Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Kozaklı Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri En uygun sonuca göre listele
  • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Kozaklı Gezilecek Yerler

Nevşehir'in yaklaşık 100 km kuzeyinde yer alan Kozaklı'nı eski adı Hamamorta. Sağlık turizmi açısından önemli bir yere sahip Kozaklı Kaplıcaları, Batı Alman Kaplıcaları Birliği sınıflamasına göre sodyumlu, kalsiyumlu, klorlü olup A ve C grubu şifalı sular grubuna giriyor.

Kozaklı kaplıcalarından iltihaplı olmayan romatizmaln hastalıkların, kireçlenmelerin, cilt hastalıklarının, kronik iltihaplı kadın hastalıklarının, damar sertliklerinin, mantar tastalıklarının tedavisine iyi geldiğine inanılıyor.

Kozaklı'nın isminin nerden geldiğine bakalım. Rivayet şu yöndedir: Anadolu'nun her alanında yaşayan Yörüklerden, Aydın yöresi yörüklerinden "Kozak" isminde bir Yörük beyinin geniş aile efradı ile birlikte hayvanları için yurt ve otlak bulma yolculuğuna çıkması ile şimdiki ismiyle anılan ve zamanında ormanlık bir alan olan "Kozaklı Köyü"ne yerleşmiştir. Kozaklı adına değişik il ve ilçelerde rastlanmaktadır. (Örn; İskenderun, Manisa v.s.) İlk konaklama ve barınma yerlerinin Adana Kozan (sis sancağı) olduğu ve buradan iç ve batı bölgelerine doğru yayıldıkları için Kozaklı isminin bu beyin adından geldiği yoğun olarak kabul görmektedir.

Bugünkü Kozaklı ilçesi sınırları içinde bulunan kaplıcalardan yükselen buharın pamuk kozasına benzediğinden ileriden kozaya benzetilerek burada konaklandığı, bazılarının burada kalıp, bazı ailelerin daha batıya ve kuzeye doğru göç ettikleri de rivayetler arasında bulunmaktadır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın