Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Spor Kompleksi
Turistik Yerler

Akçaabat Gezilecek Yerler

Akçaabat civarında görülmesi gereken 4 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Sera Gölü

Sera Gölü

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1.8/5 Kötü
(1.8 yorum)
Trabzon
Akçaabat Orta Mahalle
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(4.8 yorum)
Trabzon
Bahçeşehir Okulları Stadyumu
Spor Kompleksi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Trabzon

4 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Akçaabat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Trabzon ilinin en büyük ve önemli ilçelerinden biri olan Akçaabat, köklü tarihi ve doğal güzellikleriyle her mevsim cazip bir turizm merkezi. Tarih boyunca Bizans, Trabzon ve Osmanlı imparatorlukları gibi önemli medeniyetlerin hakimiyetine girmiş olan ilçe bütün bu medeniyetlerden izler taşıyor.

Karadeniz Bölgesi’nin sahil kesiminde yer alması nedeniyle de dikkat çeken ilçe birçok doğal güzelliğe de ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin lezzetli köftesiyle tanıdığı bu ilçemizi gezmeyi düşünenler için bir Akçaabat gezilecek yerler rehberi hazırladık. Eğer Trabzon Akçaabat’ta konaklamak isterseniz sitemizdeki Akçaabat otelleri ve konaklama imkanlarını inceleyebilir, tatil planlarınızı kolayca yapabilirsiniz.

Akçaabat’ta Görülmeye Değer Yerler

Hıdırnebi Yaylası: Akçaabat'ta gezilecek yerler denince ilk akla gelenlerden biri de şüphesiz ilçenin dillere destan güzellikteki yaylaları. Denizden yaklaşık 1800 metrelik bir yükseklikte yer alan Hıdırnebi Yaylası da bu yaylalardan biri. Akçaabat ilçe merkezinden yaklaşık yarım saat süren bir yolculuk sonrasında ulaşılabilen bu güzel yayla yemyeşil doğasıyla dikkat çekiyor.

Kışları ulaşması oldukça güç olan yayla yaz aylarında sıcaktan bunalan birçok turisti ve yerel halkı ağırlıyor. Her yıl temmuz ayında bir de şenlik düzenlenen yayla muhteşem doğası ve manzarasıyla Akçaabat’ta görülmeyi bekleyen yerler arasında.

St. Michael Kilisesi: St. Michael Kilisesi ya da diğer adıyla Başmelek Kilisesi, Trabzon Akçaabat gezilecek yerler arasında tarihi ve mimari önemiyle öne çıkan bir yapı. 11. ya da 12.

yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen bu etkileyici Bizans kilisesinin içinde ayrıca daha önceki tarihlere ait olduğu düşünülen muhteşem bir mozaik işleme de yer alıyor. Son yıllarda yeniden restore edilerek müze haline getirilen tarihi yapıda çeşitli etkinlikler ve sergiler de düzenleniyor.

Akçaabat’ın tarihi mahallesi Ortamahalle’de yer alan yapı Trabzon’da mutlaka görülmesi gereken tarihi eserler arasında bulunuyor.

Akçakale: Akçakale Akçaabat tarihi mekanlar arasında yer alan en önemli yapılardan bir diğeri. 1295 ile 1330 yılları arasında Selçuklu akınlarına karşı önlem almak amacıyla Trabzon İmparatoru II. Aleksisos tarafından inşa ettirilen kale özellikle de muhteşem bir manzaraya hakim konumuyla dikkat çekiyor.

Günümüzde ayakta kalmış olan surları hala görülebilen kalenin bulunduğu bölgede yapılan kazılarda birçok mezar, sikke ve iskelet gibi bulgular da elde edilmiş.

Çal Mağarası: Akçaabat turistik yerler arasında sayılabilecek bir başka yer ise Çalköy Mağarası. Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak bilinen bu mağara kireçtaşının suyla aşınması sonucu oluşmuş. Deniz seviyesinden yaklaşık 1000 metrelik bir yükseklikte yer alan mağaranın içerisinde dere ve göletler de bulunuyor.

Sarkıt ve dikit oluşumlarıyla büyüleyici bir atmosferi olan Çal Mağarası’nın içine yaklaşık 500 metrelik ahşap bir yürüyüş yolu da yapılmış.

Sera Gölü: Akçaabat Sera Gölü bu güzel ilçede en çok turistin ziyaret ettiği yerlerden biri olarak öne çıkıyor. 1950 senesinde yaşanan bir heyelan olayı sonrasında kısa bir sürede oluştuğu gözlemlenen Sera Gölü, yemyeşil doğasıyla Trabzon’un gözde mesire yerleri arasında sayılıyor.

Çevresinde birçok restoran ve konaklama seçeneği de bulunan gölün uzunluğu ise 5 km civarında. Akçaabat gezinizde mutlaka göl çevresinde piknik yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Orta Mahalle: Akçaabat Orta Mahalle dönemin Osmanlı mimarisini yansıtan tarihi evleriyle görülmeye değer bir yer.

Kendinizi adeta farklı bir döneme ışınlanmış gibi hissedebileceğiniz Orta Mahalle mimari harikası evlerinin yanı sıra taş döşeli şirin sokaklar, çeşmeler, cami ve kiliselerle bezeli otantik atmosferiyle Akçaabat’ın en önemli kültür varlıkları arasında sayılan bir yer. Orta Mahalle gezinizde mahallede yer alan Başmelek Kilisesi’ni gezmeyi de ihmal etmeyin.

Akçaabat Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Akçaabat için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Akçaabat için gezilecek en popüler tarihi yerler : Akçaabat Orta Mahalle, Akçaabat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Akçaabat için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Akçaabat için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Sera Gölü, Akçaabat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Akçaabat için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Akçaabat için gezilecek ücretsiz yerler : Akçaabat Orta Mahalle, Sera Gölü, Hakkı Zeki Başaran Öğretmenevi, Akçaabat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Akçaabat için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Akçaabat için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Akçaabat Orta Mahalle, Sera Gölü, Hakkı Zeki Başaran Öğretmenevi, Akçaabat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Akçaabat için gezilecek yerler nelerdir?
Akçaabat için gezilecek yerler : Akçaabat Orta Mahalle, Sera Gölü, Hakkı Zeki Başaran Öğretmenevi, Akçaabat konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.