Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Alışveriş Merkezi

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman civarında görülmesi gereken 1 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Oturakçı Pazarı
Alışveriş Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Adıyaman

1 mekandan 1 tanesi gösteriliyor

Adıyaman Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin turistik anlamda en önemli kentlerinden bir tanesi olan Adıyaman, binlerce yıllık bir tarihi geçmişe sahip. Adıyaman bölgesi; tarih çizelgesi boyunca Hititler, Mitanniler, Asurlar, Persler, Kommagene Krallığı, Roma ve de Bizans gibi pek çok topluluk ve imparatorluğun etkisi altında kalıyor.

1515 senesine gelindiğinde ise Adıyaman, Osmanlı topraklarına katılarak imparatorluğun egemenliğine bağlanıyor. Uzun ve çok kapsamlı bir tarihe sahip olan bu değerli şehirin sınırları içerisinde gezilecek görülecek yerler bakımından da farklı özelliklere sahip pek çok mekan bulunuyor.

Bu bağlamda siz değerli ziyaretçilerimiz için hazırladığımız Adıyaman gezilecek görülecek yerler listesini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Adıyaman Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri

Adıyaman’da gezilecek turistik yerler içerisinde sahip olduğu doğal güzellikler ve oluşumlar ile öne çıkan çeşitli mekanlar bulunuyor. Nemrut Dağı, Vijne Köprüsü, Nemrut Dağı Doğu Terası gibi yerler ilin, turistler tarafından sıkça ziyaret edilen mekanlarının başında geliyor. Adıyaman’da gezilecek tarihi yerler listesi içerisinde de çok sayıda kıymetli mekan yer alıyor.

Adıyaman Müzesi, Arsemia Ören Yeri, Kaya Mezarları ve Pirin Antik Kenti bu listenin öne çıkan mekanları olarak kabul ediliyor. Adıyaman’da gezilecek piknik yerleri ve mesire alanlarının varlığı da hem şehir halkı hem de turistlerin yüzlerini güldürüyor.

Değirmen Başı, Ziyaret Çayı, Ali Dağı çevresi, Karadağ Ormanı gibi yerler bölgenin öne çıkan mesire yerleri arasında bulunuyor. Adıyaman gezilecek yerler listesi içerisine sahip oldukları ferahlatıcı alanlar ile girmeyi hak eden bu mekanlar, özellikle şehir halkı tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Adıyaman Müzesi: 1982 senesi itibarıyla şehir merkezinde bulunan Adıyaman Müzesi, üç koleksiyona sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bu koleksiyonlar arkeolojik, sikke ve de etnografik başlıkları altında toplanıyorlar. Adıyaman tarihi mekanlar listesinin değerli bir üyesi olan bu mekanda bölgede hüküm sürmüş olan Kommagene Krallığına ait pek çok kalıntı sergileniyor.

1970 senesinde bölgede bulunan bir kült heykeli, müzenin en çok ilgi gören eserleri arasında bulunuyor. Bununla birlikte Adıyaman Müzesi içerisinde Paleolitik ve Neolitik Dönemlere ait çeşitli eserler de sergileniyor.

Tunç Çağı, Helenistik Dönem, Roma ve İslami Dönem’e ait eserlerin sergilendiği müze, tarihin hemen her dönemine ait eser ve buluntuları bünyesinde barındırması ile de ayrı bir önem kazanıyor.

Nemrut Dağı: Nemrut Dağı Ören Yeri, Adıyaman tarihi yerleri ve doğal güzellikleri arasında olmasının yanı sıra aynı zamanda ülkemizin de en çok turist çeken yerlerinden bir tanesi olarak biliniyor. Nemrut Dağı üzerinde bulunan heykel ve mezarlar Helenistik Dönem’de yaptırılıyor.

Bu anıtsal anlamdan önem taşıyan heykeller, döneminin Kommagene Kralı’nın tanrılarına ve de atalarına minnettarlığını gösterme amacını taşıyor. Yaklaşık 2150 metre yüksekliğe yaptırılan heykel ve mezarlar dağın kuzey, doğu ve de batı yönleri boyunca teraslara yayılı bir halde karşımıza çıkıyor.

Bu değerli eserlerden, Kommagene Krallığı’nın yıkılması ile birlikte yaklaşık 2000 sene boyunca haberimiz olmuyor.

Ta ki 1881 senesinde bölgede gezi yapan Karl Sester bu heykellere rastlayana kadar… O tarihten sonra hakkında detaylı bilgiler edinmek için çalışmalar düzenlenen Nemrut Dağı ve heykelleri, günümüzde ülkemizin en sık ziyaret edilen mekanlarından bir tanesi olma özelliğini de elinde bulunduruyor.

Adıyaman’da gezilecek yerler denince akla gelen ilk yer olan Nemrut Dağı Ören Yeri ve teraslarını ziyaret etmeden şehirden kesinlikle ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz. Sizlere oluşturduğunuz Adıyaman gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan bu değerli mekanları keşfedeceğiniz keyifli bir Adıyaman seyahati diliyoruz.

Adıyaman Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Adıyaman için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Adıyaman için gezilecek ücretsiz yerler : Oturakçı Pazarı, Adıyaman konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Adıyaman için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Adıyaman için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Oturakçı Pazarı, Adıyaman konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Adıyaman için gezilecek yerler nelerdir?
Adıyaman için gezilecek yerler : Oturakçı Pazarı, Adıyaman konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.