadır.

Mezgit Kale: Paslı'nın 2 km doğusunda bir tepe üzerinde, Korkusuz Kral Anıtmezarı vardır. Yöre halkı tarafından Mezgit Kale olarak bilinen bu yapı, M. S. 2. yüzyıl veya 3. yüzyıl Roma dönemine aittir. Bu anıt mezar, yörenin en görkemli ve en iyi korunmuş yapısıdır.

Mezar anıtın en önemli özelliği öndeki podyumun yan duvar taşı üzerine yontulmuş fallus kabartmasıdır. Fallus, döl ve dirim tanrısı Priapos mitini çağrıştırmaktadır. Anıtmezar civarındaki kayadan kesme büyük bir sarnıç ve zeytinyağı çıkarmada kullanılan dev taş silindir görülebilecek diğer kalıntılardır.

Ayrıca anıt mezarın hemen arkasında içine beş kişinin rahatlıkla sığabileceği içi oyulmuş asırlık meşe ağacı bulunmaktadır.

Tekkadın: Paslı'dan sonra 4 km ilerde geç Roma ve erken Bizans Medeniyetleri'ne ait yoğun kalıntıların bulunduğu bu ören yeri bulunmaktadır. Burada kaya mezarları, lahitler, aslan kapakları, nekropol, sarnıç, küçük bir kale, kilise ve onlarca ev kalıntıları vardır.

Atakent-Susanoğlu Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Atakent-Susanoğlu için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Atakent-Susanoğlu için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Yapraklı Koyu, Susanoğlu Halk Plajı, Atakent-Susanoğlu konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Atakent-Susanoğlu için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Atakent-Susanoğlu için gezilecek ücretsiz yerler : Yapraklı Koyu, Susanoğlu Halk Plajı, Atakent-Susanoğlu konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Atakent-Susanoğlu için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Atakent-Susanoğlu için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Yapraklı Koyu, Susanoğlu Halk Plajı, Atakent-Susanoğlu konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Atakent-Susanoğlu için gezilecek yerler nelerdir?
Atakent-Susanoğlu için gezilecek yerler : Yapraklı Koyu, Susanoğlu Halk Plajı, Atakent-Susanoğlu konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.