Demre Yapılacak Şeyler

Demre tam anlamıyla kuş cenneti, el değmemiş doğa harikası ve minik bir şehiri andırıyor.Demre Yapılacak Aktiviteler

Demre tam anlamıyla kuş cenneti, el değmemiş doğa harikası ve minik bir şehiri andırıyor.
Demre, ilk defa Eynihal adıyla köy statüsüne 1904 senesinde kavuşmuştur. 1987 senesinde Kale adıyla ilçe olmuştur ve daha sonra da ilçe 2005 yılında Demre adını almıştır.

Demre, Antalya körfezinin batısında yer alan Teke Yarımadası'nın güneyinde konumlanmıştır. Doğusunda Finike, batısında Kaş, güneyinde ise Akdeniz bulunur.

Bulunduğu arazi, Demre Çayı'nın getirmiş olduğu verimli alüvyonlu topraklardan meydana gelmiştir ve tarıma müsaittir. Etrafı ise dağlarla çevrilidir. Tipik Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgede yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağmurlu geçer.

İlçenin kapladığı toplam alan 47 bin hektar olup, tarım arazisi 5 bin hektardır. Bu sebeple de ilçenin ekonomisinin %90 gibi oldukça büyük bir kısmı tarıma dayalıdır. Toplam nüfusu ise 25 bin civarındadır.

İlçe aslında tam anlamıyla bir turizm cennetidir fakat ne yazık ki bölgedeki tesisler günümüz için yetersizdir. Bu yüzden de halk tarımı tercih etmektedir geçim kaynağı olarak.

Demre, sivri biberiyle ülke çapında ün salmıştır. Burası Türkiye'nin en çok sivri biber üreten yeridir. İlçeye gelmişken mutlaka tadına bakmanızı öneririz.

Demre tatiliniz boyunca Akdeniz'in tertemiz ve masmavi denizinde yüzmenin tadını çıkarmadan olmaz. Kekova adalarına tekne turu yapıp burada da denize girebilirsiniz.

Ayrıca bölgede pek çok tarihi kalıntı bulunuyor. Bunlardan en önemlileri Myra Antik Tiyatrosu ve Nicholas Kilisesidir. Antik tiyatroda günümüzde hala faaliyetler ve gösteriler düzenlenmektedir.

Yat Gezisi: Demre, Kekova civarında yapılacak en güzel aktivitelerden biridir yat gezisi. Berrak, maviden turkuaza dönen denizde yol almak, rüzgarla gelen denizin kokusunu içinize çekmek, Tabiat Ana'nın torpil geçtiği doğal güzelliklere yakından dokunmak istiyorsanız en güzel aktivitedir yat gezisi. Deniz, güneş, pırıl pırıl bir gökyüzü, ılık esen rüzgar ve huzur kokan atmosfer sizleri bekliyor.

Dalış: Kekova, Kaş, Demre ve yakın çevresi maviden turkuaza dönen berrak suları ile dalış için birçok seçeneği barındırıyor bünyesinde. Tatilinize renk ve eğlence katmak, Akdeniz'in büyüleyici denizaltını ve eski batıklarını görmek istiyorsanız dalış yapmayı deneyin.

Demre'de Yemeden Dönme

Doğal ve tarihi güzelliklerin gölgesindeki Demre'de her keseye ve her damak tadına uygun restoranlar bulmak mümkün. Sağlıklı ve hafif yemeklerin sofraları süslediği Demre'de balık, zeytinyağlı ve salata çeşitleri sofraların baş tacıdır.

Demre'de en çok tercih edilen ve en sevilen tatların başında; tandır kebabı, Demre pilavı, saç kavurması, kölle, gözleme, yengeç ve balık çeşitleri gelir. Denizin kenarında, dalga sesleri eşliğinde, leziz yemeklerin süslediği bir sofrada yemek yerken, hayat çok daha güzel görünecek gözünüze.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın