Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Antakya Gezilecek Yerler

Antakya civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Antakya Mozaik Müzesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(4 yorum)
Hatay

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Antakya Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Hatay’ın merkez ilçesi olan Antakya, köklü tarihi, doğal güzellikleri ve birbirinden güzel tarihi eserleriyle her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti kendine çeken bir ilçe. Bin yıllardır birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış bu belde elbette bu kültürlerin getirdiği birçok değere ve güzelliğe sahip.

Bu eserlerin yanı sıra birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapan belde Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Sizler için kapsamlı bir Antakya gezilecek yerler listesi hazırlamaya çalıştık. Hoşgörünün ve barışın en güzel örneklerinden birini yaşatan Antakya'da gezilecek yerler dışında birçok konaklama seçeneği de mevcut.

Antakya otelleri ve konaklama seçeneklerini de sitemizde detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Herkese şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz!.

Antakya’da Görülmesi Gereken Yerler

Uzun Çarşı: Antakya ilçe merkezinde yer alan ve kolayca ulaşabileceğiniz Uzun Çarşı, Hatay Antakya gezilecek yerler arasında ilk akla gelenlerden. Bu kadim şehrin kadim ticaret merkezi olan tarihi çarşıda el sanatları, dokumacılık ve kunduracılık gibi pek çok zanaat dalında seçkin ürünler bulmak mümkün.

Her sokağı farklı meslek gruplarına ayrılmış olan bu tarihi çarşıda ayrıca tuzlu yoğurt ve peynir çeşitleri gibi Antakya yöresine özgü meşhur lezzetleri de bulabilirsiniz. Antakya Uzun Çarşı’yı gezmek isteyenlerden herhangi bir giriş ücreti alınmamaktadır.

Antakya Mozaik Müzesi (Hatay Arkeoloji Müzesi): Antakya ilçe merkezinde bulunan ve bünyesinde sergilenen muhteşem eserlerle dünya çapında üne sahip bir müze olan Antakya Mozaik Müzesi, Antakya gezilecek yerler listesi hazırlanırken atlanmaması gereken yerlerden bir tanesidir. Müzede yer alan mozaikler yaklaşık 3 bin metrekarelik bir alan kaplamaktadır.

Bu anlamda dünyanın en önemli ve en büyük mozaik koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan müzede ayrıca Tunç Çağı, Helenistik, Hitit, Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine dair başka pek çok önemli eser de görülebilmektedir. İlçe merkezinden yürüyerek ya da toplu taşımayla kolayca ulaşılabilen müzeyi gezmek ücretlidir. Müze haftanın her günü açıktır.

Harbiye (Daphne) Şelalesi: Antakya’ya yaklaşık 6 km’lik bir uzaklıkta yer alan Harbiye Şelalesi, Antakya'da gezilecek doğal yerler arasında öne çıkan güzelliklerden bir tanesi. Harbiye mahallesinde yer alan şelaleye, Antik Roma egemenliği sırasında Daphne ismi verilmiş.

O dönemin zengin ve soylu ailelerinin evlerinin ve çeşitli tapınakların bulunduğu bu antik sayfiye bölgesi günümüzde de muhteşem manzarası ve yemyeşil doğasıyla birçok turistin uğrak yeri olmaya devam etmekte. Şelalenin çevresinde ayrıca antik su kemerleri gibi tarihi yapıları görmek de mümkün.

Harbiye Şelalesi Antakya görülmesi gereken yerler listenizde mutlaka yer almalı.

Büyük Antakya Parkı: Antakya ilçe merkezinde yer alan Büyük Antakya Parkı, şehrin hayhuyundan bunalanların nefes alabilecekleri bir alan. Yaklaşık 50. 000 metrekareyi kapsayan bu büyük alan Antakya gezilecek piknik yerleri arasında özellikle de ilçe merkezine yakınlığı ve ulaşım kolaylığıyla dikkat çekiyor.

Hatay’ın en büyük parkı olan Büyük Antalya Parkı, şehrin sembolü olma niteliği taşıyan defne ağaçlarının dışında çok çeşitli başka ağaç ve bitkilere de ev sahipliği yapan bir park. Parkta çay bahçeleri ve oyun alanları gibi imkanlar da bulunmaktadır.

Saint Pierre Kilisesi (St. Pierre Anıt Müzesi): Antakya'da gezilecek turistik yerler arasında tarihi önemi ve güzelliğiyle birçok turisti kendine çeken yerlerden biri de Saint Pierre Kilisesi’dir. Bölgede bulunan dönemdaşı birçok kilise gibi Saint Pierre Kilisesi de bir mağaranın genişletilip, düzenlemesi ile günümüzdeki yapısına kavuşmuştur.

Hıristiyanlık ve dünya tarihi için önemi çok büyük olan kilise Antakya tarihi mekanlar arasında öne çıkan bir eser.

Antakya Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Antakya için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Antakya için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Antakya Mozaik Müzesi, Antakya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Antakya için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Antakya için gezilecek ücretsiz yerler : Antakya Mozaik Müzesi, Antakya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Antakya için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Antakya için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Antakya Mozaik Müzesi, Antakya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Antakya için gezilecek yerler nelerdir?
Antakya için gezilecek yerler : Antakya Mozaik Müzesi, Antakya konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.