Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Aktivite-Eğlence

Ağrı Gezilecek Yerler

Ağrı civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme2/5 Ortalama
(2 yorum)
Ağrı

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Ağrı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Doğu Anadolu bölgesinin kadim kenti Ağrı, bin yıllara dayanan tarihi, eşsiz doğası ve Türkiye’nin en yüksek noktasını bünyesinde barındıran Ağrı Dağı ile Türkiye’den ve tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Kendine has bir coğrafyaya sahip olan Ağrı gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler konusunda da oldukça bonkör bir şehir.

Bölgede sizleri kayak merkezleri, tarihi binalar, kaleler, saraylar ve birçok doğal güzellik bekliyor. Ağrı’da gezilecek yerler arasında sayabileceğimiz bir diğer nokta ise tabii ki Ağrı Dağı ve çevresi oluyor. Tüm şehirden görülebilen bu Türkiye’nin en yüksek dağı şehrin silüetini kartpostal vari bir havaya büründürüyor.

Gelin Ağrı Dağı’nın eteklerinde konuşlanmış bu eşsiz şehrin gezilecek yerler ve tarihi mekanlarını birlikte inceleyelim.

Ağrı Tarihi Yerler

İshak Paşa Sarayı: Ağrı'da gezilecek görülecek yerler denince belkide ilk akla gelen tarihi yapı İshak Paşa Sarayı’dır. Ağrı Dağı’nın eteklerinde inşa edilmiş 116 odalı bir bey sarayı olan İshak Paşa Sarayı, bünyesinde külliye, divan, harem, camii ve türbeler barındırmakta. 1784 yılında inşası tamamlanan saray Osmanlı mimarisinin temel özelliklerini taşımaktadır.

Ayrıca saray merkezi konumu ve Ağır’da gezilecek diğer yerlere olan yakınlığı ile de mutlaka listenize eklemeniz gereken bir durak.

Beyazıt Eski Camii: Doğubeyazıt kalesinin hemen yanında hakim bir tepede konuşlanan ve Ağrı gezilecek görülecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir nokta da Beyazıt Eski Camii. Tek minareli bu camii I. Selim zamanında Doğubeyazıt’ın Osmanlı topraklarına katılması şerefine yaptırılmış.

Osmanlı mimarisinden izler taşıyan bir tarihi miras olma özelliği taşıyan camii Ağrı’nın en çok rağbet gören tarihi yapılarından da biri.

Ahmet Hani Türbesi: Ağrı’nın en çok ziyaretçi alan türbesi olan Ahmet Hani Türbesi, Ağrı'da gezilecek tarihi yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bir tarihi yapı. İshak Paşa Sarayı’nın yanında bulunan türbeyi ziyaret ederken, türbeye sonradan eklenen camiyi de görmeden dönmeyin.

Böylelikle kendinize Ahmet Hani Türbesi ve camisi ile İshak Paşa Sarayı’ndan oluşan harika bir tarih maratonu hediye etmiş olursunuz.

Doğubeyazıt Kalesi: Ağrı tarihi mekanlar arasında kendine has bir yere sahip olan Doğubeyazıt Kalesi ilk olarak kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmese de tarihi Urartu dönemine kadar takip edilebilmiştir.

Doğubeyazıt’a 7 km mesafedeki Belleburç adı verilen bir beldede bulunan kale, sarp kayalıklar üzerine inşa edilmiş ve hala ayakta olan surlarıyla muhteşem bir görüntü sunuyor. Bu tarihi miras Ağrı ziyaretiniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Ağrı Dağı: Ağrı tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile tarih boyunca dikkatleri üzerine çekmiş bir şehir. Bu şehrin tartışmasız en bilinen simgesi ise tabii ki Ağrı Dağı oluyor. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın karlarla kaplı zirvesi tam 5. 137 metre yükseklikte.

Tepesi yıl boyunca buzla kaplı olan dağın buzullarının milyonlarca yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülüyor. Tabii efsanelere de konu olan Ağrı Dağı, büyük tufandan sonra Nuh’un gemisinin demirlediği yer olarak da kabul ediliyor.

Keşişin Bahçesi: Ağrı turistik yerler listenize mutlaka almanız gereken yemyeşil bir vaha Keşişin Bahçesi. İshak Paşa Sarayı yolu üzerinde kalan bu alan özellikle açık havada zaman geçirmeyi sevenleri kendine çeken bir nokta.

Aynı zamanda ünlü “Kerem ile Aslı” hikayesinin geçtiği yer olarak da bilinen Keşişin Bahçesi, Doğubeyazıt merkeze 7 km kadar uzaklıkta konuşlanıyor. Bu yemyeşil alana Doğubeyazıt’tan kalkan toplu taşıma otobüsleri aracılığıyla ile de ulaşabileceğiniz hatırlatmak isteriz.

Ağrı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ağrı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Ağrı için gezilecek ücretsiz yerler : Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi, Ağrı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ağrı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Ağrı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi, Ağrı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ağrı için gezilecek yerler nelerdir?
Ağrı için gezilecek yerler : Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi, Ağrı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.