Gündoğdu Meydanı

  • İzmir / Konak / Alsancak

Gündoğdu Meydanı

Gündoğdu Meydanı, ülkemizin metropol şehirlerinden biri olan İzmir'in ünlü meydanlarından biridir. Burası yıl içerisinden birbirinden çeşitli konser, miting ve kutlama gibi organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Meydan İzmir'in turistik semtlerinden Alsancak'ta yer almakta olup, Konak Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı ile birlikte şehrin en önemli ilk üç meydanı arasında sayılmaktadır.

Gündoğdu Meydanı 1999 yılında İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından deniz doldurma çalışması ile yaptırılmış ve yapıldığı günden bu ya çok çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır. Konak-Alsancak'ın Atatürk Caddesi'nde yer alan meydana 2003 yılında bir de heykel yaptırılmıştır. Klasik heykellerinin aksine alışılmışın dışında olmasıyla dikkat çeken heykelin ismi Cumhuriyet Ağacı'dır. Yapımı heykeltıraş Ferit Özşen'e aittir.

Gündoğdu Meydanı düzenlenen eğlenceleri, merkezi konumu ve muhteşem deniz manzarası ile yılın her dönemi hem şehirde yaşayanlar hem de turistler tarafından ilgi görmekte bu nedenle sıklıkla ziyaret edilmektedir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın