Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi

0.0puan

Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi Tanıtımı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilk arkeoloji müzesidir Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi. İki katlı müze binası 1979 yılında hizmete girmiştir. İki katlı bir bina olup; doğa ve arkeoloji olarak ayrılmıştır.

İlk katı doğa bölümüdür ve burada Kıbrıs'ta görülen böcekler, göçmen kuş türleri, yılanlar, Akdeniz balık türleri ve Kıbrıs'ın jeolojik yapısında bulunan taş çeşitleri sergilenmektedir. Üst kattaki arkeoloji bölümünde ise; Kıbrıs'ta yapılan araştırmalarda gün yüzüne çıkartılan eski eserler bulunmaktadır. Buradaki tüm eserler kronolojik bir düzen içerisinde sergileniyor. Müzenin en önemli parçaları arasında; Tumba Tu Skuru buluntuları ve Artemis Heykeli vardır. Bu arada müzede Soli Harabeleri'nden çıkartılan paha biçilemez kalıntıları da unutmamak gerekir.

Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi, Kıbrıs gezinizin güzel bir parçası olmaya hazır. Tüm tarihi kalıntılarıyla ve özel parçalarıyla Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi tatilinize keyifli vakitler ekleyecek. Kıbrıs'ın diğer gezilecek yerleri arasında; Mavi Köşk, Apostolos Andreas Manastırı, Soli Tiyatrosu, Batık Gemi Müzesi, Can Bulat Müzesi, Sarayönü Meydanı, Barış ve Özgürlük Müzesi, Sourp Magar Manastırı, Derviş Paşa Konağı ve Girne Kapısı var. Hepsine zaman ayırarak tarih yolculuğunuzu uzatabilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Son İncelenenler