Kahire Müzesi, Türkiye mekan profili ve Kahire Müzesi hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Kahire Müzesi

10puan

Kahire Müzesi Tanıtımı

Mısır'ın başkenti Kahire'de yer alan Kahire Müzesi, Antik Mısır uygarlığının en görkemli koleksiyonunu barındırıyor bünyesinde. Önemli bir miktarının sergilendiği toplam 120 bin adet esere ev sahipliği yapan Kahire Müzesi'nin oldukça çetrefilli bir geçmişi olduğunu söyleyebilmemiz mümkün.

Tarihi 1835 yılına dek uzanıyor Kahire Müzesi'nin. Dönemin Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa, o yıl Eski Mısır uygarlığından kalan eserlerin ticaretini yasaklayarak, Kahire'de yer alan Ezbekiye Bahçesi'ndeki küçük bir binada bu eserlerin korunması için emir vermiş. Kahire Müzesi, ilk olarak burada ziyarete açılmış ve Ezbekiye Bahçesi Müzesi olarak anılmış uzun bir süre. O tarihten 1897 yılına kadar çeşitli badireler atlanan, yeri ve ismi değişen müze, Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda, Hıdiv Abbas Hilmi Paşa ve Arkeolog Gaston Maspero eşliğinde bugünkü müzenin temelleri atılmış. Yaklaşık 5 yıl içerisinde bitirilen müze binası, 15 Kasım 1902 tarihinde Kahire Müzesi olarak ziyarete açılmış.

Kahire Müzesi'nin tamamlanmasında çok fazla emek harcayan Augeste Mariette, müzenin kurucusu olarak kabul ediliyor. Neo-klasik mimari tarzında inşa edilen Kahire Müzesi'nin mimarı ise Fransız Mimar Marcel Dourgnon.

Önümüzdeki günlerde bir Mısır yolculuğu düşünüyorsanız eğer, Kahire Müzesi'ni mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

1 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
10
Kahire Müzesi

-

Kahire'ye gidiyorsanız ve eğer Mısır'ı tanımak istiyorsanız Kahire Müzesi'ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Oldukça büyük ve heybeti bir bina karşılıyor sizi. İçeri girdiğiniz anda ise tavana kadar uzanan firavun heykelleri sizi selamlıyor adeta. Neredeyse tüm gününüzü ayırabilecek kadar esere sahip. Evet, ilk akla gelen mumyalar belki ama mumyaların yanı sıra, firavunların tahtları, murfak eşyaları ve hatta ekmekleri bile var. İnanılmaz büyük ve güzel bir müze. Mumyaların olduğu salona girebiliyorsunuz, ancak firavun mumyalarını görmek isterseniz, örneğin Tutankamun'un mumyasını özel bir odaya girmeniz gerekiyor ve onun için ayrı bir ücret ödüyorsunuz. (2012 Ekim ayında 100 Mısır poundu idi.) Bu müzeyi kesinlikle rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler