Lala Mustafa Paşa Camisi

0.0puan

Lala Mustafa Paşa Camisi Tanıtımı

Tüm Akdeniz coğrafyasının en güzel Gotik yapılarından biri olarak göze çarpan Lala Mustafa Paşa Cami, Lüzinyanlar döneminde, 1298 - 1312 yılları arasında inşa edilmiştir. Eski bir Katolik mabedi olan yapının orijinal ismi Aziz Nikolas Katedrali'dir. Kıbrıs'ın tarihi kentlerinden biri olan Gazimağusa bulunuyor. Saint Nicolas Katedrali 1571 yılında cami haline getirilene dek, Kudüs Kralının taç giyme törenlerine ev sahipliği yapıyordu.

Osmanlının bu topraklarını ele geçirmesi ile katedral, Kıbrıs Fatihi olarak anılan Lala Mustafa Paşa'nın adını alarak camiye çevrilmiştir. Lala Mustafa Paşa Cami, K.K.T.C.'de yer alan iki büyük camiden biridir. Diğeri de Lefkoşa Selimiye Camii'dir .

Bu gotik yapının batı cephesi oldukça güzel olup iyi de korunmuştur. Batı cephesinin mimarisi Fransa'daki Reims Katedralinden etkilenerek yapılmıştır. Gotik tarzda işlemeli eşsiz bir penceresi bulunan katedralin 16'ıncı yüzyıl Venedik galerisi, avluda yer alıyor ve günümüzde şadırvan olarak kullanılıyor.

Caminin girişindeki yuvarlak pencerelerin üzerinde bir Venedik arması dikkat çekmektedir. Bu armada bazı hayvan figürleriyle süslü kabartma şeklindedir. O yüzden bu kabartmanın Salamis'teki bir tapınaktan getirildiği düşünülmektedir. Yapının apsiti, çoğu Kıbrıs kiliselerinde olduğu gibi, Doğu üslubunda yapılmış olup üç bölmeden oluşmaktadır. Katedralin giriş bölümünde yer alan tarihi cümbez ağacı veya tropikal incir yaklaşık 700 yıllık bir geçmişe sahip olup adanın en yaşlı canlı varlığı olarak kayıtlara geçmiştir. Ağacın, katedralin inşaatına başladığı 1298 yılında dikildiği söylenmektedir. Gövdesi 2.70 metreden sonra 7 dala ayrılır. Yılda yedi kez meyve veren ağaç katedralin önüne kocaman bir gölgelik alan yaratmaktadır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler