Lefkoşa Selimiye Camii, Lefkoşa mekan profili ve Lefkoşa Selimiye Camii hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Lefkoşa Selimiye Camii

  • Lefkoşa
0.0puan

Lefkoşa Selimiye Camii Tanıtımı

Kıbrıs'daki en büyük ibadethane olan Selimiye Camii, Lala Mustafa Paşa Camisi gibi katedral olarak inşa edilmiş ve Osmanlı'nın Lefkoşa'yı fethetmesi üzerine cami olan gotik bir yapıdır.

Katedral, Kıbrıs'taki en büyük, en görkemli ibadethane olarak bilinmektedir. Yapısal tüm özellikleri ile de adanın en önemli Gotik mimari eseri olarak kabul edilmektedir. Elde edilen bulgulara göre katedralin 1208 yılında Latin Başpiskoposu Eustorge de Montaigu tarafından yapımına başlanmış. 1326 yılında da yapımı tamamlanan katedral kutsanarak ibadete açılmıştır. Adanın en önemli ibadethanesi olan kilise, Lüzinyan krallarının taç giyme törenlerine ev sahipliği yapmıştır.

Katedral, 1373'de Cenevizliler, 1426'de Memlükler tarafından yağmalanmış olup 1491 ve 1547 yılında da yaşanan depremler sonucunda yapının doğu bölümü yıkılmış. Bunun üzerine Venedikliler katedrali onarma çalışmalarına başlamış. Bu onarım esnasında eski bir Lüzinyan kralı olan 2. Hugh'un mezarı ortaya çıkmıştır. Mezar açıldığında oldukça sağlam kalan cesedin başında altın bir taç, üzerinde altından eşyalar ve birkaç belge bulunmuştur.

1571'de Osmanlı Devleti'nin Kıbrıs'ı ele geçirmesi ile birlikte, yapı adanın en büyük camisine dönüştürülmüştür. 1954'te adı Kıbrıs'ın fethini gerçekleştiren Osmanlı padişahı 2. Sultan Selim'in ismi de camiye verilerek yapı artık Selimiye Camii olmuştur. Caminin 49 metre boyundaki iki minaresi de II. Sultan Selim'in 1 Mayıs 1572 tarihli buyruğuyla yapılarak camiye eklenmiştir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Yakınındaki Oteller

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler