Dünya Miras Listesi, Türkiye mekan profili ve Dünya Miras Listesi hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Dünya Miras Listesi

0.0puan

Dünya Miras Listesi Tanıtımı

UNESCO'ya bağlı olan Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen ve dünyanın dört bir yanında insanlığın yaptığı ya da doğanın sunduğu özel bölgeler Dünya Miras Listesi'ne alınmaktadır.

UNESCO Miras Listesindeki evrensel nitelikteki her miras, listeye alınarak dünyaya tanıtılmaktadır. Doğal ve kültürel varlıklar bu sayede hem tanınıyor hem de taşıdığı değer artıyor. Dünyanın dört bir yanındaki güzelliklerin listesi her geçen gün artmaktadır ve 2004 yılı itibariyle 134 ülkede bulunan 788 varlık Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Bunların 617'si kültürel varlık; 154'ü doğal varlık; 23'ü ise kültürel ve doğal varlık grubunu oluşturmaktadır.

Özgürlük Heykeli, Çin Seddi, Hattuşaş, Nemrut Dağı, Stoclet Palace, Park Güell, Casa Mila, ve sayılamayacak kadar çok olan bu yerler görülmeye ve korunmaya değerdir. Dünya Miraslar Komitesi'nde ise; Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Avustralya, Güney Kore, Barbados, Bahreyn, Çin, Fas, İspanya, İsrail, İsveç, Kenya, Kanada, Küba, Madagaskar, Mısır, Mauritius, Nijerya, Peru, Ürdün ve Tunus devletleri yer almaktadır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler